Dažnai pacientei akušerijos ir ginekologijos klinika tampa vieta, į kurią užsukama tik esant būtinybei. Nors ginekologai rekomenduoja jau susirgus pirmosiomis menstruacijomis apsilankyti pas gydytoją, o vėliau darytis profilaktinius tyrimus, kaip tai siūlo pasaulinės medicinos profilaktikos programos. Kokie yra svarbiausi ginekologiniai tyrimai? Kokias procedūras reikia atlikti nėštumo metu? Ir kokias ginekologines operacijas gali tekti atlikti pacientėms? Apie visa tai – skaitykite plačiau.
Svarbiausi ginekologiniai tyrimai: neatidėliokite profilaktikos
Nors pas ginekologą savo noru eiti gal ir nebus didelis malonumas, tačiau pamąsčius, kokioms sunkioms ligoms galite užkirsti kelią atlikus tyrimus laiku, verčiau prisiversti ir nueiti. Svarbiausi ginekologiniai tyrimai:
- Gimdos kaklelio tyrimas. Gimdos kaklelio tyrimai kas trejus metus nuo 25 iki 60 metų moterims yra finansuojami nemokamai, jeigu jos draustos privalomuoju sveikatos draudimu ir tyrimą atlieka klinikoje, turinčioje sutartį su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK). Kuo šis tyrimas svarbus? Tyrimo metu imamas PAP tepinėlis, kuris leidžia nustatyti dar ikivėžinius pakitimus gimdos kaklelio srityje ir užkirsti kelią ankstyvam vėžiniam susirgimui. Gimdos kaklelio vėžys yra populiarus jauname amžiuje.
- ŽVP tyrimas. Žmogaus papilomos virusas yra lytiniu keliu plintantis virusas, kuriam esant padidėja tikimybė susirgti ŽIV. Priklausomai nuo to, koks ŽVP tipas yra aptinkamas, gali būti skiriami kiti tyrimai arba kitos profilaktinės priemonės.
- Krūtų apžiūra. Paprastą apžiūrą gali atlikti ir ginekologė, patikrindama, ar nėra neįprastų sukietėjimų, pabrinkimų. Sudėtingesnis ir tikslesnis tyrimas – mamograma. Rekomenduojama moterims ir pačioms pagal internete esančias schemas nuolat pasitikrinti krūtis.
- Kiti tyrimai. Profilaktiniai tyrimai atliekami retai, nes pacientės paprastai jų vengia. Tačiau esant nusiskundimams, tyrimų atliekama, kiek reikia. Tai įvairūs instrumentiniai ir laboratoriniai tyrimai, tokie kaip: gimdos kaklelio ir gleivinės biopsija, kiaušintakių ir gimdos rentgenas, diagnostinė histeroskopija ir laparoskopija ir kt.
Nėštumas ir svarbiausios akušerinės – ginekologinės procedūros
- Vizitai pas ginekologą nėštumo metu. Pirmasis apsilankymas turėtų būti iki 12 savaitės, jo metu atliekama anamnezė, arterinio kraujo spaudimo matavimas, KMI skaičiavimas, kraujo tyrimas, šlapimo tyrimas. Antras apsilankymas po 2 savaičių, jo metu aptariami praėjusių tyrimų rezultatai. Trečias vizitas 12 – 14 savaitėje, atliekama rizikos veiksnių nustatymas ir įvertinimas, gali būti daroma vaisiaus echoskopija. Privaloma lankytis pas ginekologą kartą per 13 – 28 nėštumo savaites, kartą per 18 – 20 savaites, kartą per 29 – 40 savaites, 36 nėštumo savaitei ir suėjus 41 savaitei.
- Nėštumo nutraukimas Lietuvoje galimas nesulaukus 12 – ojo nėštumo mėnesio. Procedūra atliekama pasitelkiant gimdos išsiurbimą. Tiek prieš procedūrą, tiek prieš jos, moteriai atliekami tyrimai.
- Gimdymo priėmimas gali būti atliekamas tiek esant nekomplikuotam įprastam gydymui, tiek sudėtingiems atvejams, vaisiui esant netaisyklingoje pozoje, esant keliems vaisiams, ar esant įvairioms kitoms rizikoms. Gimdymo metu gali būti taikoma dalinė nejautra, sumažinanti gimdyvei skausmą. Esant komplikuotam gimdymui, siūloma atlikti Cezario pjūvį. Pastarasis taip pat gali būti planinis, iš anksto numačius riziką, arba skubus, grėsmei kilus staiga.
- Dirbtinis apvaisinimas atliekamas ginekologijos klinikose arba specialiuose vaisingumo gydymo centruose.
Gydymas ir svarbiausios ginekologinės operacijos
Esant ginekologinių organų, šlapimo sistemos organų sutrikimams, ligoms, atitinkamai gali būti atliekamos gydomosios procedūros. Dalis ligų gydoma vaistais, nepasiekus efekto gali prireikti operacijos. Kai kurių ligų vienintelis gydymas (pavyzdžiui – auglių šalinimo) yra chirurginis. Paprastai ginekologijos klinikose galima atlikti tokias chirurgines procedūras:
- Išorinių lyties organų ir makšties operacijos;
- Gimdos kaklelio operacijos;
- Gimdos operacijos;
- Šlapimo nelaikymo korekcijos operacijos ir kitos.