Daržininkystė gali būti ir darbas, ir malonumas. Tačiau tam reikia mokėti tinkamai prižiūrėti savo daržą ir jo augalus, nes priešingu atveju jis gali tapti tikru galvos skausmu. Čia trumpai apžvelgsime svarbiausius daržo priežiūros momentus ir kaip reikia tinkamai prižiūrėti jį ir jame augančias daržoves.
Daržo priežiūra susideda iš (1) ravėjimo, (2) dirvos purenimo, (3) daržovių laistymo, (4) tręšimo, (5) daržovių ligų ir kenkėjų identifikacijos, (6) ligų gydymo ir kenkėjų naikinimo. Galima būtų paminėti ir genėjimą, tačiau jis labiau aktualus sodo augalams, kaip antai vaismedžiai ar vaiskrūmiai. Nors genėjimas yra svarbus ir kai kurioms daržovėms, pvz. pomidorams.
Vieni dalykai yra sudėtingesni ir reikalauja daugiau specifinių žinių, kiti – lengvesni ir reikalauja žinoti mažiau. Tačiau visi jie yra vienodai svarbūs, jei nori turėti tvarų ir derlingą daržą, kuriuo galėtumėte džiaugtis ne tik jį dirbant, bet ir nuimant pačių užaugintą ekologišką derlių.
Ravėjimas
Ravėjimas yra daržininkystės pamatas. Ravėjimo metu iš dirvos yra pašalinamos piktžolės, kurios tam, kad išgyventų siurbia iš dirvos maistines medžiagas, todėl mažiau jų pasiekia auginamas daržoves. Be to, piktžolės gali užstoti saulės šviesą, kas kai kurioms daržovėms, tokioms kaip pomidorai, yra gyvybiškai svarbu.
Piktžolės taip pat gali užkrėsti jūsų daržoves įvairiomis ligomis bei pritraukti kenkėjus. Dėl visų šių priežasčių daržą reikėtų ravėti kaip galima dažniau, neleidžiant piktžolėms įsiveisti tarp daržovių ar kitų sodo ar daržo augalų.
Purenimas
Prieš siejant bet kokias daržoves, dirvą būtina išpurenti. Tačiau dirva yra purenama ir po sėjos ar daigų pasodinimo. Dirvos purenimas leidžia orui pasiekti daržovių šaknis ir bakterijas, kurios gamina daržovėms maistą dirvos gilumoje.
Jei dirva nėra purenama, tuomet paviršiuje gali susidaryti sukėtėjimas, kuris neleidžia sėkloms ar daigams tinkamai sudygti bei apriboja oro patekimą į dirvą.
Laistymas
Laistymas yra reikalingas norint, kad daržovės išaugtų sultingos. Negavusios pakankamai drėgmės daržovės gali būti per daug kietos, neturinčios pakankamai drėgmės ir neskanios. Jei drėgmės stygius pasiekia kritinį tašką, tuomet derliaus gali apskritai nebūti.
Kai kurie augalai nuo laistymo yra priklausomi labiau nei kiti. Pavyzdžiui, lapinės daržovės (pvz. salotos, kopūstai) ir tas, kurių sudėtyje yra daug vandens (pvz. agurkai) reikalauja itin daug drėgmės ir pakankamai dažno ir gausaus laistymo.
Kitas daržoves irgi reikia laistyti, tačiau rečiau. Daug priklauso nuo lietingumo ir oro sausumo. Lietingu laikotarpiu augalų laistyti papildomai nereikėtų, tuo tarpu per sausrą – reikėtų laistyti visus be išimties.
Tręšimas
Trąšos padeda daržovėms augti. Tačiau reikia žinoti tinkamą trąšos kiekį ir tinkamą pasirinkimą, nes priešingu atveju derliaus gali visai nebūti arba jis bus nekokybiškas. Todėl pertręšti daržo ir sodo augalų irgi negalima.
Pavyzdžiui, pertręšus daržoves azoto trąšomis jose subujos lapai, kas gali turėti neigiamų pasekmių, nes augalo vaisius nebegaus pakankamai saulės spindulių ir maistinių medžiagų.
Ligos ir kenkėjai
Daržovių ligos ir kenkėjai – didelė problema. Jų yra daug ir įvairiausių, todėl susidūrus su šia problema, pirmiausia reikėtų problemą tinkamai identifikuoti. Jei ligos ar kenkėjo neįvertinsite tinkamai, tuomet gydymas bus ne tik neveiksmingas, bet ir žalingas jūsų augalui.
Geriausias būdas apsaugoti savo daržoves nuo ligų ir kenkėjų – užsiimti prevencinėmis priemonėmis. Pavyzdžiui, itin pavojinga liga, kuri ypač dažnai puola kopūstus, yra gumbas. Tam, kad nereikėtų vargti gydant daržoves nuo šios ligos, patartina imtis prevencinių priemonių prieš sodinant augalus: rekomenduotina nesodinti tų pačių augalų toje pačioje vietoje kelis sezonus iš eilės. Taip ženkliai sumažinsite daržovių užsikrėtimo tikimybę.
Prevencinėmis priemonėmis daržoves lengviausia gydyti ir nuo kenkėjų. Tačiau nuo jų apsisaugoti daug sunkiau nei nuo ligų, todėl juos reikės naikinti imantis aktyvių veiksmų, bet tik po to, kai tinkamai identifikuosite problemos šaltinį ir sukėlėją.
Pilnavertiška daržo priežiūra
Tai – tik bendrų daržo priežiūros dalykų apžvalga. Kiekvienas iš jų reikalauja atskiro savo straipsnio ar net knygos. Pavyzdžiui, kiekvieną daržovių ligą ar kenkėją būtų galima apžvelgti paskiriant turiningą straipsnį. Apžvelgti juos visus – knygų darbas.
Todėl pilnavertiška daržo priežiūra reikalauja ir didesnio indėlio nei tik vieno straipsnio perskaitymas. Kai kuriems tas indėlis bus skaitymas, kitiems – pokalbiai su labiau patyrusiais daržininkais ir sodininkais, o dar kitiems tai bus elementariausia patirtis ir iš kartos į kartą, iš lūpų į lūpas perduodama išmintis.