Diskusijose apie sveikatai palankią mitybą cukrus beveik visuomet yra smerkiamas ar net vadinamas „baltąja mirtimi“. Tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad cukrus, kaip ir kiti angliavandeniai, organizme skaidomas iki gliukozės, kuri yra greičiausias ir efektyviausias energijos šaltinis. Tiesa, stebėti suvartojamo cukraus kiekį, kad būtų išvengta jo žala, būtina. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria, kaip išsirinkti kokybišką cukrų ir kur jį laikyti namuose, o šią savaitę tinklo parduotuvėse verta nepraleisti ir specialios 23 proc. nuolaidos cukrui. Keletas šio produkto grūdelių tikrai paskanins desertus, todėl kulinarijos ekspertai kviečia pradėti rytą su gerai pažįstamo skonio, tačiau šiek tiek kitokiu prancūziškų skrebučių receptu. Kas yra cukrus ir kuo…
Kaip pasirūpinti savo sveikata, perkopus 30 metų amžiaus ribą?
Jauni žmonės, dar nesusiduriantys su rimtais sveikatos sutrikimais, dažnai jai neskiria pakankamai dėmesio, o į gydytojus kreipiasi tik atsiradus neįprastiems simptomams. Visgi, išsiugdyti įprotį tinkamai pasirūpinti savo organizmu reikėtų kuo anksčiau – ne paslaptis, kad laiku atpažinus ligas, jas išgydyti yra kur kas lengviau. Kokie sveikatos patikrinimai leidžia tai padaryti pacientams, sulaukusiems 30 metų? Vilniaus „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Živilė Bielskienė sako, kad nors trisdešimtmečiai dar yra jauni ir energingi žmonės, reikėtų nepamiršti atkreipti dėmesį į tam tikrus organizmo pokyčius, galinčius turėti įtakos ateityje. „Moksliškai įrodyta, kad maždaug nuo trisdešimties metų žmogaus raumenų masė pradeda po truputį mažėti – per dešimtmetį jos netenkama apie 5 proc. Taip pat dėl įvairiausių…
Sostinės centre prie lentos prikalti balionai siunčia žinią apie mirtiną plaučių ligą
2023 m. rugsėjo 27 d. Sostinės centre prie lentos prikalti balionai siunčia žinią apie mirtiną plaučių ligą Du šimtai prie lentos prikaltų balionų – du šimtai Lietuvos žmonių, kurie serga idiopatine plaučių fibroze (IPF), mirtina liga, bet apie tai nežino. Pirmadienį, rugsėjo 25 dieną, Vilniaus centre surengtas performansas įtraukė dešimtis praeivių tapti unikalios instaliacijos autoriais. 200 jų įsmeigė vinis į ligos naikinamus plaučius simbolizuojančius balionus. Mintis įtraukti praeivius į instaliacijos kūrimą kilo siekiant atkreipti dėmesį į retą ligą, apie kurią neretai nėra girdėję net kai kurie šeimos gydytojai. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų (LSMUL KK) Pulmonologijos klinikos Plaučių kraujagyslių ir difuzinių ligų sektoriaus vadovės, gydytojos pulmonologės doc.…
Idėjų generatoriai jungia jėgas kovai su širdies ir kraujagyslių ligomis
Širdies ir kraujagyslių ligos yra kas antros mirties Lietuvoje priežastis. Visuomenei vis dar trūksta žinių apie padidėjusio cholesterolio žalą ir prevencijos priemones, todėl jau penktus metus iš eilės organizuojamas tarptautinis sveikatos hakatonas „Hospiton“ šiemet spręs kardiologijos iššūkius. Anot Kauno klinikų direktoriaus visuomenės sveikatai, mokslui ir studijoms, Kardiologų draugijos atstovo prof. Tomo Lapinsko, kiekvienas tarsi žinome, ką reikia daryti, kad būtume sveikesni – nerūkyti, sveikai maitintis, kontroliuoti alkoholio kiekį, tačiau pritrūksta valios ir užsispyrimo. „Manau, reikia pradėti nuo mažų žingsnių. Sekti savo cholesterolio koncentraciją, išmanyti apie veiksnius, darančius įtaką jo kiekiui kraujyje. Gydytojas – svarbus komandos narys, padedantis sudaryti sveikatos planą, tačiau paciento vaidmuo yra kertinis, nes niekas už tave vaistų…
Po svarstymo pritarta siūlymams gerinti pirminės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą
2023 m. rugsėjo 26 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai) Seimas po svarstymo pritarė Sveikatos sistemos įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pakeitimams, kuriais siekiama gerinti pirminės sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą ir mažinti šeimos gydytojams tenkančią administracinę naštą. Pakeitimais numatoma suteikti teisę šeimos gydytojo komandos nariams – slaugytojams, išplėstinės praktikos slaugytojams ir akušeriams – išrašyti siuntimus specializuotoms paslaugoms, kurių išlaidos apmokamos PSDF biudžeto lėšomis, gauti, vertinti asmens sveikatos būklę bei darbingumą ir išduoti nedarbingumo pažymėjimus (akušeriams – ir išduoti nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimus). Pagal siūlomus pakeitimus, slaugytojams būtų įtvirtinta teisė pratęsti pacientams prieš tai gydytojo paskirtą lėtinių ligų gydymą vaistiniais preparatais, leisti…
Gydytojas kardiologas: širdies stimuliatorius kartais yra vienintelis būdas išsaugoti paciento gyvybę
