Gyvenimas per trumpas, kad nešiotume nuobodžius papuošalus. Žėrinčių detalių ypač norisi per šventes, ilgos žiemos prietemose ir pilkų, juodų paltų jūroje. Spindintis deimantas ar kuklus, bet tikras perlas gali būti vienintelis papuošalas branginamoje jūsų dėžutėje. Bet jis nuskaidrina nuotaiką ir net įprasmina būtį. Arba, jei norite paprasčiau, kaip sakė olimpinė čiuožimo čempionė, kino aktorė norvegė Sonja Henie, geri papuošalai nukreipia dėmesį nuo veido raukšlių.
3 kontroliniai klausimai juvelyrei Viktorijai Orkinei apie tai, kas yra išties vertingi papuošalai ir kaip neapsirikti jais pildant savo dėžutę.
Kas tas briliantas ir ką turime žinoti apie tikrus deimantus?Kaip galima pačiam įvertinti deimanto kokybę?
Briliantas yra deimantas, išpjautas suformuojant 57 briaunas. Tokiu būdu išpjautas deimantas labiausiai žėri, todėl būtent briliantinis deimanto pjovimas (arba trumpai tiesiog briliantas) yra pats populiariausias. Pagrindiniai kriterijai: svoris, spalva, švarumas ir išpjovimas (angl. carat, color, clarity, cut). Karatų skaičius lengviausiai plika akimi įvertinamas parametras, nes visi matome kuris akmuo didesnis, bet ne visad pats svarbiausias.
Renkantis baltąjį deimantą, žiūrėkite, kad spalva būtų įvertinta ne žemesne nei H raide (kuo aukščiau H, tuo deimantas baltesnis). I ir žemiau – tai jau gelsvi deimantai, kurie iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti balti, tačiau lyginant su baltu deimantu arba padėjus akmenį ant balto lapo, tinkamai krintant šviesai matysite, kad jis gelsvas. Tokie akmenys kainuoja pigiau, yra mažiau vertingi. Deimantų, vertinamų D, pasitaiko labai retai. Atkreipkite dėmesį į švarumą – ar nėra juoduliukų, matomų plika akimi arba per lupą, didinančią 10 kartų. Jei nematote, vadinasi, deimantas yra geras. VVS ar IF raidelės reiškia išskirtinį deimanto švarumą ir kokybę. Akmens švarumo skalę rasite internete, o žemiau SI1 pirkti nerekomenduočiau, nes žemesnius parametrus turinčiuose akmenyse nešvarumai jau gali būti matomi ir plika akimi arba toks akmuo gali suskilti.
Be paties išpjovimo būdo dar yra vertinama išpjovimo kokybė. Rekomenduotina, kad ji būtų puiki (angl. Excelent). Aš pati net labai gerai (ang. Very Good) išpjauto, o tai tik vienu laipteliu žemiau nei “puikus”, akmens jau nepirkčiau. Tai labai svarbu, jei tikimės, kad akmuo nepriekaištingai blizgės. Deja, tik tarptautiniai sertifikatai žymi išpjovimo kokybę, Lietuvos prabavimo rūmai to nedaro.
Be pagrindinių parametrų kainai ir vertei įtaką daro akmens simetrija ir poliravimas, fluorescencija. Geriausia, jei akmuo turi vertinimą 3 Ex, tai reiškia, kad ne tik išpjovimas, bet ir jo simetrija, poliravimas taip pat puikūs.
Deimanto vertę pačiam nustatyti sunkoka. Todėl bent jau perkant didesnius deimantus (0.5ct ir daugiau) rekomenduotina prašyti tarptautinės laboratorijos išduoto sertifikato. Pasaulyje pripažįstami deimantų sertifikatai yra 5. Labiausiai vertinamas GIA, akmenis vertinantis griežčiausiai. Neapsigaukite, jei kur nors Dubajuje ar Izraelyje jums rodys vietinį sertifikatą. Deimanto parametrai gal ir teisingai nurodyti, tačiau tai ne tarptautinis sertifikatas ir reikėtų kiek įmanoma spalvą, švarumą ir akmenuko proporcijas pačiam patikrinti.
Labai dailūs ir safyrai, rubinai, smaragdai, bet čia apgavystėms kelias platus. Kaip juos atskirti nuo padirbinių?
Svarbiausias parametras spalvotiems akmenims – spalva ir išpjovimo kokybė. Tarkime, mėlynasis safyras geriausias tas, kurio mėlynumas panašiausias į rugiagėlės. Tiek šviesesni, tiek tamsesni yra vertinami prasčiau, nors daug kam būtent toks atspalvis patinka labiau. Rubinas kokybiškiausias tas, kurio spalva panašiausia į avietės. Smaragdas – ryški, gili žalia spalva. Vertingų spalvotų brangakmenių spalva turi būti sodri, nebalzgana. Blizgantis akmuo bus vertingesnis už vos žėrintį ar visai matinį. Švarumas taip pat svarbu. Kuo akmuo švaresnis (VS ar VVS vertinimas), tuo jis vertingesnis. Jei akmuo nėra idealiai švarus, nebūtinai blogai. Tarkime, jeigu rubine matote mažus juodus taškelius, o smaragdo viduje – permatomas skaidulas, siūliukus, žinokite, kad akmuo tikras.
