• Skanaus!

    Kiek laiko vištiena išlieka šviežia šaldytuve?

    Virtą ir žalią vištieną galima laikyti nuo kelių dienų iki metų. Laikas, kurį vištiena išlieka šviežia, gali skirtis priklausomai nuo to, ar ji užšaldyta, ar atvėsinta. Vištiena daugelyje namų ūkių laikoma pagrindine mėsa. Tačiau šis sveikas ir skanus baltymų šaltinis turi didelę bakterinio užteršimo riziką. Štai kodėl svarbu tinkamai jį paruošti, laikyti ir virti – kitaip vištiena gali tapti per maistą plintančių ligų priežastimi. Vištieną laikyti šaldytuve patogu, tačiau daugeliui žmonių gali kilti klausimas, kiek laiko jie gali saugiai laikyti vištieną šaldytuve. Šis straipsnis padės suprasti, kiek laiko vištiena išlieka šviežia. Kiek laiko vištieną galima laikyti šaldytuve? Žalią vištieną šaldytuve galima laikyti maždaug 1–2 dienas. Tas pats pasakytina apie žalią…

  • Naudinga,  Skanaus!

    Parduotuvių lentynas pasiekė šviežių bulvių derlius: 3 ypatingi bulvių košės receptai – su grietine, feta, čili pipirais

    Nors pavasarinio lietuviškų bulvių derliaus dar reikės šiek tiek palaukti – pirmadienį parduotuvių lentynas jau pasiekė šviežios, iš pietų atkeliavusios bulvės. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, šios daržovės pirkėjų ne ką mažiau laukiamos. O siekiant užtikrinti geriausią jų kainą, kilogramas šviežio derliaus sveriamų bulvių kainuoja 1,19 euro. „Bulvės – mėgstamos nepriklausomai nuo metų laiko, o ypač žiemą, kai norisi jaukesnių, šildančių patiekalų. Todėl dar neatėjus kalendoriniam pavasariui, siūlome šviežių, iš pietų atkeliavusių bulvių. Jau nuo vasario vidurio lentynose pasirodė fasuotos geltonosios bulvytės iš Prancūzijos, o nuo šiandien siūlome šviežių sveriamų bulvių iš Egipto“, – teigia V. Budrienė. Bulvių košė – ne tik su sviestu ir pienu Jolanta…

  • Naudinga,  Skanaus!

    Artėjant Užgavėnėms dietologė pritaria tradicijų puoselėjimui: išbandykite japoniškų blynų receptą

    Užgavėnės – viena iš seniausių, vis dar lietuvių mėgstamų švenčių, turinti ilgametes tradicijas ir nusistovėjusius ritualus. Lašininio ir Kanapinio dvikova, Morės deginimas ir visų laukiamų blynų kepimas yra tradiciniai Užgavėnių šventės atributai. Šiomis dienomis miltinių patiekalų suvalgome daugiau nei įprastai, tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė ramina – jų nereikia bijoti, svarbu vartoti įvairesnių rūšių miltus. Kur juos laikyti, kaip išsirinkti sveikatai palankiausius ir iš jų išsikepti purius blynus žiemos išvarymo šventei pataria „Rimi“ kulinarijos technologė Lina Barčaitė.  Svarbiausia vartoti įvairias miltų rūšis Miltus patiekalams naudojame itin plačiai: iš jų gaminame pagrindinius patiekalus, desertus, padažus. Vieni miltai gaminami permalant grūdus, kiti – iš daržovių, riešutų ar sėklų. Svarbiausia, pasak gydytojos…

  • Naudinga,  Skanaus!

