Sveikata

Skaidulos gali padėti atsikratyti svorio

Skaidulos yra labai svarbios medžiagos, kurios neretai yra nuvertinamos. Maistinėmis skaidulomis yra vadinami polisacharidai, kurių mūsų virškinimo sistemoje esantys fermentai negali suskaidyti. Skaidulas apdoroja mūsų organizmo žarnyno mikroflora – jos gali būti tiek tirpios, tiek ir netirpios. Tuo tarpu tam tikros rūšies tirpios skaidulos gali turėti labai didelį teigiamą poveikį mūsų sveikatai ir medžiagų apykaitai, o taip pat ir svorio mažinimui. Todėl Asun.lt dalinasi naudinga informacija, kaip tirpios skaidulos gali padėti atsikratyti papildomų kilogramų.

Skaidulos augina gerąsias žarnyno bakterijas

Kiekvieno iš mūsų žarnyne gyvena apytiksliai 100 trilijonų bakterijų, o didžioji dalis jų yra storojoje žarnoje. Kartu su kitais virškinimo sistemoje aptinkamais mikrobais, šios bakterijos yra vadinamos žarnyno flora arba žarnyno mikroflora. Skirtingų rūšių bakterijos vaidina labai svarbų vaidmenį mūsų sveikatos gerinime, nepamirštant svorio reguliarumo, cukraus lygio kraujyje mažinimo, imuninės sistemos ir netgi smegenų veiklos gerinimo.

Visos bakterijos turi maitintis, jei nori išlikti sveikos ir stiprios. Todėl joms į pagalbą atkeliauja maistinės skaidulos (daugiausiai tirpios). Tirpios skaidulos nukeliauja per mūsų virškinimo sistemą beveik visiškai nepakitusios, galiausiai pasiekdamos mūsų žarnyne esančias gerąsias bakterijas, kurios skaidulas suskaido ir paverčia į bakterijoms reikalingą energiją.

Skaidulos, kurios padeda mūsų žarnyno bakterijoms, yra žinomos kaip prebiotikai. Jos yra pripažįstamos kaip labai naudingos mūsų sveikatos gerinimui ir svorio reguliavimui. Kai kurios netirpios skaidulos, tokios kaip atsparusis krakmolas, taip pat veikia kaip prebiotikai.

Gerosios bakterijos kovoja su uždegimais

Žarnyno bakterijos turi didžiulį poveikį ūminių uždegimų mažinimui. Jos mūsų organizmui gamina maistingąsias medžiagas, tarp kurių yra ir trumpos grandinės riebalų rūgštys, kurios maitina ląsteles gaubtinėje žarnoje. Tai padeda sumažinti žarnyno uždegimus ir kitus su tuo susijusius simptomus.

Nereikia pamiršti, kad trumpalaikiai uždegimai yra naudingi, nes jie padeda mūsų organizmui kovoti su „įsibrovėliais“ ir atstato pažeistas ląsteles. Tačiau ūminiai (ilgalaikiai) uždegimai yra labai rimtos sveikatos problemos, kadangi tuomet gali būti pradedama kovoti su paties organizmo audiniais.

Nustatyta, kad ūminiai žemo laipsnio uždegimai vaidina svarbų vaidmenį bene bet kurios šiandien dažnai pasitaikančios ligos atveju, nepamirštant širdies ligų, vėžio, metabolinio sindromo ir kt. Be to, yra ne vienas įrodymas, kad mūsų organizme vykstantys uždegimai gali įtakoti svorio priaugimą ir netgi nutukimą. Tuo tarpu kai kurių atliktų tyrimų rezultatai parodė, kad didesnis skaidulų vartojimas gali būti sietinas su mažesniais uždegimų žymenimis kraujotakoje.

Puikūs maistinių skaidulų šaltiniai

Maistinės skaidulos yra randamos augaliniame maiste. Labai daug maistinių skaidulų randama pupelėse ir pupose, linų sėmenyse, šparaguose, briuselio kopūstuose ir avižose. Todėl jei planuojate pakoreguoti savo mitybos racioną ir norite pradėti vartoti daugiau skaidulinio maisto, turėtumėte tai daryti laipsniškai, padedant savo organizmui apsiprasti prie mitybos pokyčių.

Jaučiamas diskomfortas pilvo srityje, spazmai ir netgi viduriavimas yra pakankamai dažni šalutiniai poveikiai, jei yra pernelyg greitai padidinamas suvartojamų skaidulų kiekis.

Pabaigai

Vartojant daugiau maisto produktų, kuriuose yra maistinių skaidulų, galima veiksmingai atsikratyti daugiau svorio. Tačiau kaip ir bet kurių kitų svorio mažinimui skirtų priemonių atveju, tai nepadės jums pasiekti norimų rezultatų, jei jūs nepakeisite savo gyvenimo būdo ir nepaversite jo sveikesniu.

Tačiau jei jūs nemėgstate vartoti tų maisto produktų, kuriuose yra daug skaidulų, galite rinktis maisto papildus. Taip pat nepamirškite, kad gera sveikata nėra susijusi vien tik su jūsų kūno svoriu. Jei jūsų organizmas gaus pakankamai skaidulų, tai gali labai reikšmingai prisidėti prie bendros jūsų sveikatos būklės gerinimo.