Žirgų lenktynės Sartuose
Kultūra

Kelkis tu ir graičiau unt Sartų!

Tradiciją rengti žirgų lenktynes ant Sartų ežero ledo nupasakoja graži legenda. Esą Dusetose gyveno piktas ponas, pas kurį kartą atėjęs baudžiauninkas su gražuole nuotaka. Ponui ji patikusi, ir jis panorėjo paveržti merginą sau. Šis pasiūlė vaikinui palenktyniauti žirgais ant ledo – varžybų nugalėtojui turėjo atitekti mergina. Ponas pasikinkė pačius eikliausius savo žirgus, o baudžiauninkas teturėjo savo seną kumelę. Nežinia, kaip ten buvę, bet vaikinas laimėjo lenktynes. Ponas siaubingai įtūžęs ir liepęs nuplakti nugalėtoją. Tačiau tuo metu ežero ledas po pono kojomis įlūžęs, ir gelmė jį prarijusi kartu su rogėmis ir žirgais.

Jau daugiau nei šimtą metų ši tradicija, pavirtusi į smagią šventę su muge, „barankomis” ir muzika, tęsiama kasmet. Tiesa, tam, kad būtų išvengtas pono likimas, pačios lenktynės vyksta šalia ežero esančiame ledu išlietame hipodrome.

Šį savaitgalį nepabūgome vėtros ir nuvykome lietuviškos tradicijos „įrėminti”, „barankų” užkąsti bei karšto alaus išgerti. Visgi, reikia naudotis žiemą retai pasirodančiais lietuviškos kultūros perliukais.

Sartų lenktynės

Žirgų lenktynės Sartuose / Visų dydžių

Sartų lenktynės

Žirgų lenktynės Sartuose / Visų dydžių

Sartų lenktynės ant ledo
Sartų lenktynės ant ledo / Visų dydžių