Sveikata

Kokios ADHD priežastys ir gydymo būdai

ADHD (angl. attention deficit hyperactivity disorder) reiškia dėmesio, hiperaktyvumo sutrikimą, sudėtingą smegenų sutrikimą, kuris paveikia maždaug 11% vaikų ir beveik 5% suaugusiųjų.

Dažni simptomai yra šie:

  • Neatidumas;
  • dėmesio trūkumas;
  • prastas laiko valdymas;
  • silpna impulsų kontrolė;
  • perdėtos emocijos;
  • hiperfokusas;
  • hiperaktyvumas.

ADHD simptomai individualiai skiriasi. Jūs arba jūsų vaikas gali patirti visus arba tik kai kuriuos iš aukščiau išvardytų simptomų, kartu su kitais.

Daugelis pacientų ir gydytojų ADHD apibūdina kaip ledkalnį, kur dauguma simptomų slepiasi po paviršiumi – nepastebimi, bet visada egzistuojantys.

Hiperaktyvus-impulsinis tipas;

nedėmesingas tipas (anksčiau vadintas ADD);

kombinuotas tipas.

Visų pirma hiperaktyvus-impulsinis ADHD

Žmonės, turintys daugiausia hiperaktyvų-impulsinį ADHD, elgiasi „tarsi varomi variklio“ ir mažai valdo impulsus – juda, svirduliuoja ir kalba net pačiu netinkamiausiu metu. Jie yra impulsyvūs, nekantrūs ir trukdo kitiems.

Nedėmesingas ADHD (anksčiau ADD)

Žmonėms, kuriems būdingas neatidus ADHD potipis, sunku susikaupti, atlikti užduotis ir vykdyti nurodymus. Jie lengvai blaškosi ir užsimiršta. Jie gali būti svajotojai, kurie reguliariai netenka namų darbų, mobiliųjų telefonų ir pokalbių.

Ekspertai mano, kad daugelis vaikų, sergančių nedėmesingu ADHD potipiu, gali likti nediagnozuoti, nes jie nėra linkę trikdyti mokymosi aplinkos.

Kombinuoto tipo ADHD

Asmenys, turintys kombinuoto tipo ADHD, rodo visų pirmiau nurodytų simptomų derinį. Gydytojas diagnozuos pacientus, sergančius šiuo kombinuoto tipo ADHD, jei jie atitinka pirmiausia nedėmesingo ADHD ir pirmiausia hiperaktyvaus-impulsinio ADHD gaires. Tai reiškia, kad jie turi turėti 6 iš 9 simptomų, nustatytų kiekvienam potipiui.

Kokios yra geriausios ADHD gydymo galimybės?

Vaistai dažnai yra svarbi ADHD sergančių žmonių gydymo dalis. Tačiau tai gali būti sunkus sprendimas.

Kad priimtumėte geriausią sprendimą, jūs ir jūsų gydytojas kartu nuspręsite, ar toks ADHD gydymas yra geras pasirinkimas. Jei taip, paklauskite savo gydytojo, ar jums reikia vaistų tik mokyklos ar darbo valandomis, taip pat vakarais ir savaitgaliais.