Naudinga

Sergantiems onkologinėmis ligomis – unikali šalies gyventojų surinkta biblioteka

Įsibėgėjo bendras „Gintarinės vaistinės“ ir Nacionalinio vėžio instituto (NVI) socialinis projektas „Prisimink ir pasirūpink onkologinėmis ligomis sergančiais ligoniais“. Į visas „Gintarinės vaistinės“ vaistines, galima atnešti ir specialiose lentynose palikti jau perskaitytas knygas, kurios bus perduotos NVI besigydantiems, vėžiu sergantiems pacientams. Šio socialinio projekto tikslas – surinkti knygų biblioteką, kuri padėtų palengvinti emocinę būseną sudėtingą gydymą išgyvenantiems žmonėms. 

Lietuvos gyventojų sveikatos statistika verčia nerimauti – vėžiu sergama vis dažniau. Vėžio registro duomenimis, šalyje kasmet diagnozuojama beveik 18 tūkst. naujų onkologinių susirgimų. Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, kiekvienais metais dažniausiai diagnozuojami 4 šios ligos tipai: plaučių (1,5 tūkst.), krūties (1,5 tūkst.), prostatos (2,5 tūkst.) ir įvairūs odos (3 tūkst.) vėžiniai susirgimai. 

Sužinojęs onkologinės ligos diagnozę, žmogus turi ne tik susitaikyti su fiziniais kūno pokyčiais, ištverti ilgą ir sudėtingą gydymą, bet ir susidoroti su psichologiniais išgyvenimais: įvairiomis baimėmis, nerimu, pykčiu, vienišumo ir neapibrėžtumo jausmu, nuolat lydinčia nežinomybe. Sergantiems onkologinėmis ligomis neužtenka vien tik specialaus gydymo. Chemoterapija, radioterapija ar kitas specifinis gydymas pacientui yra nepaprastai sudėtingas procesas, pareikalaujantis ne tik fizinės ištvermės, bet ir vidinių išteklių. Svarbu, kad pacientai visą laiką nebūtų susitelkę tik ties liga ir gydymu bei jų keliamomis baimėmis ar sunkumais, todėl ypač svarbus tampa paprastas žmogiškas dėmesys, artumas, supratimas bei suteikimas pacientui kuo įvairesnių laisvalaikio praleidimo galimybių, kai jam tenka ilgesnį laiko tarpą praleisti ligoninėse. 

„Nacionaliniame vėžio institute gyvuoja sena tradicija – darbuotojai savo asmenine iniciatyva atneša perskaitytas knygas į tuos NVI klinikų skyrius, kur nuo seno stovi knygų lentynos, – sako NVI vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene Juventa Sartatavičienė. –  Prie šios gražios iniciatyvas ilgainiui prisijungė ir pacientai, kurie savo asmenines perskaitytas knygas improvizuotose skyrių bibliotekėlėse palieka kitiems. Darbuotojų iniciatyva kilo iš žmogiškos atjautos ir noro palengvinti ir praskaidrinti sergantiesiems buvimo ligoninėje laiką, o mūsų pacientai tokiu būdu išreiškia savo solidarumą su kitais sunkios ligos paliestais žmonėmis.  Pradėto bendro “Gintarinės vaistinės” ir NVI projekto dėka, kiekvienas iš mūsų galime pratęsti ir praturtinti ilgametę NVI darbuotojų iniciatyvą, padovanodami vėžiu sergantiesiems žmonėms mus pačius įkvėpusias ir stiprybės mums suteikusias knygas.“ 

„Labai vertiname galimybę šiuo projektu bent kiek pasirūpinti sergančiaisiais vėžiu, padėti jiems. Kovojant su bet kokia liga svarbu kuo labiau sumažinti stresą ir kuo labiau padidinti džiugių emocijų kiekį. Tokie, rodos, paprasti žingsniai kaip geros knygos atradimas, iš tiesų suteikia žmogui didžiulį postūmį. Pasveikimas nuo onkologinių ligų yra be galo sudėtingas procesas, tačiau jei kiekvienas mūsų prie jo galime prisidėti knygos perdavimo pavidalu išreikšdami savo rūpestį, jis tampa lengviau pasiekiamas“, – pažymėjo „Gintarinės vaistinės“ generalinė direktorė Rūta Bagdonavičienė. 

Todėl šio bendro projekto idėja: biblioteka, knygos ir jų skaitymas, pasirinktas sąmoningai – tai bene geriausiai žmogaus mintis sutelkianti veikla, kuri sugeba visiškai sukoncentruoti skaitančiojo dėmesį, atitraukti mintis nuo gydymo, ligos bei juos lydinčių psichologinių sunkumų. 

Žymus austrų  psichoterapeutas Viktoras Franklis sakė: „Knyga gali tiesiog daryti stebuklus ištikus egzistencinei krizei, o nuo šios neapsaugotas niekas”.„Onkologinės ligos diagnozė yra stiprus egzistencinis sukrėtimas, kurį lydi visa gama emocinių išgyvenimų, teigia medicinos psichologė Sandra Birbilaitė. – Šioje sudėtingoje gydymo situacijoje knyga onkologine liga sergančiajam gali tapti užuovėja nuo sunkiai pakeliamų išgyvenimų, fizinio ir emocinio skausmo. Būtent knyga gali leisti atsigręžti į save ir atsiriboti nuo šalia lašančios lašinės bei varginančių ir didžiulį nerimą keliančių minčių. Knyga gali tapti nuotykiu, į kurį pasinėrus galima pabėgti nuo ligoninės keliamų iššūkių”. 

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vadovės R. Bagdonavičienės, vaistinės lankytojų prašoma atnešti ir pasidalinti tomis knygomis, kurias mes patys norėtume skaityti dar kartą ar tiesiog padovanoti artimiausiam draugui, gražiomis, kokybiškomis ir įtraukiančiomis. „Nesvarbu, ar tai būtų detektyvai, klasikiniai romanai ar populiariosios psichologijos knygos – žmonių prašoma tik atrinkti tuos kūrinius, kuriuose jie patys laiko kokybiškais. Drauge su projekto partneriu NVI kuriant biblioteką siekiama visų pirma ne surinkti kuo daugiau literatūros, bet sutelkti žinomus autorius bei kokybiškus romanus, kuriuos tiesiog norėtųsi skaityti ir padėti onkologiniams ligoniams“, reziumavo R. Bagdonavičienė. Projekto „Prisimink ir pasirūpink onkologinėmis ligomis sergančiais ligoniais“ metu, „Gintarinės vaistinės“ tinklo vaistinėse surinktos knygos keliaus į NVI kuriamą biblioteką, sieksiančią suteikti onkologinėmis ligomis sergantiesiems galimybę gydymui skirtą laiką praskaidrinti, pasineriant į literatūrinę kelionę. 

Sakoma, jog pats knygos tikslas yra pasiekti kuo daugiau skaitytojų, šis projektas patvirtina šią idėją. Taigi, jei perskaitėte ar turite įdomių knygų ar žinote kas dar gali prie to prisidėti, susisiekite su projekto vykdytojais ir atneškite knygą į artimiausią „Gintarinės vaistinės“ vaistinę! Onkologinėmis ligomis sergančių žmonių gyvenimą gali įprasminti kiekvienas.

Pranešimą paskelbė : Džeraldas Kauneckas, UAB „Idea Prima”