Naudinga

Artėjant Visų Šventųjų dienai kraujo donorų prašoma susitelkti

Artėjant lapkričio 1-ajai, Visų Šventųjų dienai, Nacionalinis kraujo centras (NKC) kreipiasi į donorus su prašymu susitelkti. Poilsio dienomis sparčiai nyksta kraujo rezervai, o kraujo poreikis, atvirkščiai – stipriai išauga.

„Norime padėkoti žmonėms, kurie visuomet atsiliepia į mūsų prašymus paaukoti kraujo. Sutelktai dirba ir NKC darbuotojai. Tačiau artėjant laisvadieniams pradedame nerimauti, mat daugelis nuolatinių donorų išvažiuoja, kitaip planuojasi savo laiką. Susidarius tokiai situacijai, nelengva sukaupti pakankamą atsargų rezervą, tačiau dedame visas pastangas, kad užtikrintume reikiamą donorų skaičių“, – atkreipia dėmesį  laikinoji NKC vadovė Ignė Klangauskienė.

Pažymima, kad šiuo metu labiausiai laukiama pirmos neigiamos O (I)Rh- ir antros teigiamos A(II)Rh+ kraujo grupes turinčių donorų. Kaip teigia Donorystės skyriaus vedėjos pareigas laikinai einanti Eglė Paukštytė, tikimybė susidurti su kraujo stygiumi laisvadieniais ir ypač ilgaisiais savaitgaliais yra tikrai nemaža pirmiausiai dėl to, kad dalis studentų ir darbingo amžiaus gyventojų išvyksta iš miestų. Atsargos kritinę ribą gali pasiekti ir dėl išaugusių eismo įvykių bei nelaimingų atsitikimų skaičiaus.Todėl stengiamasi donorų aktyvumą išlaikyti.

„Aktyvių ir pilietiškų donorų dėka ilgiau trunkančiomis poilsio dienomis sveikatos priežiūros įstaigos gali veikti kaip įprastai, nekyla grėsmė dėl kraujo stygiaus nukelti planuojamas ar atšaukti ekstrines operacijas ir ligų gydymą“, – pažymi E. Paukštytė.

NKC praneša, kad prasidėjus šaltajam sezonui, gali kilti ir daugiau iššūkių. Pastebėta, kad atvėsus orams dėl peršalimo ir kvėpavimo ligų paūmėjimo nebesulaukiama daugelio nuolatinių kraujo donorų. Po ligos kraujo galima duoti tik tuo atveju, jei simptomai išnyko daugiau nei prieš 2 savaites ir donoras jaučiasi gerai.

Nepaisant visų iššūkių, laikinoji NKC vadovė I. Klangauskienė teigia, kad kraujo ligoninėms reikia nuolat. O tuo, kokią svarbą turi kraujo donorų darbas, dar kartą buvo galima įsitikinti ką tik įvykusiuose NKC Garbės donorų apdovanojimuose. Jų metu mama ir dukra dėkojo donorams už išgelbėtą mergaitės gyvybę. Tam prireikė net 150 skirtingų donorų kraujo.

„Matydami, kad galime susidurti su kraujo trūkumu, iš anksto kreipiamės į donorus – ne tik į esamus, bet ir į būsimus, kurie galbūt kaip tik dabar išdrįs padovanoti kraujo. Juk vienas donoras gali išgelbėti net trijų žmonių gyvybes“ , – sako  I. Klangauskienė.

NKC primena, kad kraujo donorais gali būti 18–65 metų amžiaus žmonės. Nusprendus atlikti donorystės procedūrą, reikėtų būti pailsėjus, išgėrus vandens arba arbatos, su savimi turėti asmens dokumentą.

Visi norintys paaukoti kraujo, gali tai padaryti NKC padaliniuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, taip pat viešųjų akcijų metu. Savaitgaliais vilniečiai paaukoti kraujo gali ir prekybos centre „CUP“ (Upės g. 9, Vilnius). Darbo laikas – I–VI 11–19 val., VII 12–16 val.

Pranešimą paskelbė: – -, UAB „VIP Viešosios informacijos partneriai”