    Peruietiška sevičė – gardus patiekalas iš Pietų Amerikos: nustebinkite artimuosius egzotiškais skoniais (receptas)

    Sevičė – peruietišku temperamentu dvelkiantis patiekalas, paruoštas iš šviežios žuvies arba jūros gėrybių, marinuotų su žaliosiomis citrinomis ir aštriais padažais. Pasak sveikatai palankios mitybos konsultantės, gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, dažnas sevičės ingredientas – avokadas – yra vitaminų, mineralų bei nepakeičiamų riebalų, būtinų gerai savijautai, šaltinis. Tuo tarpu prekybos tinklo „Rimi“ kategorijos vadovė Rūta Genienė dalijasi patarimais, kaip išsirinkti tinkamą avokadą parduotuvėje, greičiau jį sunokinti namuose bei panaudoti egzotiškų patiekalų gaminimui.  Sevičę verta paskaninti avokadais Nors sevičės kilmė nėra tiksliai žinoma, šis patiekalas dažniausiai priskiriamas Peru šalies virtuvei. Tai – vienas populiariausių šios valstybės valgių. Tačiau ir kitos Pietų Amerikos šalys perėmė sevičės receptą bei pritaikė jį savo skoniams, panaudodamos…

  • Naudinga,  Skanaus!

    „Ant medinės lentelės“ dalijasi Meksikos virtuvės įkvėptu receptu: porcija kainuos vos 1,5 Eur

    Mąstote, ką pasigaminti savaitgalio pietums, tačiau nenorite per daug išlaidauti? Maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė sako, kad taupu nėra lygu neskanu ar nemaistinga. Pasak jos, pasitelkus planavimo įgūdžius ir žinant, ko dairytis lentynose, taupi vakarienė gali būti įdomi bei skani, o porcija žmogui – nekainuoti ir dviejų eurų. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad sumaniai apsipirkti norintys lietuviai vis dažniau atsiverčia savaitinius kainų leidinius, domisi įvairiausiomis akcijomis, populiarėja ir privačiais prekių ženklais pažymėti produktai. „Pastaruoju metu vienas sparčiausiai populiarėjančių taupymo būdų – į krepšelius keliaujantys privačių prekių ženklų produktai, pasižymintys geriausia kaina, tačiau ne ką mažesne produktų kokybe. Nors duomenys rodo, kad daugiausiai dėmesio…

  • Skanaus!

    Kibinai: iš kur jie atsirado ir kaip yra gaminami

    Kai galvojame apie tradicinę lietuvių virtuvę, neretas iš mūsų tarp vardijamų patiekalų pamini ir kibinus – šiuos iš pirmo žvilgsnio labai paprastus tešlos ir mėsos pyragėlius. Tačiau, deja, kaip ir daugelio kitų tradiciniais vadinamų patiekalų, kibinų recepto sukūrimo nuopelnai atitinka ne lietuviams. Taigi, iš kur atsirado kibinai ir kaip jie yra gaminami? Iš kur atsirado kibinai? XIV a. Lietuvoje kibinai atsirado karaimų dėka. Po žygio į Krymą Lietuvos didysis kunigaikštis Vytautas kartu su savimi į Lietuvą pasiėmė ir karaimus, suteikdamas jiems žemių šiaurinėje Trakų dalyje. Taigi, būtent Trakuose prasidėjo kibinų gamyba mūsų šalyje. Įdomu tai, kad skirtingai nei mes šiandien, karaimai kibinų niekuomet negamino iš kiaulienos, kadangi jie laikosi košerinio…

  • Naudinga,  Skanaus!

    Šviežios sultys pigiau: receptai ir patarimai, kaip jas spausti namuose

    Žiemai jau gerokai įpusėjus, daugelis jaučia vitaminų ir saulės trūkumą. Vienas iš natūralių būdų pastiprinti imunitetą – gerti šviežiai spaustas vaisių arba daržovių sultis. Tačiau tokio gėrimo stiklinė kavinėje gali kainuoti 3 ir daugiau eurų. Tuo tarpu namuose už tokią pačią sumą galima pasigaminti bent 4 kartus didesnį sulčių kiekį. Tai, jog lietuviai žiemą aktyviai perka sultims tinkamas daržoves ir vaisius, pastebi ir Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. „Daržovės ir vaisiai mūsų pirkėjų krepšeliuose yra kasdienės prekės, įsigyjamos įvairiausiais kiekiais. Šiuo metu itin populiarūs sulčių spaudimui neabejotinai tinkantys apelsinai, morkos, burokėliai ir, žinoma, obuoliai. Jau kurį laiką stebime tendenciją, kad žmonės vis dažniau ieško būdų patys kažką pasigaminti…

  • Naudinga,  Skanaus!

