Šiais laikais daugumai žmonių yra sudėtinga nugyventi dieną bent kartą nepasinaudojus savo išmaniuoju telefonu – ir labai nesunku suprasti, kodėl. Aukštos raiškos ekranai, aukščiausios kokybės kameros, didžiulė sparta ir gausybė mobiliųjų programėlių suteikia mums labai daug veiklos.
Tačiau akivaizdu, kad visa tai yra tik pradžia. Netolimoje ateityje tokios išmaniųjų telefonų gamybos milžinės kaip „Apple“, „Samsung“ ar „Huawei“ neabejotinai rinkai pristatys išmaniuosius telefonus su dar niekuomet nematytu funkcionalumu. Todėl šį kartą nusprendėme pažvelgti, kokia yra mūsų kasdien naudojamų išmaniųjų telefonų ateitis ir ko mes neilgai trukus galime sulaukti.
Išmanieji telefonai be jokių mygtukų ir jungčių
Kai kuriuose šiuolaikiniuose išmaniuosiuose telefonuose nebėra kai kurių iki šiol daugeliui įprastais buvusių mygtukų ir jungčių (pvz., jungties ausinėms), tokiu būdu siekiant padidinti išmaniojo telefono atsparumą vandeniui. Tačiau kitas žingsnis yra sukurti išmaniuosius telefonus, kuriuose apskritai nebebūtų jokių mygtukų ir jungčių. Tokios kompanijos kaip „Samsung“, „Apple“ ir „Google“ jau prieš kurį laiką ėmėsi veiksmų fizinius mygtukus pakeičiant liečiamuosiuose ekranuose integruotomis spaudimui jautriomis funkcijomis, kurios tampa alternatyva fiziniams mygtukams. Be to, ateityje visų išmaniųjų telefonų ekranai turėtų būti vientisi, t.y. dengiantys ir telefono šonus.
Oru įkraunamos išmaniųjų telefonų baterijos
Tikriausiai bene pati didžiausia šiuolaikinių išmaniųjų telefonų problema yra jų baterijos gyvavimo laikas. Todėl tikėtina, kad kiekvienas išmaniojo telefono vartotojas su nekantrumu laukia dienos, kai su savimi nebereikės nešioti įkroviklio. Laimei, tokia diena turėtų ateiti greičiau nei tikimės – dėka baterijų, kurios gali būti įkrautos oru (tikrąja to žodžio prasme). Jau dabar yra sukurtos technologijos, kurios leidžia į išmaniuosius prietaisus energiją perduoti lygiai taip pat kaip į išmaniuosius telefonus Wi-Fi pagalba yra perduodamas internetas. Technologija, kuri tarp siųstuvų naudoja radijo dažnius energijos siuntimui, jau yra pritaikyta AA baterijoms. Todėl neilgai trukus tokią pačią ar panašią technologiją turėtų pritaikyti ir išmaniųjų telefonų gamintojai.
„Nesunaikinami“ išmaniųjų telefonų ekranai
Sudužę ir suskilę išmaniųjų telefonų ekranai neilgai trukus gali tapti praeitimi. Per pastaruosius metus išmaniųjų telefonų gamintojos ėmėsi labai reikšmingų žingsnių siekiant padidinti išmaniųjų telefonų ekranų atsparumą ir jų tvirtumą. Dar prieš kelerius metus „Samsung“ sukūrė „nesunaikinamą“ išmaniojo telefono ekraną, kuris buvo patvirtintas „Underwriters Laboratories“. Pastaruoju atveju yra naudojamas OLED ekranas su viršuje esančiu papildomu sustiprintu plastiku, kuris paprasčiausiai susilenkia vietoje to, kad sudužtų. „Gorilla Glass“ – medžiaga, kuri yra naudojama daugelyje „Apple“ gaminamų „iPhone“ išmaniųjų telefonų, taip pat yra nuolatos tobulinama. Tuo tarpu kitos kompanijos pasitelkia safyro arba deimantinio stiklo ekranus, siekiant išmaniuosius telefonus paversti patvaresniais. Žinoma, iki tol, kol visų išmaniųjų telefonų ekranai taps „nesunaikinami“, teks naudoti apsaugines ekrano plėveles (https://priedaimobiliems.lt/507-apsaugines-ekrano-pleveles).
Vandeniui atsparūs išmanieji telefonai
Išmaniųjų telefonų ekranai nėra vieninteliai, kurie per ateinančius metus sulauks didžiulių teigiamų pokyčių ir labai reikšmingų patobulinimų. Pastaruosius kelerius metus išmaniųjų telefonų gamintojai, tokie kaip „Samsung“, „Sony“ ir „Apple“, dideles pastangas skiria gaminant vandeniui atsparius telefonus. Tikslas: atsparesnės jungtys ir mygtukai arba, kai kuriais atvejais, ir visiškas mygtukų bei jungčių nebūvimas. Ir tai yra tik pradžia. Netolimoje ateityje išmanieji telefonai turėtų būti visiškai atsparūs vandeniui.
Akiniai vietoje telefonų
„Google Glass“ buvo didžiulė nesėkmė, tačiau nepaisant to, kelios kompanijos vis dar tikisi sukurti išmanius akinius, kurie taps didžiule technologine naujove ir sukurs tikrų tikriausią perverstą šiuolaikinių technologijų rinkoje. Pagrindinis siekis yra sukurti akinius, kurių pagalba būtų galima atlikti lygiai tokias pačias funkcijas telefonu ar kompiuteriu. „Apple“ jau yra pateikusi paraišką technologijos, susijusios su tokio pobūdžio akiniais, patentui. Tuo tarpu „Magic Leap“ pritraukė daugiau nei 2,3 milijardo USD investicijų tam, kad galėtų pagaminti akinius, kurie veikia kaip kompiuteris. Mes taip pat jau spėjome pamatyti didžiulius virtualios realybės (VR) technologijos pokyčius, todėl bus labai įdomu pamatyti, kaip mūsų kasdien išmaniaisiais telefonais atliekamos funkcijos ateityje bus įgyvendinamos akinių pagalba.
