Naudinga

Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės gydytojai nesutinka su ligoninės direktoriaus A. Germanavičiaus viešai paskelbta informacija apie ligoninės gydytojų požiūrį į budėjimus

2018-11-13  paskelbtas pranešimas spaudai „Psichiatrijos ligoninės vadovas skambina pavojaus varpais: trūksta budinčių psichiatrų“. Ligoninės gydytojai tvirtina, kad pranešime išspausdinta informacija neatitinka tikrovės, klaidinančiai skelbiama, jog gydytojai nenori budėti ar neturi tam reikiamos kvalifikacijos.

           Respublikinėje Vilniaus psichiatrijos ligoninėje (RVPL) nuolat gydoma apie 400 ligonių. Kasdien per parą paguldoma nuo 10 iki 40 pacientų. Naktinis gydytojo psichiatro budėjimas trunka nuo 16 valandos iki kitos dienos 8 valandos ryto. Jo pareiga visų ligoninės 13-oje skyrių gydomų pacientų (vaikų ir suaugusių) diagnostika bei gydymas, tuo pat metu pagalbos teikimas pacientams, esantiems priėmimo skubios pagalbos skyriuje (hospitalizavimas, konsultacijos, stebėjimo paslaugos). Ligoninėje naktimis visuomet budėdavo po du gydytojus psichiatrus, tačiau sistemingai mažėjant gydytojų skaičiui, administracija nutarė palikti tik po vieną budintį gydytoją. Tokia tvarka egzistuoja jau antri metai. Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės gydytojai 2018-11-12 eilinį kartą raštiškai kreipėsi į ligoninės administraciją. Kreipimosi tekstas lakoniškas:  „Pakartotinai kreipiamės dėl tebesitęsiančios ydingos praktikos naktimis budėti po vieną gydytoją psichiatrą. Dar kartą pareiškiame, kad budint vienam gydytojui psichiatrui neįmanoma užtikrinti teikiamų paslaugų savalaikiškumo, saugumo bei kokybės. Fiziškai neįmanoma tuo pat metu teikti būtinąją pagalbą priėmimo-skubios pagalbos skyriuje ir vykdyti budinčio gydytojo psichiatro pareigas kituose RVPL skyriuose“.

          Atsakydamas į gydytojų reikalavimą, RVPL direktorius A. Germanavičius paskelbė pranešimą L24.lt. Pranešime teigiama, kad RVPL „nepakanka norinčių ir galinčių budėti gydytojų psichiatrų“, tuo suponuojama, kad gydytojai nenori ir negali budėti. Pareiškiame, kad budėjimai tai ne mūsų „norai ar nenorai“, tai pareiga. Mes tik nurodome savo fizinių galimybių ribas. Gydytojų pareiškime nėra nė žodžio apie apmokėjimą už budėjimus, tuo tarpu RVPL direktorius A. Germanavičius teigia, kad atėjo laikas kreiptis į SAM „ieškoti papildomų resursų gydytojų budėjimams finansuoti“. Tiesos labui nurodome, kad administracijos patvirtintas valandinis įkainis už naktinį budėjimą vienam gydytojui psichiatrui yra 17,32 Eur/val. Kaip matome jis keliais kartais skiriasi nuo minimalaus valandinio atlygio.   

          Gydytojų kreipimesi į RVPL administraciją pareiškiama apie teikiamų paslaugų savalaikiškumą, saugumą ir kokybę, niekaip neišskiriant personalo saugumo, pabrėžiama, kad fiziškai neįmanoma vienu metu vienam gydytojui dirbti ir priėmimo skyriuje, ir kituose ligoninės skyriuose. Direktoriaus pranešime gi kalbama apie galimą „fizinės  pacientų sveikatos pablogėjimą ar agresyvų elgesį“, akcentuojami incidentai dėl agresyvaus pacientų elgesio, kai kyla grėsmė tiesioginiam personalo saugumui, kurių „pasitaiko retokai, gal 5-6 kartus per metus“. 

          Pranešimo spaudai tekste minima analizė, „kada į priėmimo skyrių atvežama daugiausia pacientų, kritinis laikas tarp 16 ir 20 val.“. Mes gi teigiame, kad jokia išsami analizė neatlikta. Gydymo tarybos posėdyje kaip analizė buvo pateikti administracijos paskaičiavimai, kiek pacientų kokiu paros laiku hospitalizuojama. Visas kitas budinčio psichiatro darbas (darbas skyriuose, konsultacijos, stebėjimo paslaugos) neanalizuotas.

           „Dalis gydytojų nusiteikę budėti ir po vieną, nes patirties ir kvalifikacijos jiems užtenka susidoroti su darbo krūviu, – teigia RVPL vadovas A. Germanavičius. Toji „dalis gydytojų“- 4 ar 5 gydytojai iš 35 RVPL budinčių naktimis gydytojų psichiatrų. Virš 30 gydytojų psichiatrų mano, kad irgi nestokoja patirties ir kvalifikacijos, tačiau dirbti ant ribos, kai gali prasidėti gydymo ir diagnostikos klaidos, nenori. Visų gydytojų psichiatrų pastangų dėka iki šiol budėjimų metu buvo išvengta diagnostikos ir gydymo klaidų.

           Direktoriaus A. Germanavičiaus teiginiai, kad ligoninė stengiasi „mažinti biurokratinio darbo krūvį, atsisakoma nereikalingų funkcijų, kad kuo didesnė darbo laiko dalis būtų skiriama pacientams“ švelniai tariant nėra teisingi. Biurokratinis krūvis, papildomos funkcijos gydytojams nuolat tik didėja, tiek SAM, tiek RVPL administracijos pastangomis.

 

Pranešimą paskelbė: Sergejus Andruškevičius, Viešosios įstaigos Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės Sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga