Kūčiukai yra neabejotinai universaliausias patiekalas, atsidursiantis kone ant kiekvienos šeimos Kūčių stalo nepriklausomai nuo šio gausumo, dekoravimo subtilybių ar asmenų santykių su religija. Aišku, pastarojo reikšmė kiekvienu atveju yra skirtinga: jei vieni kūčiukus tapatina su šventa duona, kurią privalu palikti ant stalo naktinėms vėlių vaišėms, tai kitiems šie tėra egzotiškas desertas, valgomas kartą per metus.
Kūčiukų sudėtis (perkamų ar pačių gaminamų – dar vienas individualus sprendimas) priklauso ne tik nuo požiūrio į tradicijas (vieni Kūčių vakarą atsisako patiekalų su bet kokiais gyvulinės kilmės produktais, tuo tarpu kiti nemato problemos valgydami…mėsą), bet ir skonio receptorių ypatybių. Yra nemažai skirtingų kūčiukų receptų variacijų, tačiau esmė lieka ta pati: galima rinktis tarp tradicinių „asketiškų“, sudėtimi nenusižengiančių griežtiems pasninko reikalavimams bei pagerintų „draudžiamais“ produktais – kiaušiniais, pienu, cukrumi.
Skirtingi kūčiukų receptai skirtingiems skoniams
„Pasninko“ kūčiukai
500 g miltų
200 ml vandens
15 g mielių (geriausiai šviežių)
50 g aguonų
50 g cukraus (visai nedaug, jei palyginsite su šio kiekiu žemiau pateiktame recepte)
2 v. š. aliejaus
žiupsnelio druskos
Cukrų supilkite į mieles ir trinkite iki vienalytės masės. Į šiek tiek (maždaug iki kūno temperatūros) pašildytą vandenį supilkite su cukrumi ištrintas mieles, pusę kiekio recepte nurodyto milto kiekio, išmaišykite. Ant išmaišytos tešlos užberkite nedidelį sluoksnį miltų ir palaukite, kol ši šiek tiek pakils (tam užteks keliolikos minučių). Tešlai pakilus, metas sudėti likusius miltus bei kitus ingredientus – aliejų, druską, aguonas. Minkykite tešlą tol, kol nebelips prie rankų ir palikite šią šiltoje vietoje maždaug 50-60 min, jog pakiltų. Tešlai pakilus, ši dar kartą išminkoma, rankomis formuojami maždaug piršto dydžio voleliai, kuriuos reikia supjaustyti mažais gabalėliais. Supjaustytus kūčiukus dėkite į miltais apibarstytą skardą (būtinai palikite tarp jų tarpus )ir kepkite, kol paruduos (maždaug 6-8 min).
„Pagerinti“ kūčiukai
700 g miltų (maždaug 50 g pasilikite tešlos minkymui)
40 g mielių (rekomenduojamos šviežios)
150 g cukraus
80 g sviesto
250 ml pieno
2 trynių (baltymus, ruošdami šventinį stalą, tikrai rasite kur panaudoti)
120 g aguonų
žiupsnelio druskos
Paruoškite aguonas: nuplikykite verdančiu vandeniu, kelias minutes brinkite, pašalinę vandens perteklių, paskleiskite plonu sluoksniu inde ir palikite džiūti. Į mieles įberkite šaukštą cukraus ir ištrinkite produktus iki vienalytės masės. Į šiek tiek pašildytą pieną (jokiu būdu neužvirkite, temperatūra neturi viršyti kūno) supilkite mieles, išlydytą sviestą bei su likusiu cukrumi išmaišytus kiaušinių trynius. Į gautą masę supilkite persijotus miltus, išmaišykite ir minkykite tol, kol tešla nelips prie rankų (jei tai padaryti sunku, galite įberti papildomą šaukštą miltų, tačiau nepersistenkite, nes kūčiukai bus per kieti). Gerai išminkytą tešlą sudėkite į dubenį ir maždaug 45-60 min kildinkite šiltoje vietoje. Tešlai pakilus, perkelkite šią ant miltais apibarstyto stalo, apibarstykite aguonomis (nemanykite, jog šį ingredientą jau pamiršome!) ir kruopščiai išminkykite, jog šios pasiskirstytų tolygiai. Tešlos kildinimui skirkite dar maždaug 30 min. Galiausiai šią dar kartą perminkykite, rankomis formuokite plonus volelius ir supjaustykite mažais gabalėliais. Kūčiukus dėkite į miltais pabarstytą skardą ir kepkite maždaug 6-8 minutes.
