Nuo kai kurių traumų ir ligų nesame apsaugoti nė vienas. Kartais atsiperkama nedideliais ir gana lengvai pagydomais sužalojimais, o pasitaiko, kad pasekmės būna sunkios, regis, visam laikui pakeisiančios žmogaus gyvenimą, jo kokybę, veiklas. Po gaisrų prarastos ausys, darbuojantis vienais ar kitais įrankiais nupjauti pirštai, ligų suponuoti nosies praradimai ir pan. – tai tik nedidelis pluoštas variantų, po kurių milžinišku stebuklu tampa galimybė vėl turėti prarastas kūno dalis. Tokią galimybę suteikia profesionalūs medikai, protezuotojai ir jų gaminami protezai.
Žolės pjovimas gali baigtis tragedija
Žolės pjovimas – vienas dažniausių darbų šiltuoju metų laiku. Kiemuose norintys turėti išpuoselėtą veją ar turintys didesnius pievų plotus per savaitę bent kartą iš garažų traukia žoliapjoves. Vienas kitas neapgalvotas veiksmas ir toks, regis, niekuo blogu negresiantis darbas baigsis tragedija. Bene dažniausias variantas – per skubėjimą ar tiesiog nesitikint nieko blogo žoliapjovė valoma jos neišjungus. Tai gali baigtis vieno ar net kelių rankos pirštų praradimu.
Panašios traumos patiriamos ir dirbant kitais įrankiais, pavyzdžiui, pjūklu, kampiniu šlifuokliu, daugeliui žinomu bulgarkės pavadinimu, ar kt. Įvairias traumas suponuoja saugumo instrukcijų nesilaikymas, skubėjimas, neapgalvoti sprendimai, savo jėgų pervertinimas ir pan.
Net paprasčiausi buityje atliekami darbai, pavyzdžiui, pjaustymas, gali pasibaigti liūdnai. Vėlgi dažnai kaltas būna skubėjimas – peilis nejučia išslysta ir perrėžia pirštą. Dažnai įpjovimą siejame su nedidele žaizdele. Neretu atveju būtent šitaip ir būna. Bet buityje pasitaikantys pjūviai gali būti net labai rimti, kurių atveju būtina kuo greičiau suteikti pirmąją pagalbą.
Situacijos įvairios – netenkama piršto ar kelių, viso piršto arba jo dalies. Vienais atvejais pirštus galima prisiūti, kitais – tokios galimybės, deja, nebelieka. Bet koks piršto ar jo dalies netekimas suponuoja prastesnę gyvenimo kokybę, atsiranda daugiau veiklų ribojimų, būtini tam tikri pokyčiai kai kuriose gyvenimo srityse. Žmogui tai sukelia daug papildomo streso, diskomforto, ką jau kalbėti apie estetikos nebuvimą. Išeitis – piršto protezas, grąžinsiantis natūralią piršto išvaizdą, plaštakos funkcionalumą ir pasitikėjimą savimi pačiam pacientui. Kaip teigia ortopedijos centro „Pes Planus“ atstovai, piršto protezą nuo tikrojo piršto atskirs tik įgudusi akis, o jo turėtojui protezas bus tikras išsigelbėjimas. Protezų gamybai naudojamas medicininis silikonas bei papildomos sintetinės medžiagos. Patys protezai gaminami įvairaus kietumo, siekiant išgauti kuo artimesnį aplink esantiems audiniams elastingumą. Protezo spalva ir forma parenkamos pagal tikruosius paciento pirštus, todėl atrodo labai natūraliai.
Nudegimų paliktos žymės
Gaisrai palieka didelių, neretai ir neištaisomų traumų žmogaus gyvenime ir kūne. Pavyzdžiui, smarkiai apdegus veidą gali tekti amputuoti ausis. Greičiausiai nė nereikia sakyti, kaip tai neigiamai paveikia žmogaus gyvenimą ir pasitikėjimą savimi, ausų funkciją. Tikru išsigelbėjimu pacientams tampa galimybė turėti ausų protezus, vizualiai atstojančius ausis ir pašalinančius didelį kompleksą. Ausies protezas pakeis visą ausį arba jos dalį, priklausomai nuo konkrečios situacijos. Šiems protezams pagaminti naudojamos tos pačios medžiagos, kaip ir jau minėtų pirštų protezų. Ausų protezai gaminami individualiai kiekvienam pacientui, nes ausis atkuriama veidrodiniu principu pagal sveikąją ausį (jei tokia yra) – sukuriamas simetriškas ir harmoningas veido vaizdas. Jei dėl vienų ar kitų traumų prarastos abi ausys, specialistai protezus gamina remdamiesi paciento nuotraukomis, kuomet ausys dar buvo sveikos. Toks aspektas kaip spalva irgi reikšmingas, nes protezas turi būti kuo mažiau pastebimas. Šios srities profesionalai geba pagaminti protezus, kuriuos vargiai atskirtume nuo natūralios ausies. Negana to, o ir svarbiausia – protezai, tikėtina, turės teigiamos įtakos pasiekiančiam garsui.
Sunkios ligos, po kurių prireikia protezų
Kiekvieną išgąsdina vėžio diagnozė. Liga negailestinga, nors, reikia pasidžiaugti, medicinos pažanga ir profesionalūs gydytojai vis dažniau pacientams „įpučia“ optimizmo. Vienos formos pagydomos, o kitos pareikalauja tarsi tam tikros „aukos“, pavyzdžiui, sergant kai kuriomis vėžio formomis galima netekti nosies. Greičiausiai nė nereikia sakyti, kad, be ligos keliamo streso, žmogaus kasdienybę neigiamai paveikia ir pakitusi veido išvaizda. Nosies protezas – stebuklas, galintis sugrąžinti pasitikėjimą savimi ir vėl džiaugtis savo atvaizdu veidrodyje. Ortopedijos technikos centro „Pes Planus“ specialistai, gaminantys veido dalių protezus, tik patvirtina, kad tokie protezai kaip nosies, ausų grąžina žmogui gyvenimo džiaugsmą, leidžia mėgautis bendravimu, kelionėmis ir kitais dalykais, kurių vengdavo dėl savo išvaizdos.
Nuo mūsų nepriklausančios aplinkybės
Ausų protezai yra tikras išsigelbėjimas žmonėms, neturintiems savų ausų dėl įgimtų ligų, pavyzdžiui, mikrotijos. Jos atveju išorinės ausys nesusiformuoja visai arba susiformuoja tik dalinai – nuo to priklauso ligos laipsnis. Nuo gimimo ausų neturintiems žmonėms (turintiems 3–4 laipsnio mikrotiją) ausų protezai leidžia pajusti, ką reiškia turėti ausis ir džiaugtis visiškai kitokiu savo atvaizdu.
Pranešimą paskelbė: Ona Šablauskaitė, UAB Market Rats