Buitis

Kambarinės gėlės, kurios pavojingos naminiams gyvūnams

Ar žinote, kad ne visi kambariniai augalai yra „draugiški“ naminiam gyvūnams? Tiksliau, tokių visai nedaug… Turintys augintinių žino daugelio jų pomėgį paragauti vieną kitą lapelį, žiedą – tiek iš smalsumo, tiek žaidžiant. Tad tikslinga pasidomėti Jūsų namuose augančiais augalais – ar tarp jų nėra tų, kurie naminiams gyvūnams pavojingi.

Poveikis nevienodas

Naminiams gyvūnams daugiau ar mažiau yra nuodingi beveik visi kambariniai augalai. Tiesa, ne visada nuodingas visas augalas – neretai tai būna tam tikra dalis, pavyzdžiui lapai ar žiedai. Priklauso nuo to, kurioje augalo dalyje kaupiasi nuodingos medžiagos. Vieni augalai gali sutrikdyti augintinio širdies veiklą, kone visi nuodingi augalai gali pakenkti augintinio skrandžiui, odai.

Patys pavojingiausi

Patys nuodingiausi šunims ir katėms kambariniai augalai yra šie: krokai, amariliai, kalankės, ciklamenai, monsteros, difenbachijos, oleandrai, gebenės ir kt. Šie augalai turi medžiagų, kurios patekusios į organizmą sukels virškinimo sutrikimus, lems padažnėjusį širdies plakimą, stiprų apsinuodijimą ar net mirtį. Taip pat prie šių verta priskirti ir kaktusus, kurie yra ne tiek nuodingi, kiek pavojingi dėl sužeidimų – įstrigęs kaktuso spyglys naminiam gyvūnui kaip reikiant pablogins gyvenimo kokybę.

Neigiamai nervų sistemą, raumenis bei širdies veiklą paveiks azalijos. O juka – kad ir kokia graži – greičiausiai naminiam gyvūnui sukels viduriavimą, silpnumą, pykinimą.

Įvardykime konkrečiai: ko reikėtų vengti?

Alijošius. Žinome apie šio augalo naudą, bet tam, kad ji atsiskleistų, alijošius turi būti vartojamas tik išoriškai. Nors gyvūnas nelabai veržiasi ragauti alijošiaus dėl nedidelių jo spygliukų, visgi paragavus paprastai labai suerzinamas skrandis, kas gyvūnui gali būti itin pavojinga.

Jau minėtas amarilis bei jo šeimai priklausantys kambariniai augalai (klivija, narcizas, hiacintai, amariliai) gali sukelti vėmimą, pykinimą.

Vėzdūnė. Paragavus šios gražuolės gyvūnui gali prasidėti alergija, t. y. burnos, liežuvio tinimas ar net sunkesnė būklė.

Hortenzija. Jei auginate naminį gyvūną, hortenzijos verčiau atsisakykite arba tikrai laikykite ten, kurs augintinis jos nepasieks, mat net vienas suvalgytas pumpuras gali lemti itin stiprią diarėją, kvėpavimo sutrikimus.

Puansetija. Jos paprastai namus puošia kalėdiniu laikotarpiu. Bet jei turite naminių gyvūnų, pasirūpinkite, kad jis šios gražuolės neparagautų, nes jos sultys sukelia stiprų apsinuodijimą.

Ciklamenas. Nors mirtinai nenuodingas, bet augalo sultys suponuoja alergines reakcijas. Kur kas blogiau, jei augintinis nuspręs pasikapstyti giliau ir paragaus šakniagumbio – pasekmės bus sunkesnės.

Difenbachija. Ją paminėti būtina, nes naminiams gyvūnams jos sultys gali būti net mirtinos! Dėl tos pačios priežastie verta dar kartą akcentuoti ir hiacintą, kurio paragavęs gyvūnas gali nugaišti.

Oleandras – dar vienas pavojingas augalas, kurio net mažytis lapelis bus augintinio mirties priežastis.