Naudinga

Vaikų dantų priežiūra: vien tinkamų priemonių nepakanka

Vaikų dantų priežiūra: vien tinkamų priemonių nepakanka

Tinkama vaikų burnos higiena ir dantų priežiūra padeda mažiesiems išvengti dantų ėduonies ir kitų, kartais net labai skausmingų problemų. Visgi, pasak specialistų, vaikų dantų priežiūrai ir teisingų įpročių formavimui nuo pirmųjų dantų vis dar skiriama per mažai dėmesio.

Dabartinė situacija

Odontologo, odontologijos klinikos „Albodent“ vadovo Justino Gaidžio teigimu, dabartinė vaikų dantų būklė verčia sunerimti. Tai lema ir netinkama kasdienė dantų priežiūra, ir delsimas kreiptis į gydytoją. „Dažnai tėvai vaikus atveda jau su kritine dantų būkle. Tada negali dantukų sutvarkyti per vieną kartą – reikia ilgo, kompleksinio gydymo. Tad turi su vaiku susidraugauti, rasti priėjimą, kad jis tavimi pasitikėtų. To pasiekti tikrai sunku, kai vaiko dantų būklė jau prasta, jis atvedamas dėl skausmo, su didele baime akyse“, – pasakoja J. Gaidys.

Pasak odontologo, dantų priežiūros priemonių gausa negali atstoti tinkamų įpročių formavimo. Gerąjį pavyzdį rodyti pirmiausia turi patys tėvai. „Tėvai gali pykti, jog vaikas blogai valosi dantis, aiškinti, kaip tai daryti, bet neparodžius praktiškai, nepagelbėjus – nieko nepavyks. Pasitaiko tokių kuriozinių situacijų, kai tėveliams aiškini, jog jie privalo vykdyti kontrolę, prižiūrėti, kaip atžala valosi dantis. Ir tai daryti be kompromisų kiekvieną dieną. Tada į tave žiūri kaip į kosmonautą“, – šypsosi odontologas.

Įpročių svarba

Parinkus tinkamas priežiūros priemones, vaikų dantukų higiena tik prasideda. Sunkioji užduotis – įpročių formavimas, kuriam reikia nemažai tėvų laiko ir kantrybės.

„Vaikai stipriai kopijuoja mus, suaugusiuosius, tad pirmiausia patys turime tinkamai rūpintis savo dantimis. Jei vaikas matys, kad tėvai nesivalo dantų, nenaudoja tam tikrų priemonių, nepavyks ir įkalbėti atžalos rūpintis dantukais. Svarbu atsiminti, kad vaikai daro tai, ką daro jų tėveliai, o ne tai, ką jie tiesiog pasako. Tad valytis dantis reikėtų visiems kartu, o tėveliams – nepamiršti patikrinti, ar atžala viską padarė teisingai“, – pabrėžia odontologas J. Gaidys.

Odontologui antrina ir Vilniaus visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Viktorija Šadiul-Zadvornaja. Pasak specialistės, tėvų kontrolė ir pagalba būtina dar ilgą laiką, kol vaikas savarankiškai gerai išsivalys dantis.

Jei mažasis nesugeba dantų kokybiškai išsivalyti pats, tai už jį atlikti turi tėveliai. Ši procedūra ypač aktuali 5–7 gyvenimo metais, kai dygsta pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys, ir 11–12 metais, kai dygsta antrieji nuolatiniai krūminiai dantys. Nepraleiskite mažųjų dantų valymo, patikros, nes neva tam nėra laiko. Antraip bus sunku išugdyti tinkamus dantų priežiūros įpročius“, – pataria V. Šadiul-Zadvornaja.

Plačiau apie tinkamą vaikų dantų priežiūrą ir žaidimo technikas, padedančias formuoti priežiūros įpročius, tėvai kviečiami „BENU vaistinės“ organizuojamoje „Sveikų dantukų akademijoje“ spalio 14 d. 13 val. Vilniuje, PC „Panorama“ centrinėje aikštėje ir spalio 21 d., nuo 12 val. Kaune PC „Mega“ edukaciniame pramogų centre „CurioCity“. Daugiau informacijos: https://bit.ly/2lAb1vy

Tinkamos priežiūros priemonės

Odontologo J. Gaidžio teigimu, vaikų dantų priežiūros priemonės skiriasi nuo suaugusiųjų. Pirmiausia todėl, kad mažieji dantų pastą mėgsta valgyti. „Vaikų dantų pastos dažniausiai būna tam tikro skonio – taip juos lengviau papirkti, įkalbėti valytis dantis. Neretai vaikai ir paragauja, suvalgo dantų pastos. Dėl šios priežasties joje yra minimalus kiekis fluoro junginių. Suaugusiųjų dantų pastose, priešingai, fluoro yra daugiau. Būtent todėl tėvų ir vaikų dantų pastos turi skirtis: jei mažasis netyčia suvalgys suaugusiųjų dantų pastos su įprastu fluoro kiekiu, gali iškilti pavojus sveikatai“, – įspėja J. Gaidys.

Pasak odontologo, teisingai, švariai išvalyti vaiko dantims užtenka dantų šepetėlio, vaikiškos dantų pastos, jei yra bėdų su tarpdančiais – jų siūlo. Dantų pastą geriausia rinktis atžalai malonaus skonio.

„Dantų valymas vaikui pirmiausia turi būti akimirkos džiaugsmas. Nieko tokio, jei dantis iš pradžių mažasis valysis dėl skanios dantų pastos. Vaiko sąmoningas suvokimas, kodėl būtina valytis dantis, formuojasi po truputį: iš karto jis racionaliai nesupras, kodėl būtina prižiūrėti dantukus. Be to, vaikams patinka žaisti, tad skani dantų pasta tampa lyg atlygiu – vietoje saldainio“, – pasakoja J. Gaidys.

BENU akademijoje apie dantų priežiūros įpročių formavimą pasakosiančios V. Šadiul-Zadvornaja teigimu, dantų valymą iš pradžių galima paversti žaidimu. Išmokęs valytis dantis žaisdamas, vaikas su laiku pereis prie sąmoningos dantų priežiūros: „Galite įsigyti tam tikras dažomąsias medžiagas, kuriomis po dantukų valymo patikrinsite, ar ant jų liko apnašų. Taip pat yra ir smagių mobiliųjų programėlių, „padedančių“ pagauti mikrobus, apnašas.“ Svarbiausia, primena specialistė, pasiekti, kad vaikui dantų valymas nebūtų nemalonus baimę keliantis procesas.

Pranešimą paskelbė : Dagnė Armonaitė, UAB „INK agency“