Sodas ir kiemas

Sodybos svečias ežiukas: kuo maitinti, ką žinoti?

Į sodybą atklydęs ežiukas paprastai sutinkamas labai teigiamai: vaikams jis sukelia džiaugsmo, o sodininkai ežius liaupsina dėl jų didelės naudos kovoje su sodo kenkėjais: šliužais, įvairiais vabzdžiais. Neretas ryžtasi ežiukus ir apgaule (gerais tikslais) prisivilioti į savo kiemą, kad čia pastarieji atliktų sanitarų vaidmenį. Bet nepriklausomai nuo to, ar ežiuką prisikviesite patys, ar jis užklys netyčiomis, svarbu žinoti, kuo jį galima maitinti, o kuo ne.

Dubenėlis pieno: TAIP ar NE?

Daugelis vis dar išvydę ežiuką skuba jam nešti pieno. Tik ar žinote, jog pienas šiam dyglių kamuolėliui gali būti pražūtingas? Nors ežys pieno neatsisakys, bet gyvūnu jo duoti nereikėtų, nes pienas neigiamai paveiks žarnyną. Ežiai, ypač suaugę, netoleruoja laktozės. Jei linkite ežiukui gero, verčiau duokite jam vandens – šis pasirinkimas gyvūnui bus saugesnis, o troškulį numalšins taip pat gerai kaip ir pienas.

Ežių meniu

Ką ėda ežiukai? Vabzdžiaėdžių genčiai priklausantys ežiai ėda daug ką, nors prioritetą teikia gyvuliniam, baltymų turinčiam maistui, pavyzdžiui, pelėms ir kitiems peliniams graužikams, varlėms, driežams, gyvatėms, taip pat lervoms bei įvairiems vabzdžiams. Ežys su malonumu sukramsnos sraigę ar bet kurį kitą šliužą, kenkiantį Jūsų daržui ir sodo augalams. Kirmėlės ir lervos – taip pat ežio mėgiamiausiųjų sąraše. Itin sparčiai šie gyvūnai gali sunaikinti didelius kiekius Jūsų derliui žalą darančių vikšrų, lervų.

Ežiai yra plėšrūnai, kad ir koks meilus jis Jums apsirodytų, jo gyvenimo būdas kitoks. Todėl norėdami ežį pamaitinti ir palepinti pasiūlykite jam mėsos. Tiesa, mėsą duokite žalią, jokiu būdu nešerkite ežio rūkytais mėsos gaminiais. Gal skambės ir keistai, bet ežys neatsisakys ir maisto nuo Jūsų stalo, pavyzdžiui, bulvių, duonos, kiaušinių, makaronų, sūrio ir pan.

Atsargumo priemonės

Visi žinome, kad ežys apdovanotas dygliais, todėl imti jį ant rankų išdrįsta ne kiekvienas. Visgi dygliai – ne vienintelis dalykas, kurio reikia saugotis į sodybą atklydus ežiukui. Ar žinote, kad jie stipriai kanda ir po įkandimo gali susidaryti pūlinys? Taip pat ežiai paprastai turi itin daug erkių, todėl jie yra potencialūs encefalito ir Laimo ligų nešiotojai. Dar vienas aspektas – ežiai padeda migruoti kirminams, tad liečiant ežį kyla pavojus užsikrėsti parazitinėmis ligomis.

Tad jei į sodybą atklydo ežys, džiaukitės juo kaip sodininkas, pavaišinkite jo mėgiamu maistu, bet neimkite ant rankų ir nelieskite šio gyvūno. Ir dėl savo saugumo, ir dėl jo paties. Mat net trumpai paglobotas ežys nebemokės gyventi gamtoje, o jei tai ežys jauniklis – mama jo nepripažins dėl žmogaus kvapo.