Žmogus yra nutukęs, jei jo kūno masės indeksas (KMI) yra aukštesnis nei 30. KMI yra apskaičiuojamas vertinant žmogaus ūgį ir svorį. Normalus KMI rodiklis yra nuo 18,5 iki 24,9. Nutukusių žmonių skaičius pasaulyje yra apytiksliai 2,1 mljrd., o tai sudaro daugiau nei 30 proc. visos žmonijos. Ir šis skaičius nuolatos auga. Daugiau nei 3 mln. žmonių kasmet miršta nuo nutukimo sukeltų sveikatos problemų.
Nutukimas gali reikšmingai sumažinti žmogaus gyvenimo trukmę, pabloginti jo gyvenimo kokybę, sukelti daug psichologinių problemų ir labai rimtų sveikatos sutrikimų. Yra daugybė sveikatos problemų, kurias įtakoja nutukimas – tarp jų neabejotinai yra padidėjusi diabeto rizika, širdies ir kraujagyslių ligos, kepenų ligos, aukštas kraujospūdis ir cholesterolio lygis kraujyje, osteoartritas, miego sutrikimai ir netgi tam tikrų rūšių vėžys.
Ir nors nemaža dalis žmonių mano, kad labiausiai su nutukimo problema susiduria amerikiečiai, jie pamiršta apsidairyti aplinkui – Lietuva patenka į labiausiai nutukusių šalių Europoje penketuką, vos vienu procentu atsilikdama nuo Didžiosios Britanijos ir apytiksliai 6 proc. atsilikdama nuo Turkijos, kuri šiuo atveju Europoje užima pirmąją vietą. Šie skaičiai labai akivaizdžiai parodo, kad viršsvorio ir nutukimo problema yra labai didžiulė ir opi – tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje.
Kuo skiriasi viršsvoris nuo nutukimo?
Jau minėto KMI pagalba galima įvertinti ar žmogus turi viršsvorį, ar yra nutukęs. Taigi, viršsvoris ir nutukimas skiriasi – ir šias problemas nusako svoris. Jei žmogaus KMI yra tarp 25 ir 29,9, tuomet tai yra vadinama viršsvoriu. Tuo tarpu, jei KMI yra didesnis nei 30 – tai jau tampa nutukimu. Nutukimas savo ruožtu yra 3 laipsnių. Pirmojo laipsnio nutukimas yra tarp 30-34,9 KMI, antrojo –tarp 35 ir 39,9, o trečiojo – virš 40 KMI.
Pagrindinės viršsvorio ir nutukimo priežastys
Viršsvoriui ir nutukimui įtakos gali turėti nemažai veiksnių. Tačiau visuomet galima išskirti kelis pagrindinius ir dažniausius.
- Netinkama mityba (kasdienės mitybos racionas): netinkama, nepilnavertė ir nesubalansuota kasdienė mityba turi didžiulės įtakos žmogaus svoriui.
- Fizinio aktyvumo trūkumas: jei žmogus suvartoja daugiau kalorijų nei jų sudegina, padidėja viršsvorio ir nutukimo rizika.
- Lėta medžiagų apykaita: kiekvieno iš mūsų medžiagų apykaita yra skirtinga, todėl vieni daug ir dažnai valgydami gali nepriaugti nei kilogramo, o tuo tarpu kitiems tai gali būti tiesiausias kelias į nutukimą.
- Sveikatos problemos: tarp viršsvoriui ir nutukimui didelės įtakos turinčių sveikatos problemų yra skydliaukės hormonų trūkumas, insulino perteklius, antinksčių gaminamų hormonų perteklius ir kt.
- Genetinis polinkis: nereikėtų pamiršti, kad genetika taip pat vaidina labai svarbų vaidmenį.
Kaip sumažinti svorį?
Šis klausimas kyla kiekvienam žmogui, kuris susiduria su viršsvoriu ar nutukimu. Tačiau būtina suprasti, kad neegzistuoja greitas ir saugus būdas atsikratyti papildomų priaugtų kilogramų. Jei jūs norite sumažinti savo svorį ir pagerinti sveikatą bei kūno linijas, pirmiausia turite išsiugdyti teisingus sveikos gyvensenos įpročius – užtikrinti pakankamą fizinio aktyvumo lygį, subalansuoti kasdienės mitybos racioną, atsisakyti žalingų įpročių ir nepamiršti ilsėtis.
Sveika mityba (dieta)
Labai svarbu, kad viršsvorį turintis ar su nutukimo problema kovojantis žmogus didžiulį dėmesį skirtų savo kasdienei mitybai. Sveika mityba arba dieta šiuo atveju turėtų būti suprantama plačiau nei dauguma yra linkę apie tai galvoti.
Nemanykite, kad „dieta“ – tai griežtas savęs apribojimas ir vos kelių maisto produktų vartojimas. Žodis „dieta“ yra sveikos mitybos sinonimas. Sveika mityba yra sudaryta iš daugybės pilnaverčių, sveikų ir šviežių maisto produktų. Švieži ir sveiki produktai turi mažiau kalorijų (ir esamos įprastai yra priskiriamos gerosioms kalorijoms) ir juose yra daug maistingųjų medžiagų, vitaminų ir mineralų.
