Ne kiekvienas tinklo vartotojas žino mobiliojo ir fiksuoto interneto skirtumus. Šiame straipsnyje mes paminėsime svarbiausius iš jų. Taip pat nurodysime svarbiausius abiejų sprendimų privalumus.
Fiksuotas ir mobilusis internetas – apibrėžimai
Fiksuotas internetas – tai nuolatinis namų ryšys, kurio pagrindinė savybė – neribota prieiga prie tinklo. Yra įvairių jo tipų, pavyzdžiui, šviesolaidinis, kabelinis internetas LAN, DSL ar ADSL telefono laidinis ryšys, ryšys per palydovą ar radijo bangomis.
Mobilusis internetas – tai belaidis ryšys, kurį teikia mobiliojo ryšio tinklo operatoriai. Tai leidžia naudotis internetu bet kurioje vietoje, kuri yra tam tikro tinklo diapazone. Perdavimas vyksta kaip duomenų perdavimo dalis. Po to, kai jis visiškai išnaudojamas, ryšio greitis žymiai sumažėja – paprastai iki 32 Kb / s. Maksimalus mobiliojo interneto greitis priklauso nuo technologijos, kurioje yra vartotojas – 2G, 3G, 4G ar 5G.
Vartotojas gali prisijungti prie mobiliojo tinklo dėl operatoriaus SIM kortelės, esančios telefone, nešiojamajame modeme ar maršrutizatoriuje. Tai leidžia naudotis tokiu internetu tiek mobiliuosiuose įrenginiuose, tiek kompiuteriuose.
Šviesolaidinis internetas
Iki šiol geriausia kokybe pasižymi šviesolaidinis internetas. Jis išsiskiria didžiausiu ryšio stabilumu ir pralaidumu. Šviesolaidinio interneto sparta siekia net 1 Gb/s, kas daugybę kartų viršija kitų tipų fiksuoto interneto galimybes. Toks internetas veikia greitai ir patikimai, nepaisant elektromagnetinių trukdžių ar vyraujančių oro sąlygų, kurios išskiria jį nuo, pavyzdžiui, radijo ryšio.
Mobilusis ir fiksuotas internetas – jų skirtumai
Žemiau pateiktame sąraše pateikiami svarbiausi mobiliojo ir fiksuoto interneto skirtumai.
- Fiksuotas ryšys turi neribotą duomenų prieigą, o mobiliajam ryšiui taikomas limitas – duomenų likutį išnaudojus interneto greitis pastebimai krenta.
- Mobiliuoju internetu galima naudotis bet kur, jei įrenginys yra operatoriaus tinklo lauke. Fiksuotą ryšį galima naudoti tik konkrečiame pastate, o kartais net patalpoje.
- Šviesolaidinis internetas yra greitesnis ir stabilesnis nei mobilusis.
- Mobilusis internetas yra lengviau pasiekiamas nei fiksuotasis internetas – BITĖ nešiojamas internetas jau apima daugiau nei 99% Lietuvos teritorijos. Šviesolaidinį ryšį dažniausiai galima įrengti tik miestuose.
- Mobilusis ryšys yra daug paprastesnis, greitesnis ir pigesnis nei fiksuotas. Tam nereikia instaliuoti laidų ir atlikti kitų, su tuo susijusių, darbų, pvz., gręžti skyles sienose ir pan.
Mobilusis ar fiksuotas internetas – ką pasirinkti?
Mobiliojo ir fiksuoto interneto pasirinkimas turėtų priklausyti nuo jūsų pačių poreikių. Tai priklauso nuo jūsų gyvenimo būdo, gyvenamosios vietos, darbo pobūdžio ir panašių dalykų.
Kada verta rinktis šviesolaidinį internetą?
Žmonės, norintys naudotis tinklu daugiausia namuose – ypač jei prie jo prisijungs keli namų ūkio nariai – pirmiausia turėtų pagalvoti apie šviesolaidinio interneto įrengimą.
Šio tipo fiksuoto ryšio internetas bus geresnis sprendimas daugiausia tiems vartotojams, kurie dažnai jungiasi prie tinklo ir žaidžia kompiuterinius žaidimus, dažnai žiūri filmus, sporto renginius ar tiesiogines transliacijas, dažnai rengia ar dalyvauja vaizdo konferencijose.
O kada verta rinktis mobilųjį internetą?
Rinktis belaidį internetą turėtų tie žmonės, kurie daug keliauja arba neturi pastovios gyvenamosios vietos, taip pat studentai ar tiesiog jaunimas, kuriam reikia turėti internetą čia ir dabar bet kokiomis sąlygomis. Be to, mobilusis internetas yra geras sprendimas tiems Lietuvos gyventojams, kurie negali turėti šviesolaidinio interneto – dažniausiai tai yra kaimų ir mažų miestelių gyventojai.