Geras miegas svarbus tiek kūdikiui, tiek tėvams. Pastarieji yra dažnai įsitikinę, kad vaikas ilsėsis ramiau ir jausis saugiau, jei miegos vienoje lovoje kartu su tėvais. Tačiau vaikai greitai auga, ir ilgainiui miegas su tėvais tik skatina didesnį prisirišimą prie jų. Jis vėliau apsunkina užduotį vaikui priprasti miegoti savo lovoje. Pakeisti įprotį nesukeliant vaikui daug streso – įmanoma, tereikia žinoti kelias gudrybes ir taikyti jas nuosekliai, be išlygų.
Pradėti pratintis kuo anksčiau
Vyrauja įsitikinimas, kad miegojimas su tėvais vaikams padeda išvengti streso ir nugalėti baimes. Ne veltui jie, kelias valandas numigę atskiroje lovoje, po kiek laiko vis tiek atitipena iki tėvų lovos ir įsitaiso šalia. Tačiau daug stipresnės įtakos tam turi paprasčiausias suformuotas įprotis. Vaikiška lova stipriai skiriasi nuo suaugusiųjų lovos, kurioje jie daugiausiai ir miegojo, tad labai svarbu nepripratinti vaiko miegoti kartu su tėvais.
Pasak pediatrų, vienas geriausių sprendimų yra įprasti užmigdyti vaiką kūdikio lovelėje. Joje jis turėtų leisti naktis iki trejų metų. Vėliau, kai kūdikio lova taps per maža, reikėtų leisti vaikui pačiam išsirinkti, kokioje naujoje vaikiškoje lovoje jis norėtų miegoti. Kuo anksčiau pradėsite vaiką migdyti atskirai, tuo mažiau streso jis patirs, kai reikės pradėti miegoti vienam.
Naudingi patarimai norintiems vaiką pripratinti miegoti atskirai
Pirmiausia vertėtų akcentuoti, kad vaikas turi pats suprasti, kodėl reikia miegoti atskirai. Nevertėtų iškraustyti vaiką į kitą kambarį be jokio paaiškinimo. Optimaliausias amžius, kada reikėtų pradėti mažylį pratinti miegoti atskirai, yra 3 metai. Tačiau galima ir netgi rekomenduotina tai padaryti anksčiau. Svarbiausia, kad pasirinkta vaikiška lova būtų patogi ir patiktų pačiam vaikui. Pateikiame kelis patarimus, kaip įveikti šį iššūkį.
- Ramiai, suprantamai paaiškinkite mažyliui, kad jis jau didelis ir turi miegoti savo lovoje. Atsakykite į kiekvieną vaikui iškilusį klausimą taip, kad jis įvertintų persikraustymą į atskirą lovą kaip natūralų procesą.
- Leiskite vaikui pasirinkti kambario dekoracijas, lovą, kitus baldus. Taip suteiksite mažyliui laisvės ir skatinsite jo kūrybingumą. Paskatinti vaiką miegoti savo kambaryje yra daug paprasčiau, kai kambarys jam patinka.
- Įsiklausykite į vaiko norus. Jei vaiką kamuoja pabaisų, gyvenančių po lova, ar tamsos baimė, nepalikite jo visiškai vieno. Tegul naktį dega stalinė lemputė, o durys lieka šiek tiek pravertos. Kad būtų dar drąsiau, leiskite vaikui miegoti su savo mėgstamiausiu pliušiniu žaislu.
- Besirinkdami lovą nepamirškite, kad kokybiškam miegui reikalingas ir tinkamas čiužinys. Jei jis nebus patogus, stilinga vaikiška lova neteks prasmės, nes mažylis joje vis tiek nenorės miegoti. Tad kartu su vaiku rinkite ir čiužinį. Atsižvelkite į polinkį alergijai, čiužinio, ant kurio jis miegojo iki šiol, kietumą. Taip pat svarbu įvertinti poreikius – pavyzdžiui, jei vaikas turi antsvorio, jam geriau miegoti ant kietesnio čiužinuko.
- Skirkite dėmesio naujos lovos ypatybėms. Atsižvelkite į dizainą – jei auginate du vaikus, puikiai tiks dviaukštės lovos, kurios paskatins mažuosius į miegojimą žvelgti kaip į smagų, malonų dalyką. Jei užmigti sunkiau jaunėliui, leskite jam įsitaisyti antrajame lovos aukšte.
- Nepamirškite saugumo. Patiems mažiausiems reikalingos specialios apsauginės grotelės. Jos neleis mažyliams iškristi ir susižeisti.
Kone daugiausiai įtakos vaiko persikraustymui į kitą kambarį turi vaikiška lova. Tad ji turi būti patogi, stilinga, kelianti mažyliui teigiamas emocijas. Paaiškinę vaikui apie būsimus pokyčius, kartu paruoškite jo kambarį, perkraustykite daiktus ir paruoškite lovą. Tik tuomet, kai vaikas jausis gerai kambaryje, puikiu poilsiu galės mėgautis ir jis, ir patys tėvai.