Profesijos, kurios dingo visiems laikams

Dauguma profesijų, kurios buvo paklausios prieš dešimt, dvidešimt ar net trisdešimt metų, dingo amžiams, nes šiuolaikinės technologijos tiesiog jas išstumė. Kai kurios iš šių profesijų buvo pavojingos gyvybei ir sveikatai, kitos naudojo vaikų darbą.

Ar tikrai visos šios profesijos dingo?

Be abejones ne. Kai kurios sutinkamos po šiai dienai. Tarkim, ledo pjovėjai šiais laikais pjauna ledą skulptūrų drožėjams. Skaitytojai kaip ne keista būtų (juk XXI amžius už lango), paplite Lotynų Amerikoje, o Sielių plukdytojai iki šiol sutinkami sibire. Tam tikri Turkijos sluoksniai, vis dar naudojasi žmonių-žadintuvų paslaugomis. Bet manau gan šauniai šiais laikais žiūrėtusi eilutė CV lape – Lavonų grobikas.

Jūsų dėmesiui 10 profesijų, kurios dingo. Arba kaip išsiaiškinom, tolimuose kraštuose vis dar yra paklausios, nepaisant vakarų civilizacijos pastangų.

Berniukas – pinspotter’is

Pinspotter’iai praėjusio amžiaus 20-aisiai metais, buvo berniukai dirbę boulingo take. Jie statydavo kėglius ir paduodavo baulingo kamuolius.

Pinspotter'iai

Berniukų – pinspotter’ių darbas kėglių takuose

Pinspotter'iai

Berniukai – pinspotter’iai

Žmogus-žadintuvas

Ši profesija atsirado Anglijoje ir Airijoje, o tokiems darbuotojams užduotis buvo žadinti žmones darbui. Signalui į langą ar duris buvo naudojamos lazdos arba smulkus akmenys.

Žmogus-žadintuvas

Su lazda per langą

Žmogus-žadintuvas

O čia matyt, spjaudo akmenim

Ledo pjovėjai

Šie žmonės užsiiminėjo tuo, kad pjaustydavo ledą ant užšalusių ežerų ir pristatydavo jį savo klientams, vyno rūsiams ir šaldymo kameroms. Toks darbas buvo laikomas pavojingų ir dažniausiai atliekamas ekstremaliomis sąlygomis.

Ledo pjovėjai

Ledo pjovėjai pjauna ledą

Ledo pjovėjai

Ledo pjovėjai

Žmogus-radaras

Anksčiau kariuomenėje buvo naudojami akustiniai veidrodžiai ir garso klausymosi prietaisai, tam, kad identifikuoti artėjančių priešų orlaivius, pagal variklių garsą.

Žmogus-radaras

Žmogus-radaras įdėmiai klausosi

Žmogus-radaras

Žmogus-radaras

Žiurkių gaudytojas

Europoje šios profesijos žmonės kontroliuodavo žiurkių populiaciją, taip padėdami išvengti pavojingų infekcinių ligų plitimą.

Žiurkių gaudytojas

Žiurkių gaudytojai

Žiurkių gaudytojas

Žiurkių gaudytojai kažką dirbą

Žiurkių gaudytojas

Žiurkių gaudytojas demonstruoja savo vakarienę

Žibintininkas

Prieš elektros lempų atsiradimą, žibintininkai naudojo ilgus polius, su kuriais jie uždegdavo, gesindavo ir papildydavo degalais gatvių šviestuvus.

Žibintininkas

Žibintininkas

Miško plukdytojai (Sielių plukdymas)

Senovėje, šiuolaikines technologijas ir sunkvežimius pakeisdavo stiprūs vyrai, kurie savo rankomis upėmis plukdydavo rastus iš kirtaviečių į medžio apdirbimo vietas.

Miško plukdytojai

Miško plukdytojai

Komutatoriaus operatoriai

Ryšio operatoriai buvo neatsiejama telefono stoties dalis: jie sujungdavo tarpmiestinius pokalbius ir atlikdavo kitas pareigas, kurios šiuo metu įgyvendinamos skaitmeniniu būdu.

Ryšio operatoriai

Ryšio operatorės

Ryšio operatoriai

O čia visas jų pulkas

Lavonų grobikas

Vadinamieji Kūno grobikai 19-ajame amžiuje buvo samdomi darbuotojai, kurie iškasdavo lavonus tam, kad vėliau juos atiduoti į medicinos universitetus. Teisiškai gauti lavoną studentų tyrimams buvo sunku, todėl mokslo įstaigoms tektado naudotis pagrobėjų paslaugomis.

Lavonų grobikas

Lavonų grobikai

Skaitytojas

Skaitytojus samdydavo fabrikai, darbuotojų sąskaita, siekiant juos linksminti monotoniško darbo metu.

Skaitytojas

Skaitytojas

Skaitytojas

Ar tik ne Užkalnio evangeliją deklamuoja?

(Perskaityta per mėnesį: 14, iš jų šiandien: 1.)

About Andris Veinbaums

One thought on “Profesijos, kurios dingo visiems laikams

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *