Sodas ir kiemas

Gėlių kompozicijos vazonuose: kokias gėles rinktis?

Ne visi prie namų turi pakankamai erdvės daržui, sodui, poilsio erdvei ir dar, žinoma, gėlynams. O juk norisi visko! Štai gėlės yra dėkingos, nes nemažai jų galima auginti vazonuose. Tai kompaktiškas sprendimas, praktiškas, suteikiantis plačias komponavimo galimybes. Vazonuose auginamas gėles galite kasmet keisti, įkurdinti skirtingose vietose ir pasitelkę kūrybiškumą įgyvendinti daug idėjų. Tai dar ne viskas – vazonuose auginamos gėlės gali puošti ne tik tuščius sodo kampelius, bet ir terasą, balkoną, pagyvinti įėjimo į namus zoną. Tad aptarkime, kurios gėlės puikiai auga vazonuose.

Pasisemti idėjų, kaip komponuoti gėles vazonuose, galite šiame straipsnyje: Sodas vazonuose: 50+ nuostabių augalų kompozicijų

Pavasario spalvos

Tulpės, narcizai, hiacintai, žydrės – ši ketveriukė yra neatsiejama nuo pavasario, jos vienos pirmųjų pradeda džiuginti žiedais ir žadinti gamtą po žiemos sąstingio. Vazonuose šios pavasarinės gėlės sudaro įstabius spalvinius derinius. Sodinkite į atskirus vazonus arba sudarykite kompozicijas – abu pasirinkimai bus puikūs. Peržydėjusių svogūnėlių galite neišmesti, palaikykite vėsiai ir sausiai iki rudens, o tada pasodinkite į žemę.

Levandos

Auginti levandas vazonėlyje daugeliui bus net paprasčiau nei grunte. Pasirinkite tinkamą dirvožemį, saikingai laistykite ir vidurvasary levandos dovanos nepaprastą aromatą bei žiedus. O iš peržydėjusių galite pasigaminti kvapnių pagalvėlių, levandų vandens, aliejaus ir kitų priemonių. Vazonuose levandos dailiai atrodo ir jaučiasi vienos, bet jei norite įlieti ir kitų spalvų, gražius derinius jos sudaro su rožėmis, šalavijais, juozažolėmis.

Pelargonijos ir petunijos

Tai vienos populiariausių gėlių, pražydinamų vazonuose, ypač mėgiamos auginti loveliuose dėl dailiai svyrančių šakelių, gausiai aplipusių žiedais.  Tiek vienos, tiek kitos yra nelepios, pakenčia ir retesnį laistymą. Dėl dekoratyvumo ir gausesnio žydėjimo peržydėjusius žiedus nuskabykite. Jos gražiai atrodo ir vienos, ir derinamos  su kitais augalais. Petunijų ir pelargonijų žiedų gausą puikiai papildo lakišiai, lobelijos, lobuliarijos, našlaitės, batatiniai sukučiai. Tiesa, netikėtus, bet labai gražius derinius šios gėlės sudaro ir su… pomidorais! Pastaruosius rinkitės vyšninius, yra veislių, skirtų būtent vazonams ir loveliams.

Kanos

Daugelis žavisi šiomis gėlėmis, bet nedrįsta jų auginti, nes nepagrįstai mano, jog jų priežiūra sudėtinga. Kanos puikiai tiks kaip centriniai aukšti augalai kompozicijoms vazonuose. Svarbu derlinga kompostinė žemė, reguliarus laistymas. Kanas reikia tręšti, jei norite, kad vazonuose jos vešėtų ir žydėtų. Jei kanų lapai vysta, greičiausiai, mažai laistote. Kanos labai grakščiai atrodo auginamos vienos aukštesniuose vazonuose arba derinamos su žemaūgiais, žemyn svyrančiais augalais smulkiais žiedeliais arba žaliais lapais.

Jurginai

Jurginai neabejotinai yra vienos gražiausių rudeninių gėlių. Tik jų priežiūrą (rudenį iškasti, rūpintis tinkamomis sąlygomis gumbams, o pavasarį vėl sodinti) reikalauja nemažai laiko ir atsidavimo. Išeitis – vienmečiai jurginai, auginami iš sėklų ir tobulai tinkantys vazonams! Laistykite, tręškite, nuskabykite nužydėjusius žiedus ir džiaukitės jurginų spalvomis savo kieme.

Pasisemti idėjų, kaip komponuoti gėles vazonuose, galite šiame straipsnyje: Sodas vazonuose: 50+ nuostabių augalų kompozicijų