Naudinga,  Velykos

Sočios ir sveikos Velykos – misija įmanoma

Nors didžiosios metų šventės neretai baigiasi persivalgymu, skrandžio skausmais ar net apsinuodijimu, tačiau vaistininkai tikina, kad sočios ir tuo pačiu sveikos Velykos – misija įmanoma. Ekspertai dalijasi patarimais, ką daryti, kad šventės praeitų be sveikatos sutrikimų.

Kiekvienam – skirtingas virtų kiaušinių kiekis

Retas įsivaizduoja Velykas be išmargintų kiaušinių, tačiau svarbu žinoti, kad per didelis baltymų kiekis gali būti kenksmingas sveikatai. Visgi vaistininkai pavojų dėl per didelio kiaušinių vartojimo mato tik išskirtiniais atvejais.

,,Sveiki asmenys kasdien gali suvalgyti po 1-2 kiaušinus ir nesibaiminti, kad perdozuos baltymų. Neturint sveikatos sutrikimų, net ir viršijus 3 kiaušinių per dieną normą nieko blogo nenutiks. Vis dėlto, vartojant daugiau kiaušinių rizikuojate, kad prie šventinio stalo paprasčiausiai sutriks virškinimas“, – teigia „Gintarinės vaistinės“ vedėja–vaistininkė Rasa Proscevičienė.

Mityba, kurios principai reikalauja vartoti itin didelius kiekius baltymų, pirmiausia apkrauna inkstus, todėl nerekomenduojama sergantiems inkstų ligomis.

„Tiems, kurie serga cukriniu diabetu ar kurių kraujyje yra daug cholesterolio, rekomenduojama neviršyti 2-3 kiaušinių normos per savaitę. Tuo tarpu pagyvenusiems žmonėms, taip pat sergantiems ateroskleroze, kas antrą dieną rekomenduojama suvalgyti po vieną kiaušinį. Kiaušinių visai derėtų atsisakyti sergant ūmiomis kepenų ligomis, ypač gelta, taip pat esant nesveikai tulžies pūslei“, – vardina vaistininkė.

Pasak vaistininkės, ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į jauniausiųjų šeimos narių mitybą.

„Atsargiai maitinti kiaušiniais reikia kūdikius iki vienerių metų – jiems dažniau pasireiškia alergija. O vaikams iki  7 metų rekomenduojama suvalgyti ne daugiau kaip 2-3 kiaušinius per savaitę“, – sako R. Proscevičienė.

Ypatingas dėmesys – vaistų suderinamumui

Persivalgę ir malšindami skrandžio skausmą žmonės griebiasi net ne vienos, o kelių rūšių vaistų. Tačiau specialistai atkreipia dėmesį: sumaišius kelių rūšių vaistus iškyla vaistų suderinamumo problema. Kiekvienais metais dėl netinkamo vaistų vartojimų užfiksuojama daugybė rimtų sveikatos sutrikimų.

„Kai kurie kartu vartojamų vaistų deriniai gali turėti įtakos jų veikimui – gali pasireikšti sustiprintas arba sumažintas poveikis, sustiprėja galimybė perdozuoti. Netikslingas vaistų vartojimas gali sukelti tam tikrų medikamentų sankaupą kraujyje. Jei  šalinant virškinimo sutrikimo probemas piktnaudžiaujama vaistais, į pašalinį jų poveikį nereikėtų numoti ranka“, – tikina R. Proscevičienė, pridurdama, kad kiekvienoje „Gintarinėje“ ir „Norfos“ vaistinėje klientai gali nemokamai pasitikrinti ar jų vartojami vaistai dera tarpusavyje.

Alkoholio ir vaistų tandemas – ypatingas pavojus

Švenčių metu stalas dažnai nukraunamas ne tik maistu, tačiau ir alkoholiniais gėrimais. Specialistai ypatingai atkreipia dėmesį, kad jeigu kartu su vaistais vartojamas ir alkoholis, tai labai svarbu laikytis vaistininkų ar gydytojų rekomendacijų.

„Itin rizikinga kartu su alkoholio vartoti nervų sistemą raminančius, kraujospūdį mažinančius vaistus, taip pat antibiotikus, antihistamininius vaistus bei preparatus, skirtus skarndžio, kasos, inkstų, kepenų, lytiniu keliu plintančioms ligoms gydyti. Alkoholiniai gėrimai gana lengvai išprovokuoja neigiamas reakcijas ir su neteisingai dozuojamais nereceptiniais vaistais. Siekiant sumažinti alkoholio keliamą riziką patartina jo tiesiog nevartoti, o jei taip nepavyksta, tuomet patartina vaistus vartoti ne anksčiau kaip po dviejų valandų nuo alkoholio vartojimo. Be to, nebijokite konsultuotis su medikais ar vaistininkais, kurie padės aiškiai įvertinti konkretaus derinio riziką ir pasiūlys sprendimo būdus“ – teigia R. Proscevičienė.

„Gintarinės vaistinės“ patarimai, kad Šv. Velykos praeitų be sveikatos sutrikimų:

  • Stenkitės nepersivalgyti;
  • Atsiminkite, kad nevalgymo laikotarpis turėtų netrukti ilgiau kaip 5 valandas;
  • Svarbu valgyti lėtai ir ilgiau kramtyti;
  • Valgykite mažiau riebaus maisto ir daugiau daržovių;
  • Vartokite kuo mažiau druskos;
  • Nepiktnaudžiaukite saldumynais;
  • Išeikite pasivaikščioti! Judėjimas greitina medžiagų apykaitą.

Pranešimą paskelbė : Marius Deksnys, UAB „Idea Prima”