Sergamumas bei mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuvoje jau ne pirmus metus išlieka vienas aukščiausių tarp visų Europos Sąjungos šalių. Ir nors vis dažniau ir garsiau kalbama apie tai, kaip išvengti šių ligų bei kokius sveikos gyvensenos įpročius svarbu ugdytis, svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, ką daryti išgirdus diagnozę, kaip su ja susigyventi ir kada tik medikamentų gali neužtekti. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Kardiologijos centro gydytojas kardiologas doc. dr. Gediminas Račkauskas pažymi, kad norint išsaugoti žmogaus gyvybę, kai jam yra nustatyti širdies ritmo sutrikimai, tenka pasitelkti ir modernias technologijas – viena tokių yra šiuolaikinis širdies stimuliatorius. „Pacientus vargina įvairūs širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai: arterinio kraujo spaudimo padidėjimas, dislipidemija,…
Paaiškino, ką reikia žinoti perkant vaistus su receptais: svarbus recepto galiojimas, kopijos vaistinė nepriims
Nors receptiniai vaistai gali būti įsigyjami tik pateikus galiojantį receptą, vaistininkai pastebi, kad pasitaiko įvairių situacijų: gyventojai ateina su jau pasibaigusio galiojimo receptais, turi ne recepto originalą, o jo kopiją ar nuotrauką mobiliajame telefone, nepateikia reikiamų asmens duomenų, pirkdami vaistus pagal elektroninius receptus. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės, gyventojai supranta, kad receptiniams vaistams įsigyti reikalingas receptas, tačiau apie skirtingą receptų galiojimą ar kitus niuansus žino ne kiekvienas. „Būna, kad pacientai pateikia seniai pasibaigusio galiojimo receptą ir sako, kad vaistus vartoja nuolat, nors ant recepto trūksta žymos, kad vaistai skirti ilgalaikiam gydymui. Pasitaiko, kai vieną sykį įsigiję antibiotikų, žmonės nori tai padaryti antrąsyk, simptomams pasikartojus, argumentuodami, kad preparatas buvo išrašytas.…
Kamuoja klausimas, ką daryti iš cukinijų? Išsikepkite internetą užvaldžiusią duoną – tokios dar tikrai neragavote (receptas)
Rudenėjant socialinius tinklus užplūsta cukinijų nuotraukos su prašymais patarti, kaip tą gausų jų derlių sudoroti. Mamos ir močiutės įnirtingai dalinasi gausiai užderėjusiomis daržo gėrybėmis, o iš cukinijų išsikepti troškinį ar blynus neretam jau pabodo. Viename garsių sostinės restoranų virėja dirbanti maisto entuziastė ir tinklaraštininkė Goda Juknaitė siūlo išeitį ir rekomenduoja netikėtą cukinijų duonos receptą, kuris tikrai nepaliks abejingų. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pabrėžia cukinijų naudą organizmui ir svorio kontrolei, o „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pataria, kaip išsirinkti ir kur namuose laikyti šią rudeninę daržovę. Mažina alkio jausmą ir stiprina imunitetą Nors anksčiau tradiciškai iš cukinijų buvo kepami blyneliai, dabar įvairių šalių tinklaraštininkai ir…
Kokiomis dovanomis nustebinti savo moterį?
Daugeliui vyrų išrinkti savo žmonoms ar antroms pusėms Kalėdinę dovaną – tarsi misija neįmanoma. Daugelis galvoja, kad dovanos įspūdingumas priklauso nuo solidžios prekės sumos. Bet tai tikrai ne taisyklė ir ne visuomet suveikia. Tad šiame straipsnyje pateiksime keletą naudingų Kalėdinių dovanų idėjų vyrams, kurie kasmet suka galvą, kaip šįkart sėkmingai nustebinti savo antrąją pusę. Pradedam? Papuošalai, aksesuarai ir kvepalai, galime sakyti, yra atgyvena. Šiomis dovanomis bus sunku nustebinti daugelį moterų. Tad reikėtų gerai pasukti galvą, ką gi joms įteikti tokio, kas bus originalu ir išskirtina. Išskirtiniai skalbikliai Pirma, šaunanti į galvą, mintis yra išskirtinės kokybės unikalūs skalbikliai. Galvojate, skalbikliai gali būti kuo nors išskirtiniai? Tikrai gali, jei tai prabangaus prekės…
SAM kviečia atkreipti dėmesį į el. cigarečių žalą
Daugėjant mokyklinio amžiaus vaikų, kurie vartoja elektronines cigaretes, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) akcentuoja el. cigarečių žalą ir su jų vartojimu susijusias rizikas. Vienas iš veiksmingų būdų mažinti el. cigarečių ir tabako gaminių vartojimą tarp vaikų ir jaunimo – į problemų sprendimą įsitraukti ir patiems vaikams, ir paaugliams, jų šeimos nariams, bendruomenėms ir pagalbą teikiančioms institucijoms. Svarbus ir jų bendradarbiavimas, ir sąmoningumo didinimas. „Rūkymo paplitimas tapo šiandienos pasauline epidemija. Kaip rodo tarptautiniai ir nacionaliniai tyrimai, Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, ypatingai išpopuliarėjo elektroninių cigarečių ir naujoviškų bedūmių tabako gaminių vartojimas tarp jaunų asmenų. Didėjantį vartojančių el. cigaretes jaunuolių skaičių lemia daugelis veiksnių, vienas jų – vyraujanti jaunimo nuostata, kad el.…