Sveikai maitinantis reikia valgyti daugiau daržovių ir vaisių, vengti lengvai ir greitai pasisavinamų angliavandenių, taip pat riboti riebalų turinčių produktų vartojimą, gerti pakankamai skysčių (vandens), valgyti bent keturis ar penkis kartus per dieną mažomis porcijomis.
Žalingų įpročių atsisakymas
Sveika gyvensena, gera sveikata, didžiulė motyvacija, tinkamas svoris ir gražios kūno linijos yra nesuderinamos su žalingais įpročiais. Todėl jei jūs bandote atsikratyti papildomų kilogramų, turite žūtbūt atsisakyti ir žalingų įpročių (pvz., rūkymo, alkoholio vartojimo ir kt.).
Fizinis aktyvumas (sportas)
Sutikite – tikrai ne kiekvienas yra tikras sporto entuziastas ir su dideliu malonumu kasdien dalį savo laisvo laiko skiria sportui. Tačiau jei susiduriame su nutukimu, sportas tampa vienu iš geriausių ir natūraliausių „vaistų“. Tai būdas ne tik gerokai greičiau atsikratyti papildomų priaugtų kilogramų, tačiau ir priemonė geriau pasijusti, turėti daugiau energijos ir motyvacijos judėti pirmyn.
Žinoma, fizinio aktyvumo lygis turėtų būti nustatomas ir pasirenkamas atsižvelgiant į jūsų fizinę būklę, amžių, svorį, lytį, sveikatos problemas ir kitus individualius veiksnius. Fizinis krūvis turi būti didinamas palaipsniui, neleidžiant sau persistengti.
Lieknėjimo ir detoksikuojantys produktai
Svorio bandantiems atsikratyti žmonėms šiandien taip pat neretai pagelbsti įvairūs lieknejimo produktai. Kadangi tai yra populiarios priemonės, šiuolaikinėje rinkoje jos pasižymi didžiuliu asortimentu. Įprastai tokie produktai padeda sumažinti apetitą, suteikia energijos, degina riebalus ir pagreitina medžiagų apykaitą.
Žinoma, norint į svorio atsikratymui skirtą savo planą įtraukti įvairius lieknėjimo produktus, reikėtų rinktis tik patikimų gamintojų produkciją ir gerai įvertinti jų sudedamąsias dalis. Svarbiausia, kad pasirinktumėte saugias priemones. Be abejo, jei pasirinksite specializuotas parduotuves, kuriose yra siūlomi lieknėjimo ir detoksikuojantys produktai, galėsite daug lengviau pasirinkti jums tinkamus produktus.
Taip pat didelis dėmesys turėtų būti skiriamas ir organizmo detoksikacijai. Viršsvorio turintis ar nutukęs žmogus turi suprasti, kad jo organizavimas yra užterštas, o tai reiškia, kad detoksikacijos pagalba galima lengviau jį išvalyti, sustiprinti imuninę sistemą ir kartu tokiu būdu palengvinti svorio metimą.
Neretai tokiais atvejais yra naudojami tokie natūralūs produktai kaip „Senna“ liekninanti arbata. Be abejo, tai tik vienas iš daugelio pavyzdžių. Kiekvienas liekninantis ir detoksikuojantis produktas (nepaisant to, kad jis gali būti visiškai natūralus) turėtų būti vartojamas atsižvelgiant į rekomendacijas ir vartojimo instrukcijas, nesistengiant išskirtinai tokių priemonių pagalba atsikratyti visų nereikalingų kilogramų. Tai turėtų būti tik priemonė, kurią jūs pasitelkiate kartu su kitais sveikai gyvensenai priskiriamais sprendimais. Tuomet tai veikia efektyviausiai.
Poilsis ir streso vengimas
Jokiu būdu nepamirškite ir poilsio. Nemanykite, kad jei jūs bandote atsikratyti daugybės papildomų kilogramų, turite nuolatos judėti. Suprantama, kad fizinis aktyvumas yra būtinas, tačiau sportuoti taip pat reikia saikingai, nesukeliant savo organizmui pernelyg didelio streso. Todėl dalį savo laiko jūs taipogi turėtumėte skirti ramiam poilsiui ir atsipalaidavimui.
Didelis dėmesys turi būti skiriamas ir streso vengimui bei savo psichologinei būsenai. Jei jūsų kasdienybėje įprastai yra labai daug streso ir įtampos, tai taip pat turi didžiulės neigiamos įtakos jūsų sveikatai bei svoriui. Pastebima, kad žmonės, kuriems stinga poilsio ir kurie dažnai patiria perdėtą stresą, kur kas dažniau linkę persivalgyti (tai yra viena iš nusiraminimo priemonių, kurias pasitelkia dalis su stresu kovojančių žmonių). Todėl stenkitės vengti stresinių situacijų ir daugiau laiko skirkite poilsiui.
Taigi, jei pradėsite savo kasdienybėje taikyti sveikos gyvensenos sprendimus ir pasitelksite efektyvias priemones, padedančias sumažinti kūno svorį, neilgai trukus pastebėsite akivaizdžius teigiamus pokyčius.