Naudinga

Klastingoji patalinė blakė keliauja „zuikiu“

Prieš penkiolika metų JAV tik 25 proc. kenkėjų naikinimo specialistų išskyrė blakes kaip dažniausiai pasitaikančius kenkėjus, o 2015 m. atlikta apklausa parodė, kad jau 99,6 proc. kenkėjų naikinimo specialistų susidurdavo su patalinėmis blakėmis. Nustatyta, kad viešbučiai ir moteliai – vietos, kuriose bene labiausiai paplitusios patalinės blakės. Vis didėjant keliautojų srautams, patalinės blakės po pasaulį plinta žaibišku greičiu.

„Blakių dažnai į savo namus keliautojai parsiveža iš kitų šalių to net nesuprasdami. Nakvojant jau užkrėstuose viešbučiuose, poilsiavietėse blakės saugiai įsitaiso lagaminuose, tarp drabužių ir taip atvyksta į gyventojo namus. Blakių taip pat gali būti senuose balduose, čiužiniuose, drabužiuose, patalynėje ir net elektros prietaisuose“, – komentuoja kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ biologas L. Grigaliūnas.

Net aukščiausios klasės viešbučiuose ir nakvynės namuose pasitaiko atvejų, kai klientai užsikrečia palatinėmis blakėmis: belieka išmesti visus drabužius, lagaminus ir imtis naikinimo darbų. Dėl blakių žymiai sumažėja viešbučių patrauklumas, o interneto erdvėje pasirodžius neigiamiems komentarams, poilsiautojai apskritai renkasi kitą nakvynės vietą. Mažas kenkėjas taip pat pridaro didelių finansinių nuostolių ir ilgam suteršia viešbučių įvaizdį.

Požymiai, kad susidūrėte su blakėmis

Pasak L. Grigaliūno, nustatyti, kad patalinės blakės apsigyveno namuose ar apgyvendinimo įstaigoje, yra gana sudėtinga. Įtarti, jog lovoje gyvena blakės, galima po sukandimų. Organizmo reakcijos gali būti įvairios: iššokęs gumbas, niežėjimas, skausmas, alergija.

Mažutis kraujasiurbis parazitas dieną paprastai slapstosi tarp lovos konstrukcijų, baldų plyšiuose, čiužinių klostėse, po tapetais, o naktį pagal žmoguas iškvėpiamą anglies dvideginį ir skleidžiamą šilumą susiranda auką ir siurbia kraują. Dažniausiai žmogus sukandamas jau antroje nakties pusėje.

Jei viešbutyje pastebėjote patalinių blakių

Kenkėjų kontrolės ekspertas pastebi, kad blakių užkrėstumo lygis ypač šokteli atostogų periodu ir žiemos švenčių laikotarpiu, kai lankomi draugai, giminės, vykstama atostogauti, iš svetur grįžtama namo.

Norint iš kelionių namo grįžti be „palydovų“, primenama atkreipti dėmesį, ar viešbutyje, kuriame apsistojote, ant čiužinio nematote kraujo ar juodų dėmelių. Jei visgi kyla įtarimų, kad kambaryje yra patalinių blakių, reikia informuoti administracijos darbuotojus, o savo daiktus atidžiai apžiūrėti, išvalyti ir, jeigu reikia, išplauti.

Kaip kovoti su blakėmis namuose?

Jei įtariate, kad jūsų namuose apsigyveno patalinės blakės, pirmiausia patikrinkite lovą. Čia jos aptinkamos dažniausiai, nes taip kenkėjai lengviausiai pasiekia žmones, kurių krauju minta.

Kol blakių kiekis nedidelis, pakaks visus drabužius, patalynę skalbti ne žemesnėje nei + 55̊C temperatūroje, gerai išsiurbti grindis, lovos rėmą, paviršius, lagaminus. Žinoma, dulkių siurblio maišelius reikia išmesti. Lovas, čiužinius ir kitus baldus rekomenduojama išvalyti karštais garais. Vistik net ir esant nedieliam šių kenkėjų kiekui rekomenduotina kreiptis į specialistus. Dažnai prireikia ne vieno cheminio naikinimo, kad būtų pilnai išspręsta problema.

„Dezinfa“ – kenkėjų kontrolės ekspertai

Bendrovė „Dezinfa“ – kenkėjų kontrolės ekspertai, 20 metų nuosekliai formuojantys rinką. Per 2 dešimtmečius į ekspertus kreipėsi daugiau kaip 40 tūkst. gyventojų, buvo gauta per 10 tūkst. skubių iškvietimų, bendradarbiauta su daugiau kaip 20 tūkst. įmonių iš 30 skirtingų veiklos sričių. Nuo 2008 m. bendrovė priklauso pasaulyje didžiausiai kenkėjų kontrolės įmonių grupei „Rentokil“. Kenkėjų kontrolės paslaugos teikiamos visoje Lietuvoje. Šiuo metu „Dezinfoje“ dirba daugiau nei 80 kenkėjų kontrolės ekspertų. Daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas www.dezinfa.lt arba www.rentokil.co.uk.

Pranešimą paskelbė : KRISTINA KUTKAITYTĖ, UAB Dezinfa