Naudinga

Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena – prie Purpurinio judėjimo prisideda ir Kaunas

„Pagimdžiusi neišnešiotą sūnelį, supratau, kad nieko nežinau apie anksčiau laiko gimusius vaikus. Pažįstami ir giminaičiai ramino, kad viskas bus gerai, kad tereikia priaugti svorio. Realybė yra kiek kitokia…Reanimacijoje nuolat teko matyti operuojamus, sunkios būklės vaikučius ir kasdien meldžiau, kad mano vaikas gyventų! Tapo nesvarbu kada ims vaikščioti, kaip seksis mokykloje, ar bus genijus. Svarbiausia, kad aš turiu savo vaiką – gyvą ir sveiką!“

„Augindama neišnešiotą dukrytę pastebėjau – užsispyrimas, savo tikslo siekimas, kova už save – lydi neišnešiotukus nuo pat gimimo“

„Tik gimus neišnešiotai dukrytei supratau, kad net ir patys stipriausi tėčiai – verkia“

„Gimus sūneliui, artimieji, ateidami mūsų aplankyti, man nešė gėles, dovanas… O man buvo labai nepatogu, jaučiausi neverta jų.“

,,Kai dukrytė gimė anksčiau laiko, aš pasijutau praradusi dalį savo svajonių: vaikščioti su dideliu pilvu, pagimdyti sveiką, daugiau nei 3 kg. sverianti vaiką, po gimdymo praėjus kelioms dienoms važiuoti iš ligoninės namo… Tačiau dabar, praėjus šiek tiek laiko, suprantu, kad mano tobula dukrytė man davė žymiai daugiau negu aš praradau.“

 Savo patirtimi dalinasi neišneśiotukų susilaukusios šeimos.

Tai kelios iš visą mėnesį vykusios socialinės akcijos „Sakau tai garsiai” žinutės, kuriomis siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į priešlaikinį gimdymą, neišnešioto naujagimio slaugymą, auginimą bei šeimos patiriamus sunkumus.

Šiandien, lapkričio 17 d. , visas pasaulis minės pasaulinę neišnešiotų naujagimių dieną. Kaune šios dienos minėjimus jau 5 metus iš eilės organizuoja asociacija „Padedu augti“, kuri šiandien visus kauniečius bei miesto svečius kviečia pasigrožėti 4-tąjį kartą purpurine spalva sužibsiančia Kauno Rotuše bei prisidėti prie palaikymo akcijos.

„2013 m. lapkričio 17 d. asociacija „Padedu augti“ , kartu su partneriais, Lietuvai pristatė naują socialinę iniciatyvą – garsų šalies pastatą apšviesti purpurine – neišnešiotų naujagimių spalva, siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į neišnešiotukus/”ankstukus” ir jų tėvelius. Taip mūsų miesto simbolis – Kauno Rotušė tapo pirmuoju garsiu pastatu Lietuvoje, nušvitusiu ,,purpuru”, bei prisidėjusiu prie visame pasaulyje skleidžiamos „purpurinės” žinutės apie neišnešiotus naujagimius“, – kalbėjo asociacijos vadovė Inga Laukytė-Budrienė, „Norime visus pakviesti paminėti Pasaulinę Neišnešiotų naujagimių dieną Kaune – lapkričio 17 d. ateiti prie Kauno Rotušės ( 17 – 20 val.), pasigrožėti nuostabiu reginiu bei prisidėti prie socialinės šios dienos sklaidos: nusifotografuoti prie purpurinės Rotušės bei įkelti nuotrauką į savo socialinius tinklus („check in“ nurodžius Purpurinis Kaunas ) su tag`u #PadeduNeisnesiotukuiAugti “

Kokie renginiai Kaune šiemet dar vyks Pasaulinės neišnešiotų naujagimių dienos proga?

„Ilgai svarstyti neteko ,- „Iniciatyvos Kaunui“ projekto dėka jau antruosius metus pastoviai (o nuo 2011 m. savanoriškai) dirbame,padedame Kauno klinikose savo mažuliukus slaugančioms šeimoms, taigi žinome, ką jos jaučia, kuo gyvena. 
Grįžus su savo neišnešiotuku namo kiekviena diena tampa švente, tačiau Kauno klinikose akimirkų, kai norisi nusišypsoti- ne taip jau ir daug.
Todėl šiemet nusprendėme per šią šventę atsigręžti būtent į šias šeimas ir sukūrėme specialią programą Joms: atpalaiduojančių masažų ciklas, dailės terapija Ebru technika, psichologės paskaita ,,Relaksacijos metodo galimybės, susilaukus neišnešioto kūdikio“.  Ir ,žinoma, kaip ir kasmet sveikinimo žodis bei šeimų, slaugančių per anksti gimusius naujagimius, lankymas Kauno klinikose“, – papasakojo Inga Laukytė-Budrienė

Šiemet šią purpurinę iniciatyvą palaiko ir Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis.

 

Asociacija „Padedu augti“ yra vienintėlė organizacija Lietuvoje savanoriškai teikianti tiesioginę socialinę ir psichologinę pagalbą, ne tik konultuojant šeimas Kauno klinikose, kuriose daugiausia ir gimstama naujagimių per anksti, bet ir teikianti nuotolinę pagalbą.

Kodėl reikia įprasminti šią dieną?
Pasaulyje net 15 milijonų naujagimių gimsta per anksti, Lietuvoje – apie 1500 naujagimių kasmet. Nemokantys kvėpuoti, palaikyti kūno tempertūros, dažnai telpantys į mamos/tėčio delną ir tokie trapūs…bet kartu ir labai dideli kovotojai – neišnešiotukai.
Šeimos patiria daugybę išgyvenimų ligoninėje, kai taip lauktas vaikelis balansuoja tarp gyvybės ir mirties. Neretai jos ligoninėje praleidžia keletą mėnesių. O grįžimas į namus išlieka kupinas nerimo ir klausimų: kaip toliau augs mano kūdikis? ar jis vaikščios, žais? ar bus pilnavertis visuomenės narys?
Svabu suprasti, kad neišnešiotumas gali aplankyti bet kurią šeimą ir skleisti žinią visame pasaulyje.

Daugiau apie renginį:

https://goo.gl/PTpkRH

Nuotraukos: Gediminas Stanaitis, Sergej Orlov, Vaidotas Kavaliauskas.

Pranešimą paskelbė : Julija Kulik-Dulskiene, Asociacija „Padedu augti“