Buitis,  Naudinga

Kaip pasirūpinti vaikų saugumu namuose?

Rugsėjis – įtampos, pokyčių pilnas mėnuo ir vaikams, ir jų tėveliams. Tai metas, kai vaikai pradeda eiti į mokyklą, o grįžus jiems vis dažniau tenka laiką leisti vieniems. Didžiausias tėvų rūpestis – vaikų saugumo namuose užtikrinimas. Kaip tai padaryti ir kokių priemonių reikėtų imtis?

Namuose esančių daiktų keliamas pavojus

Pirmiausia vertėtų akcentuoti, kad Lietuvos įstatymai neleidžia palikti mažamečių vaikų (iki 6-erių metų amžiaus) vienų namuose be vyresniųjų (ne jaunesnių nei 14-os metų amžiaus) priežiūros. Tačiau problemų dažnai kyla ir su kiek vyresniais, pirmąją klasę pradėjusiais lankyti vaikais. Jie taip pat lieka namuose vieni, bet nėra gerai susipažinę su čia esančiais pavojingais daiktais, nežino elementarių taisyklių, kaip su jais elgtis.

Pavyzdžiui, roletai. Kaune, Vilniuje ir kituose, mažesniuose miesteliuose užfiksuotas ne vienas atvejis, kai mažieji bandė patys aiškintis, kaip ši langų uždanga veikia. Tokiais atvejais kyla nemaža rizika susižeisti. Grėsmę gali kelti ir žaliuzės, išlankstomieji baldai. Labai svarbu, kad vaikai būtų susipažinę su bendromis saugaus tokių mechanizmų valdymo ir naudojimo taisyklėmis.

Degtukai, elektriniai prietaisai, stalo įrankiai, elektros lizdai ir panašūs namų objektai taip pat dažnai sukelia pavojų mažiesiems. Vienas iš sprendimų – grėsmę keliančius daiktus paslėpti taip, kad vaikai jų nerastų, kitas – supažindinti su elementariomis naudojimosi taisyklėmis ir paaiškinti, kas kelia pavojų. Kuo aiškiau vaikai supras galimas žaidimų su daiktais pasekmes, tuo mažesnė bus rizika susižeisti. Vaikams smalsu viską patiems išbandyti, tačiau vertėtų pasirūpinti, kad tokios galimybės esant vieniems namuose jie neturėtų.

Praktiški sprendimai, kurie nesukels keblumų net ir vaikams

Tėvams, siekiantiems paprastų, bet praktiškų sprendimų namams, rekomenduojama rinktis roletus arba automatiškai valdomus langų uždengimus. Paprastai montuojami roletai Kaune, Vilniuje ir kituose šalies miestuose yra ir lengvai valdomi grandinėle, tad jau kiek ūgtelėjusiems vaikams bus nesunku išmokti jais naudotis. Siekiantiems dar didesnio saugumo vertėtų rinktis automatinį valdymą turinčius langų uždengimus. Jų valdymas paremtas pulteliu, tad lango šonuose nekabės jokios grandinėlės ar virvelės. Tai ypač naudinga, jeigu namuose auga dar visai mažas vaikas, kuriam pasaulį pažinti reikia viską liečiant. Automatinės langų uždangos – ieškantiems ypatingo saugumo.

Papildomos apsaugos priemonės langams

Padėti padidinti vaikų saugumą gali ne tik specialūs, rankenėle valdomi roletai Kaune ar kituose miestuose, bet ir papildomos priemonės. Atkreipkite dėmesį į langų rankenos pasukimo blokatorius ar užrakinamas rankenas. Didelė tikimybė, kad vaikams parūps ne tik atitraukti langų uždangas, bet ir atsidaryti langus. Tai – viena iš dažniausių nelaimės priežasčių.

Taip pat verta atkreipti dėmesį ir į kitus apsaugos aspektus:

Įsigykite sunkių baldų apvaliais, aptakiais kampais

Statūs baldų kampai neretai tampa nelaimės priežastimi, tad specialistai rekomenduoja pasirūpinti baldais su užapvalintais kraštais. Taip pat patariama rinktis sunkesnius baldus, kad vaikai negalėtų jų patys pastumti.

Paaiškinkite esmines savisaugos taisykles

Visų svarbiausia – paaiškinti vaikams, kaip veikia ir kam naudojami vieni ar kiti daiktai. Be to, mažiesiems negalima leisti vieniems naudotis virykle (geriau palikite paruošto maisto, kurio nereikėtų šildyti), atidaryti durų svetimiems žmonėms, žaisti su degtukais, aštriais daiktais, elektriniais prietaisais, atidarinėti balkono duris ar langus.

Besibaiminantiems dėl mažųjų saugumo tėvams taip pat rekomenduojama palikti atsarginius raktus kaimynams, kad šie prireikus galėtų patikrinti, kaip vaikui sekasi. Taip pat vertėtų pasirūpinti papildoma veikla, kad mažieji grįžę turėtų ką veikti. Tam gali tikti knygos, stalo, kompiuteriniai žaidimai, rankdarbių reikmenys, animacinių filmukų kolekcija.

Norint garantuoti mažųjų saugumą, verta imtis visų saugumo priemonių – naudingi ne tik pridengti elektros lizdai, rakinamos langų rankenos ir specialūs roletai. Kaune ir kituose didžiuosiuose Lietuvos miestuose galima įsigyti įvairių saugumui skirtų priemonių. Pritaikius jas, tos kelios valandos, kol tėvai grįš namo, praeis ir turiningai, ir ramiai.