Naudinga

Paskatinę atliekų rūšiavimą „Eurovaistinė“ per dieną perdirbimui surinko 181 kg netinkamų vartoti vaistų

Vaistininkai sako pastebėję didesnį nei įprasta visuomenės aktyvumą rūšiuojant vaistus. „Eurovaistinėje“ gruodžio pradžioje vykusios akcijos „Vaistai irgi sensta. Atnešk juos į vaistinę“ metu į vaistines atnešta 181 kg netinkamų vartoti vaistų. Akcijos metu gyventojai buvo skatinami peržiūrėti savo vaistinėles, o atrinkus pasibaigusio galiojimo ar nebetinkamus vartoti vaistus rūšiuoti tinkamai – atnešti juos į vaistinę.

Vis didesnė visuomenės dalis skiria daugiau dėmesio atliekų rūšiavimui, tačiau kartais pamirštama, kad ypatingą dėmesį reikia skirti ir taršai, kurią sukelia netvarkingai išmetami vaistai. Neatsakingai išmetami vaistai daro ilgalaikę žalą aplinkai, žmonių sveikatai ar net gyvybei.

VU Chemijos ir geomokslų fakulteto Organinės chemijos katedros prof. dr. Viktoras Masevičius tvirtina, kad dėl netinkamo rūšiavimo, sąvartyne atsidūrę antibiotikai – išties pavojingi aplinkai. Pasak profesoriaus, irdamos antibiotinės medžiagos turi įtakos nepagydomų ligų atsiradimui, o tai, ko gero, viena didžiausių grėsmių žmonijos išlikimui ateityje.

„Eurovaistinėje“ pastebimas augantis gyventojų sąmoningumas, kasmet atnešama vis daugiau vaistų. „2017 m. buvo surinkti 4658 kg, 2018 m. – 5376 kg. Vien šiemet jau esame išrūšiavę 6513 kg ir žinome, kad kiekis tik didės“, – sako „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė.

Skatinant dar didesnį gyventojų sąmoningumą gruodžio pradžioje buvo surengta akcija, kurios metu už atneštus netinkamus vartoti vaistus kiekvienas gavo po hematogeną. Akcija paskatino gyventojus peržiūrėti savo namų vaistinėles, kai kurie žmonės netgi pripažino atnešę ir artimųjų, kurie tądien negalėjo apsilankyti, vaistus. Tiesa, vaistininkai pastebi, kad gyventojai vaistus nešė ne tik akcijos dieną, bet ir vėliau.

„Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Juodsnukytė sako, kad namų vaistinėlę reikėtų peržiūrėti maždaug kas pusę metų, ypač atkreipiant dėmesį į tuos vaistus, kuriuos naudojate rečiau. Taip pat į vaistinę reikėtų nešti ir tuos vaistus, kurių tikrai nevartosite, čia pasirūpins jų utilizavimu. Į vaistinę atnešami vaistai turėtų būti pakuotėse, tvarkingi, neapipilti jokiais skysčiais. J. Juodsnukytė taip pat akcentuoja, kad prieš nešant vaistus į vaistinę reikėtų atkreipti dėmesį, kas rašoma ant pakuotės – užrašas turi teigti, kad tai vaistas, o ne, pavyzdžiui, maisto papildas.

Bet kurioje vaistinėje visus metus priimami šie nebenaudojami ar pasibaigusio galiojimo vaistai: antibiotikai, tepalai, tabletės ir kapsulės, sirupai, nepanaudotos ampulės.

Taip pat atkreipiamas dėmesys, kad tokios medicininės priemonės kaip švirkštai, jų priedai, pleistrai, tvarsčiai, maisto papildai, vitaminai, kosmetinės priemonės yra rūšiuojamos pagal bendras atliekų rūšiavimo taisykles ir vaistinėse nėra priimamos. Vaistinės taip pat negali priimti nuodingų atliekų, tokių kaip gyvsidabrio termometrai.

Pranešimą paskelbė: Laura Bielskė, Eurovaistinė, UAB