Laisvalaikis

Kaip paskatinti vaikus dažniau žaisti lauke?

Kuomet vaikai daugiau laiko praleidžia lauke, tai naudinga jų sveikatai ir socialiniams įgūdžiams. Be to, lauke jie kvėpuoja grynu oru ir pasikrauna vitamino D. Žaidimas gamtoje padeda numalšinti stresą ir pagerinti vaikų nuotaiką, nuramina, jiems tampa lengviau susikaupti, kad  galėtų spręsti namų darbus ir net geriau miegoti. Netgi trumpi mažo ar vidutinio intensyvumo pratimai gryname ore gali padėti išvengti antsvorio.

Taigi žaidimai lauke vaikams yra svarbūs. Tačiau kartais sunku motyvuoti vaikus palikti kompiuterį, planšetę ir išeiti. Tad pažvelkime į idėjas, kaip motyvuoti, paskatinti vaikus daugiau laiko praleisti lauke, savo kieme ar parke.

Pasikvieskite draugų

Vaikams linksmiau ir jie labiau norės žaisti lauke, jei bus su kitais vaikais. Žaidimų draugais gali tapti broliai, seserys, kaimynai, mokyklos draugai ar sporto komandos draugai. Vaikai greitai randa veiklos net ten kur jos atrodytų nėra, tad keliese kieme ar parke vaikai tikrai užsimirš ir smagiai praleis laiką. O jei kieme veiklos kupinos žaidimų aikštelės, tuomet tikrai neišviliosite vaikų iš kiemo atgal namo.

Jei norite, jog vaikai būtų arčiau jūsų, tuomet sukurkite jiems erdvę šalia namų, kur jie galės leisti laiką su draugais.

Paruoškite vietą kieme žaidimams

Investuokite į keletą viliojančių lauko žaislų, žaidimų ir įrangą, kurie vilios vaikus nuo kompiuterio ekrano į lauką. Tai gali būti batutai, lauko supynės, laipiojimui skirtos priemonės, hamakai, automobiliukai ir pan. Nebijokite aktyvių veiklų. Truputis aktyvumo ir iššūkių yra smagu bei padaro vaikus savarankiškesnius, kūrybiškesnius ir labiau pasitikinčius savimi.

Jei namuose skirtingo amžiaus vaikai, pasistenkite rinktis žaidimus ir įrangą, kuri tiks visiems. Štai pavyzdžiui, laipiojimui medžiuose paruoštos vietos saugios vyresniems, tačiau mažieji gali sekti vyresnių pėdomis ir tai gali būti nesaugu. Tuo tarpu lauko supynės – universalus žaidimo aikštelės inventorius, tad tiks visiems. Net ir tėveliams.

Perkelkite veiklas iš namų į lauką

Įprastas veiklas paverskite ypatingomis pakeisdami aplinką. Pakvieskite vaikus valgyti, ruošti namų darbus ar žaisti stalo žaidimus lauke, kieme ar parke. Pasidarykite pikniką! Vaikai netruks įprasti daryti pertraukėlę tarp namų darbų šiek tiek pasisupdami lauko supynėse ar pažaisdami su augintiniu lauke.

Vaikai seka tėvų pavyzdžiu, todėl jei norite, jog vaikai leistų daugiau laiko lauke, patys taip pat leiskite laiką lauke. Nebūtinai su vaikais. Jei turite kiemą, išeikite paskaityti knygą, susikurkite darbo kampelį terasoje ar pasidarykite kavos pertraukėlę – pikniką. Nepajusite, kai vaikas pareikš norą prisijungti prie jūsų veiklų.

Raskite vietą ir laiką technologijoms

Technologijos yra naudinga priemonė mokytis ir tyrinėti gamtą. Pabandykite leistis į geocache nuotykį, kad rastumėte paslėptų lobių. Leiskitės fotomedžioklę ir pasidarykite asmenukių gamtoje. Atsisiųskite specialias programėles, kurios atpažins paukščių čiulbesį ar padės atpažinti augalus. Vaikams tai smagu, padeda išmokti kažko naujo ir skatina daugiau laiko leisti lauke. Sukurkite iššūkį, užfiksuoti kuo daugiau skirtingų paukščių balsų – nugalėtojui porcija ledų!

Išplėskite lauko sąvoką

Skirkite laiko įvairiai lauko aplinkai tyrinėti: galvokite ne tik apie savo kiemą, kai kalbate apie vaikus, žaidžiančius lauke. Priklausomai nuo jūsų gyvenamos vietos, apsilankymas paplūdimyje, prie upės, botanikos sode, gamtos draustinyje ar net fermoje suteiks jūsų vaikams daugiau galimybių tyrinėti aplinką ir leisti smagiai laiką lauke.