Sodas ir kiemas

Kada tinkamiausias metas genėti vaiskrūmius?

Kai vieni vasarą džiaugiasi gausiai agrastais, serbentais aplipusiomis vaiskrūmių šakomis, kiti tik gūžčioja pečiais, žvelgdami į skurdoką derlių. Ar žinote, kad vaiskrūmių derėjimas ir derliaus kokybė didele dalimi priklauso nuo genėjimo? Labai svarbu ne tik laikytis genėjimo taisyklių, bet ir atlikti šį darbą vaiskrūmiams tinkamiausiu metu. O kada jis?

Serbentai

Genėti šiuos krūmus galima skirtingais metų laikais: pavasarį, rudenį, kai kas geni net žiemą. Pavasaris, kol krūmas dar ramybės periode, yra labai puikus laikas imtis genėjimo. Tiesa, labai anksti pavasarį to nedarykite, luktelkite, kol nusistovės teigiama temperatūra. Būtų negerai, jei nugenėti vaiskrūmiai gautų šalčio. Ne mažiau svarbu ir tai, kad prasidėjus pumpurų sprogimui genėti jau nebegalima, tad svarbu atitaikyti tinkamiausią momentą.

Derlingiausi juodųjų serbentų ūgliai yra jauni, o senieji stiebai krauna mažai žiedinių pumpurų, ant jų sunokusios uogos būna smulkesnės. Tai rodo, kad juoduosius serbentus tikslinga kasmet atjauninti. Tai daryti galite visus metus, išskyrus tada, kai vaiskrūmis žydi, mezga bei augina uogas ir jas nokina.

Agrastai

Esminis agrastų genėjimo tikslas yra krūmo retinimas, siekiant sumažinti grybinių ligų riziką bei daryti teigiamą įtaką derliui. Agrastų genėjimui tinka ankstyvas ruduo, taip pat pavasaris. Svarbu genėjimo darbus baigti iki prasidedant vegetacijai.

Pavasarį praretinkite silpnus naujai išaugusius stiebus, jei jų priaugo labai daug. Nepalikite ir itin tankiai suaugusių, susipynusių šakelių. Jei šakų reikia šalinti daug, tai geriausia daryti ne rudenį, o pavasarį.

Šilauogės

Šilauogių genėjimas padeda ne tik formuoti krūmą, reguliuoti jo augimą ir tankumą, bet drauge leidžia užtikrinti, kad džiaugsitės gausiu ir kokybišku derliumi. Šilauoges galite genėti rudenį, pavasarį ar net vasarą, kai ant krūmelių jau neliks uogų. Visgi geriausias metas – pavasaris (kovo–balandžio mėnesiai), dar iki pumpurų brinkimo.

Tiesa, tik pasodintų krūmelių negenėkite, o dvimečiams pašalinkite šakeles, nulinkusias prie žemės. Tik maždaug sulaukus penkerių metų imkitės rimtesnio šilauogių genėjimo. Nenustebkite, jei nugenėjus derlius bus kiek mažesnis, bet užtat kitąmet jis bus kur kas įspūdingesnis.

Avietės

Kalbant apie aviečių genėjimo ypatumus svarbu skirti dvi šių uogų rūšis: derančios vasarą ir uogas nokinančios rudenį. Štai pastarąsias genėti labai paprasta – nuėmus paskutinį derlių tiesiog nukirpkite visus stiebus. Šios, remontantinės, avietės dera ant pirmamečių ūglių, todėl tie, kuriuos užaugins pavasarį, ir dovanos derlių.

Vasarinės avietės genimos kiek atidžiau. Kirpkite tuos stiebus, kurie šįmet davė uogų, o pirmamečių nelieskite – jie uogas nokins kitą vasarą. Jei stiebai suaugę pernelyg tankiai, juo praretinkite ankstyvą pavasarį.

Domitės kaip ir kada genėti sodo vaismedžius ir vaiskrūmius? Rekomenduojame taip pat perskaityti straipsnį „Kokius vaismedžius ir vaiskrūmius genėti rudenį?”