Verslas

5 būdai dirbti efektyviau

Sudarykite sąrašą

Chirurgas ir rašytojas Atul Gawande savo knygoje The Checklist Manifesto: How to Get Things Right pasakoja, kaip padaryti tobulą užduočių sąrašą. Kaip pavyzdžius, jis ima kolegas chirurgus, pilotus, inžinierius, kurie dirba dangoraižių statybose. Jų darbo diena nuo pirmo iki paskutinio žingsnio surašyta į smulkia instrukciją. Jeigu jie, pažeis bent vieną plano dalį, pasekmės gali būti nepataisomos.

Taigi, idealus sąrašas (planas) yra sudarytas iš aiškiai apibrėžtų tikslų. Ir kiekvienam tikslui yra atidėtas tam tikras laiko tarpas. „Nebandykite šiandien sau iškelti 17-kos užduočių, kurių įgyvendinimui prireiks paros”, – perspėja laiko-valdymo ekspertė Ms. Morgenstern. Sudeliokite prioritetus. Trys punktai jūsų sąraše turi būti pažymėti kaip patys svarbiausi – būtent juos reikės atlikti dienos eigoje.

Atsipalaiduokite

Tiesą sakant, niekas nedirba 24 valandas per parą, net jei nuolat apie tai rašo Facebook’e. „Planuokite dieną taip, tarsi jūs turite dirbti tik 5-6 valandas”, – pataria Danų programuotojas David Heinemeier Hansson savo knygoje apie startapų darbų organizavimą. Jam antrina marketingo kompanijos Whatsnexx prezidentas: „Būna dienų, kai jūs visai negalite dirbti, o yra tokių, kada jūs dirbate 12 valandų be pertraukos. Tai yra normalu.”

Darykite pertraukas

Smegenys nuo informacijos gausos pavargsta, o po 40 minučių nepertraukiamo darbo praranda koncentraciją. Smegenys nusprendžia, kad tai nesvarbu ir nustoja kreipti dėmesį, kurį jūs prarasite, jei ilgą laiko tarpą dirbsite ties vieną užduotim. Kas valandą, leiskite sau atsikelti nuo kėdės ir pasivaikščioti po kabinetą ar ofisą, padaryti mankštą, arba bent kelias minutes pažiūrėti pro langą.

Patikrinkite save dienos pabaigoje

Prie darbų, suplanuotų ryte, dienos bėgyje prisidės dar begalės papildomų, kuriuos reikės atlikti tuoj pat, skubiai, šiandien, šiuo momentu. „Kontroliuokite savo dieną patys, neleiskite dienai kontroliuoti jus” – sako Bob Compton. Jis suformavo įprotį dienos pabaigoje peržiūrėti darbų sąrašą, sudarytą ryte. Jei trys pagrindiniai uždaviniai yra neišpildyti iki darbo laiko pabaigos, Compton’as lieka ofise iki tol, kol darbas bus atliktas iki pabaigos.

„Mes su Tuna ėjome pasivaikščioti kas kelias valandas, ir aš pastebėjau, kokios puikios darbo idėjos kyla toli nuo kompiuterio”
— Wade Foster

Įsigykite šunį

Cofounder’is serviso Zapier Wade Foster sutiko rūpintis partnerio šuniu, kol tas išvyko atostogauti. Savo tinkalaraštyje verslininkas pasakojo, kad iš pradžių manė jog šuo trukdys jo darbui, bet pasirodė viskas atvirkščiai. Pirmiausia, šuo sudeliojo Foster’io tvarkaraštį, nes šuo gyvena pagal savo tikslų grafiką. Jis priprato eiti pasivaikščioti valgyti bei žaisti tam tikru laiku. Antra, verslininkas pastebėjo, kaip teigiamą poveikį daro nedidelės pertraukos darbo metų. „Mes su Tuna (šuns vardas) ėjome pasivaikščioti kas kelias valandas, ir aš pastebėjau, kokios puikios darbo idėjos kyla toli nuo kompiuterio”. Dabar Foster’is bando įtikinti savo žmoną įsigyti šuniuką.

Nuotrauka: Andrei Lacatusu