Kažkada žinojome ir dėvėjome tik rusišką auksą. Ar mes jau mokame teisingai pasirinkti, kad vėliau nereiktų gailėtis?
Auksas vertinamas praba, nurodančią grynojo aukso kiekį papuošale procentais. Nėra tokio reiškinio, kaip kartais sakoma, geras rusiškas auksas. Vienintelis kriterijus yra ne metalo kilmės šalis, o praba. Beje, raudonasis arba “rusiškas” auksas grįžta į madą, ypač derinamas su kitais aukso atspalviais. Norėdami įsigyti ilgalaikį ir vertingą papuošalą, akmenį, pasidomėkite, kokios turi būti jo savybės. Vertingo akmens kaina gali skirtis kelis ar net dešimt kartų priklausomai nuo jo kokybės. Stambulo juvelyrikos parodoje, vienoje iš vitrinų, akį patraukė nepaprastai gražus safyras. Jis gulėjo greta kitų, bet buvo nesulyginamai gražesnis. Paklaususi kainos nustebau – 14.000 JAV dolerių. Manau, kiekviena moteris būtų būtent šį akmenį išsirinkusi, nes kiti greta buvę safyrai nublanko. Tokiu būdu lengva palyginti vertę, o kai tokios galimybės nėra, tiesiog atidžiai įsižiūrėkite į spalvą, skaidrumą. Deja, tikrai nesunku permokėti, yra buvę nemažai atvejų, kai užsienyje kliento įsigytas akmuo, už kurį solidžiai sumokėta, buvo šleivas, kreivas.
Lietuviai juvelyrikai tapo atidesni nei anksčiau, domisi simbolika, akmenų kokybe (neužtenka tik akmens pavadinimo), renkasi išskirtinius kūrinius, kuriuose užkoduoja asmenines gyvenimo detales, istorijas.
Papuošalai visam gyvenimui
•Klasikinis žiedas su deimantu arba pusbrangiais, brangiaisiais akmenimis (smaragdas, rubinas, topazas, safyras, spalvotasis deimantas) – tai ne tik romantišką meilę liudijantis simbolis. Stiprios, savarankiškos, daug dirbančios moterys prabangų žiedą dovanoja pačios sau.
•Perlai ausyse, nebūtinai balti – amžina klasika, kaip ir deimantai. Tai vertinga investicija, nes visos turime mažas juodas sukneles, dryžuotą jūrinio stiliaus suknią ar nertinį, klasikinį pieštuko sijoną ar baltus marškinius. Nebūtina rinktis baltus ir apvalius perlus, gali būti juodos „tabletės”, žali ar rožiniai ovalai.
•Nedidelis pakabutis prie pat kakloduobutės – minimalistinio stiliaus papuošalas, visuomet esantis arčiausiai Jūsų. Tinkamas nešioti kasdien, dėvint nė nejaučiamas. Tai gali būti nedidelis brangakmenis ar keli skirtingų spalvų akmenys, taip pat norimas, dažnai geometrinių formų, simbolis iš tauriųjų metalų, užvertas ant smulkios grandinėlės.
•Kuklūs auskarai su deimantais – „karūnėlėje” arba apgaubti blizgaus, matinio metalo labiau mėgstančioms modernesnį stilių. Galite daugiau nieko neturėti, bet tokie auskarai yra vienas iš taikliausių sprendimų. Beje, jų slėpti plaukais nevalia.
•Apyrankė – dabar madingas minimalistinio stiliaus grandinėlių junginys ar plonas strypelis, bet būtinai iš tauriųjų metalų. Masyvesnės apyrankės labiau tinka ilgoms, grakščioms rankoms, bet ir čia prisiminkite posakį „mažiau yra daugiau“, nebent jums artima indiška papuošalų dėvėjimo kultūra – segėti visko daug ir nuolat švelniai žvangėti.
Juvelyrės patarimas
„Nemiegokite su auskarais, net jeigu jie nespaudžia, yra patogūs. Net ir tvirtas auksas, jau nekalbant apie sidabrą, yra spaudžiamas ir tarnaus trumpiau nei kad auskarus nakčiai išsisegtumėte ir padėtumėte į savo lobių dėžutę”.
Pranešimą paskelbė: Viktorija Orkinė, UAB „Rovilnė” , v2o juvelyrikos namai