Vasara negailestingai ritasi į pabaigą, renkame paskutinį uogų derlių, o atėjus rudeniui turėsime pasirūpinti sodo vaismedžiais ir vaiskrūmiais – tinkamas paruošimas žiemai didele dalimi prisidės prie kitų metų derliaus. Vienas esminių darbų – genėjimas. Nors didysis genėjimas soduose turi būti atliekamas pavasarį, kai kuriuos smulkius genėjimo darbus tikslinga padaryti dar rudenį.
Ką genėti rudenį?
Dar nespėjus nuimti rudeninių obuolių derliaus – rugsėjo ar net rugpjūčio mėnesiais – galite pašalinti nereikalingus, vertikaliai augančius obelų ūglius, drauge suteikdami bręstantiems vaisiams daugiau šviesos.
Rudenį nuo vaisių neduodančių, sudžiūvusių, ligų pažeistų, smulkių ir silpnų šakų išvalykite ir kriaušes. Bet didesnį vaismedžių genėjimą atidėkite pavasariui.
Rudenį genėkite vynuoges, tiesą sakant, šis metų laikas yra tinkamiausias šių vijoklių genėjimui. Palaukite, kol vynuogienojai numes lapus ir imkite sekatorių į rankas.
Iki spalio raskite laiko apžiūrėti ir nugenėti ir vaiskrūmius: serbentus, agrastus. Svarbu pasirinkti metą, kai dar nėra šalnų. Išpjaukite senas, sudžiūvusias šakas. Tas, kurios vasarą nedavė vaisių, patikrinkite – jei po žieve mediena žalia, vadinasi, šaka gyva ir, greičiausiai, kitąmet ant jos uogų sulauksite, o jei pilka, ruda, tuomet šakutė negyva ir ją reikėtų išpjauti. Palaukite, kol nukris vaiskrūmių lapai ir kibkite į darbus. Šakeles pjaukite palei žemę.
Jei nespėjote vasarą, nuėmę derlių, tai rudenį dar galite genėti avietes – išpjaukite dvimečius ūglius, kadangi šie savo darbą jau atliko ir ant jų uogų kitąmet nebebus. Išpjovę antramečius ūglius daugiau medžiagų, šviesos suteiksite tiems ūgliams, nuo kurių kitąmet skinsite uogas. Remontantinės avietės derlių duoda kone iki šalnų, tad anksčiau jų ir negenėkite. Šių aviečių ūglius galite nupjauti visus, mat remontantinės avietės uogas nokina tik ant pirmamečių ūglių.
Svarbu: rudenį su sekatoriumi geriau nesiartinti prie vyšnių, trešnių bei slyvų – šie vaismedžiai genimi tik pavasarį.
Kokie rudeninio genėjimo ypatumai?
Genėdami vaismedžius ir vaiskrūmius rudenį nupjaukite tik senas šakas, taip pat pažeistas ligų, puvinio, silpnas. Ankstyvas ruduo dar tinkamas nuo vaismedžių ir vaiskrūmių pašalinti nereikalingus ūglius – tik nelaukite vėlyvo rudens šiam darbui.
Ką dar svarbu žinoti? Genėjimui pasirinkite nelietingą dieną, nes geriausia genėti sausu oru. Nupjovus šakeles, ypač dideles, atsiranda žaizdos, kurias būtina patepti specialiu sodo tepalu ar derva – taip padėsite vaismedžiui greičiau užsigydyti žaizdą. Rudeninio genėjimo nesiimkite ir prasidėjus lietingajam periodui, nes trypdami aplink medžius ir vaiskrūmius šlapią žemę ją suplūksite, dėl ko suprastės deguonies patekimas į dirvą.
Visgi nepersistenkite – pernelyg įsijausti į genėjimą rudenį nereikėtų, nes vaismedžiai ir vaiskrūmiai iki žiemos nespės užsigydyti žaizdų.