Nuo senės Egipto laikų vestuviniai žiedai buvo pasitelkiami išreiškiant meilę, atsidavimą ir netgi pabrėžiant savo finansinę padėtį. Pasikeitimo žiedais tradicija yra giliai įsišaknijusi daugelyje pasaulio kultūrų ir yra pagrindinis vestuvių ceremonijos akcentas. Kai turime tokią spalviną ir turtingą istoriją, visiškai nestebina, kad žmonės žavisi istorijomis, faktais ir tradicijomis, kurios yra susijusios su vestuviniais žiedais. Todėl pateikiame jums 12 įdomių faktų apie vieną iš pačių svarbiausių šiuolaikinės kultūros simbolių – vestuvinius žiedus.
- Apytiksliai 70 proc. nuotakų vestuvinį žiedą dėvi ant kairiosios rankos bevardžio piršto. Tai iš senovės Romos kilusi tradicija. Romiečiai tikėjo, kad bevardis pirštas yra „vena amoris“ – susietas su širdimi.
- Ne visose pasaulio kultūrose vestuviniai žiedai yra dėvimi ant rankų pirštų. Kai kuriose Indijos vietose nuotakos vietoje to vestuvinį žiedą turi dėvėti ant kojos piršto.
- Poros Anglijoje, Prancūzijoje ir JAV vestuvinius žiedus dėvi ant kairiosios rankos, tačiau poros Indijoje, Vokietijoje, Rusijoje ir Lietuvoje renkasi dešinę ranką.
- Tradicija, kad tiek nuotaka, tiek ir jaunikis dėvi vestuvinius žiedus, prasidėjo Antrojo pasaulio karo laikotarpiu, kai vyrai pradėjo dėvėti vestuvinius žiedus tam, kad prisimintų namuose likusias žmonas.
- Viena iš priežasčių, kodėl buvo pradėta apsikeisti vestuviniais žiedais, buvo vyro siekis įrodyti, kad jis yra pakankamai finansiškai stabilus ir galintis išlaikyti savo naująją žmoną – pirmiausia jai padovanodamas dovaną iš tauriojo metalo.
- Daugelis kalbininkų mano, kad žodis „deimantas“ (angl. „diamond“) kilo iš graikiško žodžio „adamant“ („adamas“), reiškiančio nesunaikinamas arba nenugalimas.
- Seniausi vestuviniai žiedai yra iš senovės Egipto laikų. Poros apsikeisdavo žiedais, kurie simbolizavo amžinybę ir tokias dievybes kaip saulė bei mėnulis.
- Baltasis auksas ir platina yra du populiariausi taurieji metalai, naudojami vestuvinių žiedų gamybai. Tuo tarpu baltasis auksas yra pats populiariausias – skaičiuojama, kad bene 73 proc. visų vestuvinių žiedų pasaulyje yra pagaminti iš baltojo aukso.
- Kiekvienais metais Jungtinėse Amerikos Valstijose septyniolika tonų aukso yra paverčiama į vestuvinius žiedus.
- Rumunijoje vyrauja tradicija, dėl kurios poros savo 25-ųjų vestuvių metinių proga apsikeičia sidabrinėmis apyrankėmis. Tuomet tiek vyras, tiek ir moteris ima dėvėti naujas apyrankes – vietoje senųjų auksinių, kuriomis apsikeitė savo vestuvių dieną.
- Pagal tradiciją, santuoka yra pasmerkta, jei jaunikiui vestuvių ceremonijos metu iškrenta vestuvinis žiedas.
- Vestuviniai žiedai buvo tradiciškai gaminami iš aukso todėl, kad auksas buvo pripažįstamas kaip pats gryniausias ir vertingiausias taurusis metalas. Žmonės tikėjo, kad tai tobulai simbolizuoja santuoką.