Naudinga

Ką gyventojai darys su 859 tonomis cukraus? Savaitgalio planas – nebrangi ir lengvai pagaminama šaldyta uogienė

Didžiausias lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ pastebi, jog konservavimo sezonas jau įsibėgėjo. Vien per praėjusią savaitę parduotos 895 tonos cukraus, teko nuolat pildyti tuštėjančias cukraus lentynas.  Norintys net ir žiemą mėgautis vasaros derliumi puoselėja iš kartos į kartą perduodamą tradiciją ir jau nuo liepos mėnesio pradeda virti ar net šaldyti uogienes, konservuoja vaisius ar daržoves.

Sezoninių vasaros gėrybių gausa leidžia patirti įvairius skonius ir organizmą praturtinti natūraliais vitaminais. Svarbu nepraleisti šviežio uogų ir kitų sezoninių gėrybių derliaus, mat šiuo metu jų gausu ne tik soduose, laukuose ar miškuose, bet ir parduotuvių lentynose.

„Kiekvienais metais liepos mėnesį stebime prasidedančią konservavimo sezono pradžią  –  padidėja stiklainių, šaldymo indelių ir maišelių, kitų konservavimo įrankių pardavimai. Iš lentynų graibstomas ir smulkus baltasis cukrus bei cukrus uogienėms. Prekybos tinklas „Maxima“ per 30 veiklos metų gerai pažino savo pirkėjus, jų poreikius ir stengiasi juos atliepti tiek asortimento pokyčiais, tiek gerais kainos pasiūlymais. Praeitą savaitę cukraus kvietėme įsigyti už sumažintą kainą – parduotas rekordinis jo kiekis. Dėl cukraus pirkėjai buvo nusiteikę net pastovėti eilėje“,pasakoja Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių reikalų departamento direktorė.

Per vieną savaitgalį galite pasiruošti visai žiemai

Pasirūpinus cukrumi belieka išsirinkti geriausius uogienių receptus. Jei įprastas uogienių virimas atrodo ilgas ir žinių reikalaujantis procesas, verta išbandyti trintų uogų uogienes. Jų gaminimas išties nebrangus ir labai paprastasuogas reikės nuplauti, nusausinti, gerai sutrinti, sudėti į indelius ir patalpinti šaldiklyje. Taip pagamintos uogienės išsaugo daugiau vitaminų bei suteikia įspūdį tarsi valgytumėte tik ką nuskintą vasaros derlių. 

„Paprasčiausias ir greičiausias būdas pasiruošti žiemai  – pasigaminti trintų braškių, mėlynių, šilauogių, aviečių, gervuogių ar kitų uogų uogienių jų neverdant, o tiesiog užšaldant. Trintas uogas galima šaldyti be priedų, tačiau cukrus ar medus, citrinos sultys ir įvairūs prieskoniai suteiks kur kas ryškesnį skonį“, – pataria Jolanta Banelytė, prekybos tinklo „Maxima“ Gamybos produktų vystymo vadovė.

Gaminant trintas uogienes šaldymui, pasak J. Banelytės, verta vadovautis keliomis taisyklėmis. Sutrynus uogas ir sudėjus cukrų, citrinos sultis ar kitus prieskonius, svarbu leisti tyrei pastovėti kambario temperatūroje.    

„Paruoštą tyrę palaikykite bent 3 valandas vėsesnėje ir tamsesnėje vietoje – cukrus ištirps, o prieskoniai padės atskleisti naujus skonius“, – patarimais dalinasi „Maxima“ atstovė.

Šaldytas uogienes galima laikyti ilgą laiką šaldiklyje ir naudoti pagal poreikį.

Uogų šaldymas padeda išsaugoti maistines medžiagas

Trintų uogų šaldytos uogienės turi daug naudingų savybių, nes toks gaminimo būdas padeda išsaugoti daugelį  maistinių medžiagų. Priklausomai nuo šaldytos uogienės gamybai naudojamų uogų rūšies, jose gausu vitaminų ir mineralų, tokių kaip vitaminas C ir E, kalis, manganas. Uogose esančios skaidulos yra svarbios normaliam virškinimo procesui ir padeda išlaikyti tinkamą žarnyno veiklą. Trintų uogų šaldytos uogienės gali prisidėti prie bendro skaidulų suvartojimo.

J. Banelytė pasakoja, jog vienas iš paprasčiausių trintos šaldytos uogienės receptų yra trinta braškių uogienė. Taip ne tik sunaudosite turimų uogų perteklių, bet ir greitai bei nebrangiai pasigaminsite skanią uogienę.

„Trintai braškių uogienei reikės 3 puodelių susmulkintų braškių, 1,5 stiklinės cukraus, 2 šaukštų šviežiai spaustų citrinų sulčių, galima dalį braškių pakeisti į žemuoges, persikus ar bananus. Sudėkite braškes į didelį dubenį ir sutrinkite bulvių trintuvu iki norimos konsistencijos. Supilkite cukrų, citrinos sultis ir išmaišykite. Palikite 3 valandas pastovėti kambario temperatūroje, kad cukrus ištirptų. Paragaukite ir įvertinkite ar skonis jums patinka. Nuo braškių rūšies ir auginimo sąlygų jų saldumas būna skirtingas. Padalinkite mišinį į šaldymui skirtus indelius, viršuje palikdami vietos, ir sudėkite į šaldiklį. Atšildytą uogienę laikykite šaldytuve, geriausia ją suvartoti per 72 valandas – tad šaldymui patariama rinktis nedidelius indelius, kad uogienę spėtumėte suvartoti per 3 dienas“, – patarimais dalinasi „Maxima“ Gamybos produktų vystymo vadovė.

Šaldytą uogienę galite naudoti kaip natūralų saldiklį

Priklausomai nuo uogų pasirinkimo, trintos šaldytos uogienės gali būti natūraliai saldžios. Norintiems sumažinti cukraus suvartojimą – puikiai tinka ir kaip cukraus ar saldiklio pakaitalas. Uogų tyres galima pritaikyti daug kur: pagardinti jogurtą, košes, blynus ar ledus, naudoti salotų padažams, limonadams.

„Nors populiariausia cukraus rūšis išlieka ta pati – smulkus baltas cukrus, tačiau pastebime augantį pirkėjų norą įprastą cukrų pakeisti ekologiškomis ir sveikesnėmis alternatyvomis. Pavyzdžiui, vietoj įprasto cukraus dalis pirkėjų vis dažniau renkasi agavų ar datulių sirupus. Juos taip pat galima naudoti patiekalams gardinti“, – pasakoja I. Trakimaitė-Šeškuvienė.

Pranešimą paskelbė: Gustė Kašėtaitė, UAB Headline agency

Ką gyventojai darys su 859 tonomis cukraus? Savaitgalio planas – nebrangi ir lengvai pagaminama šaldyta uogienė