Verslas

Karjeros ledams pralaužti – stažuotė ES institucijose

Vienas geriausių būdų padėti tvirtą pagrindą jauno žmogaus karjerai yra tarptautinės patirties įgijimas. Kalba eina ne apie braškių skynimą Danijoje ar prakaito liejimą Anglijos laukuose. Tokį darbą vargu ar bus verta įtraukti į savo gyvenimo aprašymą ieškant išsvajotos pozicijos Lietuvoje ar užsienyje. Galvoje turiu rimtą ir gerbiamą tarptautinę patirtį, įgytą vienoje iš Europos Sąjungos institucijų. Daugelis lietuvių net neįsivaizduoja, kad gauti stažuotę Briuselyje ar Liuksemburge nėra taip sudėtinga. Bet apie viską nuo pradžių.

 

Kas jums iš to?

Europos Sąjunga turi didžiulį biurokratinį aparatą, sprendžiantį pačius įvairiausius reikalus, pradedant nuo polisorbatų kiekio šampūne ir baigiant geležinkelių ar dujotiekių tiesimu. Tai yra unikali vieta, kurioje sutelkti milžiniški resursai ir ekspertizė. Sunku įsivaizduoti profesiją, kuri negalėtų būti pritaikyta kurioje iš institucijų.

Dar geresnė žinia yra tai, kad už stažuotę yra mokamas nedidelis, tačiau nuomą ir pragyvenimą padengiantis atlygis. Paprastai stažuotojai gauna apie €1000 per mėnesį, tačiau užmokestis gali skirtis tarp institucijų. Kai kurios institucijos greta apmokamų stažuočių suteikia galimybę padirbėti ir neatlygintinai tiems, kurie nepateko į laimingesniųjų sąrašą.

Tai yra nuostabi galimybė patirti gyvenimą „euroburbule”. Ten patekę galite tikėtis įsimintinų vakarėlių, įvairių išvykų, liežuvio laužymo įvairiomis kalbomis ar tiesiog pagausėjusio draugų sąrašo Feisbuke. Pasak ten patekusių europiečių, stažuotė ES institucijoje yra lyg „Erasmus”, tik nereikia studijuoti.

Kas gali pretenduoti?

Norint aplikuoti (pardon lituanistai, sugalvokite tinkamesnį žodį nuostabiajam „apply”) į stažuotę, formaliai tereikia atitikti tris reikalavimus:

1. jūs turite būti ES pilietė;

2. jūs turite turėti aukštąjį universitetinį išsilavinimą. Magistro laipsnis nėra privalomas, bet praktiškai 95% stažuotojų yra pabaigę šią pakopą, o nemaža dalis turi ir phd! Magistro pakopa pridės daugiau svorio jūsų paraiškai, bet tikrai įmanoma patekti ir su bakalauru.

3. jūs turite mokėti savo bei vieną iš oficialiųjų kalbų (anglų, vokiečių ar prancūzų). Tačiau nevažiuokite tikėdamiesi, kad išsisuksite nekalbėdami angliškai. Prancūzų kalbos dominavimo laikai jau praeityje, o vokiečių įtraukimas išvis kažkoks nesusipratimas.

Taigi, jei atitinkate reikalavimus ir nors kiek domitės ES reikalais, esate tinkami pretendentai.

Kada ir kur?

5 mėnesių stažuotes siūlo pagrindinės ES institucijos: Europos Komisija, Europos Parlamentas, Europos Sąjungos Taryba, ES Teisingumo Teismas, Regionų komitetas ir kt. (plačiau apie tai čia). Stažuotės trukmė bei pradžia gali skirtis priklausomai nuo institucijos. Pavyzdžiui, Europos Komisija ir Parlamentas paprastai ima dukart į metus (pradžia spalio ir kovo mėn.). Aplikacijos procesas užtrunka visą amžinybę, todėl pradėkite anksti. Beje, šiuo metu registracija yra atidaryta Europos Komisijos stažuotėms, prasidedančioms 2014 metų spalio mėnesį.

Jei labai nori, tai ir gausi

Šis pasakymas tinka tiek šiai situacijai, tiek apskritai gyvenimui. Kiekvienai ES narei yra taikomos kvotos, todėl jums nereikės rungtis prieš visus norinčius europiečius. Pavyzdžiui, 2013 metais tik 175 lietuviai bandė laimę EK stažuotei gauti, ir iš jų buvo atrinkti 22. Tai nėra taip jau mažai. Išsiskirti iš minios jums padės gerai apgalvotas motyvacinis laiškas, o jei esate dalyvavę Erasmus mainuose, šansai patekti dar didesni.

Stažuotė ES institucijose yra puiki galimybė įrašyti nemenką pirmąją darbo patirties eilutę savo gyvenimo aprašyme, įgyti žinių bei pasitikėjimo. Tai jums negarantuos tiesios karjeros kreivės į gerai apmokamas padanges, bet tikrai padės išsiskirti iš minios.

 

 

P.S. moteriškąja gimine rašau ne dėl to, kad straipsnis skirtas moteriškosios lyties atstovėms. Tai darau dėl to, kad mėgstu įvairovę.