    Vilniaus 700 m. gimtadienio proga prof. Rimvydas Laužikas kviečia namuose pasigaminti bajorišką vakarienę su Tiškevičiaus koldūnais (receptas)

    Vilniaus svečiai dažnai giria sostinės restoranų kultūrą, žavisi gastronominiu paveldu. Sostinės 700 metų jubiliejus – dar viena proga pasidomėti, kas ant vilniečių stalo garavo tiek prieš septynis amžius, tiek gerokai vėliau. Gastronominio paveldo tyrinėtojas, profesorius Rimvydas Laužikas teigia, kad į šiuos klausimus gali atsakyti bioarcheologija, o iš vėlesnių laikų mus jau pasiekė rašytiniai šaltiniai – žinoma, ką valgė Jogaila, Vytautas, kiti XV-XVI a. valdovai, kokį indėlį į Vilniaus istorinę virtuvę įnešė įvairių socialinių sluoksnių, religijų, tautų atstovai. O smagiausia, kad ir šiandien, pasitikdami sostinės jubiliejų, galime pavakarieniauti kaip Tiškevičiai – išsivirę jų mėgstamiausių koldūnų su kumpiu ir baravykais. Patys seniausi valgiai – duona ir mėsa Pasak profesoriaus Rimvydo Laužiko, Vilniuje…

  • Naudinga,  Skanaus!

    Gydytoja dietologė atskleidė, kodėl vertėtų valgyti svogūnus ir kaip nugesinti jų aštrumą (receptas)

    Beveik kiekvienoje virtuvėje galima rasti bent vieną svogūną. Ši aromatinga, aštriu skoniu pasižyminti ir dažnai verkti priverčianti daržovė naudojama įvairių patiekalų receptuose. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovės Olgos Suchočevos, renkantis svogūnus visada svarbu atkreipti dėmesį į jų kietumą, taip pat apžiūrėti ar nėra mechaninių pažeidimų. O sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, jog svogūnas – ne tik daržovė, be kurios neįsivaizduojama daugybė patiekalų, bet ir sveikatai palankus produktas. Svogūnų laiškai yra maistingesni Kaip teigia „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, svogūnas – ne tik daržovė, be kurios neįsivaizduojama daugybė patiekalų, bet ir sveikatai palankus produktas. Svogūnuose yra kalio – mineralo,…

  • Naudinga,  Skanaus!

    Vytaras Radzevičius kviečia išbandyti „Dingo Mango“ – išskirtinio skonio ryžių pudingo su žaliąja arbata receptas

    Apie Azijos virtuvę kalbėti ir lengva, ir sunku, nes šis regionas yra milžiniškas. Jo kultūrų, tradicijų bei skonių gausa tikriausiai lenkia tiek Europą, tiek Ameriką. Vis dėlto, jeigu reikėtų išskirti kelis įtaką pastaraisiais metais Lietuvos gyventojų skonio formavimuisi dariusius regionus, tai būtų Japonija, Indija, Kinija ir Tailandas. Nors mums ir atrodo, kad Azija yra kažkur toli, o asmenukę su Japonijos sakuromis turime ne iš kelionių, o iš savaitgalio Neries krantinėje Vilniuje, tai maistas neabejotinai trina kilometrus. Atrasti ir prisijaukinti Artimųjų ar Tolimųjų Rytų skonius galime ne tik užkandinėse miesto centre, bet ir savo namuose. Japonija – skonis, telpantis jūržolėse Skamba juokingai, bet tiesa. Kiekvienas bent kartą gyvenime esame ragavę sušių,…