Saulės energija įkraunami išmanieji telefonai
Ar žinote, kaip dar būtų galima prailginti jūsų išmaniojo telefono baterijos veikimo laiką? Taip, tai yra saulės energija. Tokios kompanijos kaip „Samsung“, „Nokia“ ir kitos jau kurį laiką eksperimentuoja, siekdamos sukurti išmaniuosius telefonus, kurie gali būti įkrauti saulės energijos pagalba. Ir nors dabartinė technologija nėra pasisekusi, nes ji nėra pakankamai efektyvi ir pigi, kai kurie kūrėjai pasistūmėjo į priekį sukurdami išmaniuosius laikrodžius – tai yra „Casio“, kurie pristatė GPS laikrodį, veikiantį su saulės baterija.
Spausdinami išmanieji telefonai
3D spausdintuvų galimybės ir jų funkcionalumas per pastaruosius kelerius metus neįtikėtinai išaugo, suteikiant vartotojams galimybę atspausdinti net ir labai sudėtingus objektus. Tačiau ar kada ateis laikai, kai išmanųjį telefoną galėsime atsispausdinti savo pačių namuose? Iš tikrųjų tai yra įmanoma – ypač atsižvelgiant į tai, kad kai kurios kompanijos jau pradėjo eksperimentuoti su tokios technologijos integravimu į savo gaminamus 3D spausdintuvus.
Judesiais įkraunami išmanieji telefonai
Žmogaus kūne slypi daugybė energijos, tai kodėl gi nepasitelkus jos išmaniųjų prietaisų įkrovimui? Visai neseniai „University of Buffalo“ ir „Institute of Semiconductors“ mokslininkai pradėjo bendradarbiauti siekdami sukurti nedidelę metalinę kortelę, kuri gamina elektrą elementarių žmogaus kūno judesių, tokių kaip piršto sulenkimas, pagalba.
Ir nors tokia kortelė dar nesugeba pagaminti pakankamai energijos greitam išmaniojo telefono įkrovimui, mokslininkai tiki, kad netolimoje ateityje jiems pavyks šią technologiją pasitelkti šiuolaikinių išmaniųjų prietaisų gamyboje. Be to, tai tikrai nėra vienintelis bandymas sukurti judesiais įkraunamų išmaniųjų prietaisų technologiją – dar 2014 m. „Apple“ pranešė svarstanti galimybę tokią technologiją pasitelkti išmaniesiems „iWatch“ laikrodžiams.
Didelio pajėgumo kondensatorių baterijos
Kiekvienas išmaniojo telefono vartotojas anksčiau ar vėliau susiduria su viena ir ta pačia problema – praėjus maždaug vieneriems metams, pastebite, kad jūsų išmaniojo telefono baterija nebepajėgia veikti tiek laiko, kiek veikė pradžioje. Taip yra todėl, kad ličio jonų baterijos, naudojamos išmaniuosiuose įrenginiuose, po apytiksliai 300 – 500 įkrovimų, pradeda išsekti. Tuo tarpu didelio pajėgumo kondensatorių baterijos savyje turi daugiau energijos ir gali būti įkrautos tūkstančius kartų, nesusiduriant su minėta išsekimo problema.
Pagrindinis iššūkis – didelio pajėgumo kondensatorių baterijas paversti pakankamai mažomis, kad jas būtų galima naudoti išmaniuosiuose telefonuose – ir šioje srityje jau galime stebėti didelę pažangą. Dar 2016 m. „Central Florida“ universiteto mokslininkai sukūrė mažą didelio pajėgumo kondensatoriaus bateriją, kuri įkraunama vos per kelias sekundes ir gali veikti daugybę dienų. Ir nors vis dar yra eksperimentuojama, ši technologija galiausiai gali būti pradėta naudoti išmaniuosiuose įrenginiuose ir net elektromobiliuose.
Aplinkos jutikliai
Jūsų išmanusis telefonai jau dabar gali fiksuoti jūsų nueitus žingsnius ir įvertinti jūsų aktyvumo lygį. Tačiau, kas būtų, jei jūs galėtumėte savo išmaniojo telefono pagalba įvertini ne tik savo fizinę sveikatą, bet ir jus supančią aplinką? Išmaniųjų telefonų rinka rodo, kad ateityje mes galime to sulaukti. Tokios kompanijos kaip „Apple“ jau yra pradėjusios eksperimentuoti su aplinkos jutiklių integravimu į išmaniuosius telefonus, tokiu būdu suteikiant galimybę fiksuoti oro temperatūrą, deguonies ir anglies dioksido lygį bei kt.
6K ir 8K išmanieji telefonai
Jau dabar išmanieji telefonai gali pasiūlyti 4K technologiją, kurią mes randame naujausiuose televizoriuose. Dar 2017 m. telekomunikacijų bendrovė „Qualcomm“ numatė, kad ateityje išmaniųjų telefonų ekranų raiška pasieks 6K, 8K ir daugiau. Svarstote, koks yra tokios aukštos raiškos išmaniuosiuose telefonuose privalumas? Kadangi virtualios realybės technologija tampa vis populiaresnė, ekranų raiška taip pat bus gerokai svarbesnė.