Atsistojus priešais didžiulę įvairiais šampūno buteliukais nukrautą lentyną neretai apima neviltis. Tačiau derėtų atminti, kad viskas, kas rašoma ant šampūnų etikečių, dažnai būna paremta mokslu. Vis tik didžioji dauguma produkcijos savo sudėtyje turi tiesiog begales įvairiausių valiklių bei konservantų. Todėl norint, kad išsirinkti šampūnai atliktų savo darbą, reikėtų atidžiai išnagrinėti jų sudėtį ir pasirinkti būtent tokią medžiagų kombinaciją, kuri išties plaukus pavers kerinčiais. Taigi, kaip išsirinkti šampūną ir jį pritaikyti savo plaukų tipui?
Kai kurie žmonės turi vadinamąsias „auksines garbanas“ – tokie plaukai ne visuomet yra aukso spalvos garbanos, tačiau taip apibrėžiamas tobulas plaukų riebaluotumo lygis. Tai reiškia, kad plaukai yra puikiai subalansuoti, ne per riebūs ir ne per sausi. Tokie plaukai pernelyg nepriglunda, bet taip pat ir nesielektrina bei nesipučia. Tokiu atveju reikėtų ieškoti šampūno, kuris sudėtyje turėtų bemaž vienodas dalis ploviklio ir drėkiklio. Šiais laikais yra ganėtinai sunku rasti tokių priemonių, kadangi plaukų priežiūros priemonių gamintojai dažniausiai sukuria skirtingas šampūnų versijas skirtingiems plaukų tipams. Tačiau jei patys plaukai yra normalūs, o galvos oda linkusi sausėti ir pleiskanotis, tokiu atveju reikės įsitikinti, kad perkamas sampunas nuo pleiskanu nepakenks ir pačių plaukų drėgmės balansui.
Jei plaukai yra linkę riebaluotis, tokiu atveju reikėtų plaukų priežiūros priemones rinktis itin atsargiai. Mat netinkamai parinktos priemonės neretai tampa būtent plaukų ir galvos odos riebalavimosi priežastimi. Tie, kurie skundžiasi riebiais ir greitai besiriebaluojančiais plaukais, turėtų rinktis specialius produktus, savo sudėtyje turinčius daugiau valančiųjų ingredientų. Vieni dažniausiai pasitaikančių ingredientų, kuriuos turi šampūnai riebiems plaukams, yra salicilo rūgštis ar sulfatai. Šios šampūno dedamosios padeda pašalinti ne tik natūralaus plauko riebalo perteklių, tačiau ir suskaido bei pašalina plaukų priežiūros priemonių likučius, prilipusius prie plauko ar odos. Taip galima užtikrinti, kad sampunas atlieka savo darbą, o riebiems plaukams skirti šampūnai turėtų turėti kuo trumpesnę sudėtį.
Plaukų priežiūros ekspertai turi ir specialių patarimų tiems, kurių plaukai yra ploni ir prigludę. Norint natūraliai padidinti plaukų apimtį ar juos pakelti nuo šaknų, reikėtų šampūno etiketėje ieškoti specifinių ingredientų. Polimerai (pavyzdžiui, polyquaternium) padeda maitinti plaukus ir juos paversti akivaizdžiai storesniais. Specialūs šampūnai, savo sudėtyje turintys hidrolizuotų kviečių proteinų ar silanetriolio, padeda taip pat akivaizdžiai padidinti plaukų apimtį. Įprasta manyti, kad šampūnai, savo sudėtyje turintys silikono, yra geriausias pasirinkimas. Deja, bet, silikonai kaip tik dažnai apsunkina plauką.
Turintiems garbanotus ar banguotus plaukus, derėtų susirūpinti plaukų drėkinimu. Tokiu atveju geriausiai pagelbės drėkinantys ir plauką švelninantys šampūnai. Tačiau tokiems plaukams derėtų papildomai naudoti ir kondicionierius bei aliejus plaukams. Mat net ir geriausias šampūnas veikiausiai negalės užtikrinti reikiamo drėgmės kiekio plaukuose. O garbanotiems plaukams tai labai aktualu – plaukui išsausėjus jis tampa nepaklusnus bei atrodo netvarkingai. Dėl šios priežasties derėtų apsirūpinti visa plačia linija plaukų priežiūros priemonių, skirtų specialiai garbanotis linkusiems plaukams – tai turėtų būti ne tik šampūnai.