Susitikti su popiežiumi Pranciškumi Vilniuje ir Kaune susiruošusiems žmonėms vertėtų ne tik pasirūpinti apsiaustais nuo lietaus bei vandeniu, peržvelgti leidžiamų įsinešti daiktų sąrašą, bet ir prisiminti saugaus elgesio masiniuose renginiuose taisykles. Specialistų teigimu, svarbu ir pasirūpinti sveikata bei asmeniniu turtu, ir iš anksto su šeimos nariais suderinti veiksmus pasimetus minioje.
Jei pasimetėte jūs ar artimieji
Draudimo bendrovės BTA Žalų reguliavimo departamento direktorės Karolinos Karpovos teigimu, nors susitikimas su popiežiumi – ne roko grupės koncertas, bet tai masinis renginys, tad dalyvaujantiems būtina tinkamai pasiruošti.
„Nors šiam susitikimui su Šventuoju Tėvu ruošiamasi tikrai skrupulingai ir žmonių saugumui skiriamas didelis dėmesys, visgi negalima pamiršti, kad už savo saugumą esame atsakingi ir patys. Tiek Vilniuje, tiek Kaune į susitikimus susirinks daugybė žmonių, o tokių masinių susibūrimų metu ne tik išauga vagysčių tikimybė, bet ir gali iškilti pavojus sveikatai. Ypač atidžius raginčiau būti vyresnio amžiaus žmones ir šeimos narius, į susitikimą keliausiančius su mažais vaikais“, – sako K. Karpova.
Pasak jos, jei į susitikimą keliaujate vienas – informuokite apie tai artimuosius. Jei einate didesniu būriu su draugais ar šeima, būtinai iš anksto apgalvokite ir susitarkite, kaip elgsitės ir kur susitiksite, jei netyčia atsiskirtumėte ar pasimestumėte minioje. Esant didelei žmonių koncentracijai vienoje vietoje vien mobiliuoju ryšiu pasikliauti nepatartina.
„Šis patarimas ypač svarbus tiems, kurie į renginį eis su vaikais. Iš anksto pasikalbėkite apie tai, kur tiksliai ir labai konkrečiai galite susitikti, jei pasimetėte. Paaugusius vaikus būtinai į tą vietą nuveskite, ją parodykite. Pasakykite, kad mama ar tėtis čia jų lauks. Tuo tarpu mažylius bent jau išmokykite pasakyti, kur sutarta susitikimo vieta – taip padėsite kitiems juos į reikiamą vietą atvesti. Ir, labai svarbu, būtinai laikykitės susitarimo – nesiblaškykite, nepanikuokite ir nekeiskite susitikimo vietos“, – pataria BTA specialistė.
K.Karpovos teigimu, atsiskyrus ar pasimetus nepatartina eiti prieš srovę, jei atsidūrėte spūstyje, nesibraukite link jos centro. Statistiškai didesnė tikimybė yra ne suklupti, bet būti suspaustam, todėl spūsties metu pagrindinė pozicija – sulenktos prie krūtinės prispaustos rankos. Tai padės palengvinti kvėpavimą ir apsaugos nuo suspaudimo.
Jei pasigedote daiktų
Popiežiaus vizito organizatoriai jau prieš kurį laiką išplatino leidžiamų bei draudžiamų į susitikimą atsinešti daiktų sąrašą. Šių rekomendacijų būtina laikytis ir, pavyzdžiui, vietoj skėčio pasiimti neperšlampamą apsiaustą, o gėrimus rekomenduojama neštis plastikinėje taroje.
„Neapsunkinkite gyvenimo nei sau, nei apsaugos darbuotojams, prie patikros punktų elkitės taip, kaip esate prašomi, ir susitikimas su popiežiumi Pranciškumi bus pilnas pakilios nuotaikos. Kitas dalykas – žinokite, kad su savimi pasiimamus daiktus būtina saugoti, juos supakuoti apdairiai, o iš esmės patartina turėti kuo mažiau daiktų. Taip bus ir patogiau, ir mažesnė tikimybė nukentėti nuo ilgapirščių“, – įsitikinusi K. Karpova.
Nei telefonų, nei piniginių nerekomenduojama laikyti išorinėse kelnių ar rūbų kišenėse, vertingesnius asmeninius daiktus derėtų saugiai pakuoti rankinės ar kuprinės gilumoje.
„Saugokite vertingus daiktus, taip pat – mobiliuosius įrenginius. Šiuos ypač svarbu apsaugoti ne tik nuo ilgapirščių, bet ir nuo sugedimo ar sudužimo. Iš anksto pastebėkite, kur aplink jūsų buvimo vietą budi policijos pareigūnai bei savanoriai. Į juos taip pat drąsiai ir operatyviai kreipkitės, jei prireiktų pagalbos“, – aiškina BTA atstovė.
Jei pasijutote blogai
Tuo tarpu „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė-vedėja Edita Stankevičiūtė masinių susibūrimų metu ragina atidžiai sekti savo fizinę ir emocinę būklę.
„Masinių renginių metu sveikatos problemos dažnai pasireiškia dėl nuovargio, išsiderinusio režimo, padrikos mitybos ar skysčių trūkumo. Žmones minioje dažnai užplūsta emocijos, kartais paaštrėja stresas, atsiranda nerimas, netgi panikos priepuoliai, dėl to pradeda trūkti oro, sutrinka širdies ritmas. Tokioje aplinkoje ypatingai reiktų saugoti vaikus, senyvo amžiaus žmones, nėščias moteris bei sergančiuosius lėtinėmis ligomis“, – pataria specialistė.
Pasak vaistininkės, rengiantis masiniams susibūrimams, reikia neprarasti budrumo ir savo sveikata pasirūpinti iš anksto. Taip pat svarbu iškart atvykus į renginio vietą įsidėmėti kelią iki vietos, kur budi medikai.
„Būtinai turėkite vandens ir jį gurkšnokite. Skysčių trūkumas gali sukelti galvos svaigimą, pykinimą, skausmą, bendrą silpnumą. Įvertinkite savo fizinę sveikatą prieš renginį: jei teks ilgai stovėti, pasiimkite sulankstomą kėdę, jei būsite saulėkaitoje – galvos apdangalą nuo saulės, jei pranašauja lietų – sausų ar neperšlampamų rūbų komplektą. Jeigu jums paskirta reguliariai vartoti vaistus, nepamirškite iš anksto juos įsidėti vartojamomis dozėmis ir užgerkite tik vandeniu, o ne sultimis, kava ar gaiviaisiais gėrimais, kad netikėtomis aplinkybėmis nepasireikštų nepageidaujamas šalutinis poveikis“, – dėsto E. Stankevičiūtė.
„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė primena: jei prieš renginį jaučiatės prastai, kamuoja pirmi peršalimo simptomai, masinių susibūrimų reiktų vengti – taip nuo rimtesnių susirgimų apsaugosite ne tik save, bet ir aplinkinius.
Pranešimą paskelbė: Džeraldas Kauneckas, UAB „Idea Prima”