Kelios gudrybės, saugančios tobulų kūčiukų paslaptį
Kūčiukų, kaip ir kiekvieno patiekalo, receptas perteikia tik esminius gaminimo principus, o daugelis subtilybių, padedančių išgauti tobulą rezultatą, išaiškėja tik po daugelio bandymų. Artėja Kalėdos, tad pabūsime dosnūs ir pasidalinsime keliomis mažomis gudrybėmis, padėsiančiomis pasiekti, jog net neįgudusios kepėjos rankose gimtų tobuli kūčiukai!
- Norint minkštesnių kūčiukų, reikėtų ne tik neleisti šiems perkepti, bet ir pakoreguoti mielių kiekį: dėkite 3-4 g daugiau mielių nei nurodyta ir kūčiukai bus kur kas minkštesni.
- Priešingą rezultatą duoda miltai: kuo daugiau miltų, tuo kietesni kūčiukai.
- Kuo „prastesni“ miltai, tuo kūčiukų tešla bus elastingesnė, o kepinys geriau išlaikys savo formą. Paprasčiausi miltai, žymimi „550D“, puikiai tiks tradicinių kūčiukų kepimui.
- Jei mėgstate aguonas, sustiprinkite šių skonį: į kūčiukų tešlą dėkite ne sausas, tačiau užplikintas verdančiu vandeniu, jame išbrinkintas ir galiausiai paliktas šiek tiek apdžiūti.
- „Nesimuliuokite“ kildindami tešlą: jei nebus skirta pakankamai laiko tešlos kildinimui, iškepę kūčiukai bus sukritę, o, užpylus šiuos aguonpieniu, viršutinis sluoksnis akimirksniu suteš, tuo tarpu vidus išliks kietas. Jei kūčiukų nepalikote paskutinei dienai (šiuos galite kepti ir likus kelioms savaitėms iki švenčių, svarbu kepinius laikyti sandariame inde), galite skirti daugiau laiko tešlos brandinimui: kildinkite tešlą 2-3 valandas, gerai perminkykite ir leiskite pakilti dar 1- 2 valandas. Šios technikos dėka kūčiukuose susidarys daugybė oro pūslelių, dėl kurių kepinys taps trapus.
- Jei galite, rinkitės šviežias mieles, o ne jų miltelius – skirtumas skonio atžvilgiu išties akivaizdus.
- Kūčiukų kepimo procesas reikalauja priežiūros: pirma skarda keps šiek tiek ilgiau, tuo tarpu kitas vos spėsi traukti – net pora uždelstų minučių gali reikšti perkepusią kūčiukų partiją!
- Jei ketinate kūčiukus mirkyti aguonpienyje ir norite, jog šie išlaikytų estetišką formą, būkite atidūs kūčiukų formavimo procese: rankomis suformuokite piršto storio volelį ir pjaustykite šį žirnio (!) dydžio gabalėliais.
- Į skardą sudėti kūčiukai turi išlaikyti „saugų“ atstumą, priešingu atveju šiek kepdami sulips.
„Pasninko“ receptas rekomenduojamas mėgstantiems kūčiukus užpilti aguonpieniu, tuo tarpu „pagerinti“ kūčiukai, išsiskiriantys savo trapumu bei saldesniu skoniu, puikiai tiks įpratusiems šiuos „traškinti“ sausus ar užsigeriant kisieliumi.