Naudinga

Diabetu sergantis multimedijų specialistas Matas Žoginas: renkuosi čiuožti bangomis, kurias atpūtė gyvenimas

Lietuvoje šiandien 1 iš 18-os gyventojų serga cukriniu diabetu. Nors pirmą kartą išgirdus šią diagnozę dažną apima nerimas, tačiau pirmojo tipo diabetu sergantis aktyvaus gyvenimo entuziastas, multimedijų specialistas ir fotografas Matas Žoginas ramina, kad šiuolaikinės modernios technologijos leidžia gyventi visavertį gyvenimą.

Aplinkoje netrūko palaikymo

Pirmieji cukrinio diabeto požymiai Matui pasireiškė sulaukus devynerių, kai iš energingo ir vietoje nenustygstančio vaiko jis staiga tapo ramus ir pasyvus: „Nuolat neturėdavau jėgų, daug miegodavau, jausdavau nuolatinį troškulį. Kartą net gavau pylos nuo močiutės, kad esu išgėręs alkoholio, nes iš burnos sklido acetono kvapas, o judesiai nuo išsekimo buvo nerangūs. Visgi tokią mano savijautą lėmė prasidėjęs diabetas.“

Matas pasakoja, kad nustačius diabeto diagnozę, daugelis artimųjų elgėsi labai suprantančiai ir palaikančiai. Žvelgiant jo akimis – gal net kiek per daug, nes pačiam dar buvo sunku suprasti, su kuo jam teko susidurti.

„Nenorėjau priešintis cukriniam diabetui, o rasti su juo taiką ir bendradarbiauti. Mano patirtis mokykloje buvo pakankamai gera. Kadangi susirgau dar labai jaunas, tiek man pačiam, tiek bendraklasiams buvo sunku suprasti, ką tai reiškia ir kaip tai ilgai truks. Dalis iš jų ėmė manęs gailėtis, nes tuo metu turėjau kas kelias valandas badytis pirštus ir matuotis gliukozę, bet kitiems kaip tik atrodžiau labai „kietas“, nes kišenėse visuomet turėjau saldainių ir nebijojau prasidurti pirštą, kad pasimatuočiau gliukozės kiekį organizme“, – sako Matas

Aktyvus gyvenimo būdas ir diabetas –  suderinamas

Vaikinas pasakoja, kad greitai priėmė diabeto diagnozę ir pamažu išmoko su ja gyventi. Tačiau skirtingai nuo kitų vaikų, kurie galėjo kišenpinigius išleisti saldžioms bandelėms, jam reikėjo nuolat sekti ir planuoti kiekvieną savo žingsnį. Dabar tai padaryti padeda nuolatinė gliukozės matavimo sistema (NGS) „Dexcom One“, mažas sensorius, kurį jis nešioja ant rankos. Tai viena iš priežasčių, kodėl šiandieninis Matas gyvenimas itin aktyvus: be darbo kūrybiniame sektoriuje, jis daug laiko praleidžia sporto salėje, šoka, važinėja dviračiu, riedučiais bei bėgioja. Nors NGS kasdienių trukdžių gerokai sumažina, norint kokybiškai sportuoti ir gerai jaustis, jam reikia įdėti kur kas daugiau pastangų ir laiko nei žmogui neturinčiam šios ligos.

„Užsiimant aktyviu, ilgai trunkančiu sportu, sunku kontroliuoti gliukozės kiekį: ne visuomet kūnas reaguoja vienodai, o ir faktorių kurie turi įtakos ne vienas ir ne du. Čia padeda „Dexcom One“, kuris nuolat seka gliukozės kiekį ir puikiai laikosi ant rankos net aktyvaus sporto metu“, – teigia vaikinas.

NGS Matas padeda kasdien: prietaisas kas kelias minutes belaidžiu ryšiu pateikia gliukozės kiekio organizme rodmenis. Nuolat besikeičianti kreivė matoma su „Dexcom One“ programėle suderinamame išmaniajame telefone*. Programėlėje rodomos asmens gliukozės kiekio kitimo greitis, kryptis ir tendencijos, pagal iš anksto nustatytas gliukozės ribas. Tai palengvina planavimą, gydymo sprendimus ir leidžia užbėgti įvykiams už akių.

Kasdienybę palengvina šiuolaikinės ligos valdymo technologijos

Šiuolaikinės diabeto valdymo technologijos padeda efektyviau ir su mažiau streso sekti savo gliukozės kiekį organizme. Matas pasakoja, kad visuomenę reikia šviesti diabeto tema ir nevengti pasakoti apie naujausias technologijas.

„Patinka, kad lyginant su diagnostinėmis gliukozės juostelėmis, NGS yra patogesnė, nes norint pasitikrinti gliukozės kiekį organizme, nereikia badytis pirštų, o tai itin patogu sportuojant ar būnant aplinkoje, kur negali patogiai atlikti tyrimo dėl didelio žmonių kiekio ar intensyvaus judėjimo. Be to, gliukozės kiekio matavimas naudojant juosteles reikalauja itin atidžios higienos. Daugeliui diskomfortą kelią ir pats pirštų badymas“, – teigia vaikinas.

Pašnekovas pasakoja, kad nors nuo ligos pradžios praėjo jau nemažai metų, pastebintis, kad net ir šiandien didžioji dalis žmonių apie diabetą žino labai nedaug: „Dažnas iš jų lieka nustebęs ir nesupratęs, kokį prietaisą turiu ir kam jis man reikalingas, todėl jei turiu laisvą minutę, visada stengiuosi trumpai papasakoti apie diabetą.“

Didžiausia motyvacija – pats gyvenimas

Šalia aktyvaus gyvenimo būdo, Matas dalyvauja „Dexcom“ kovotojų programoje, kurios tikslas – parodyti visuomenei, kad diabetu sergantys asmenys gali gyventi visavertį gyvenimą, o patiems sergantiesiems įkvėpti pasitikėjimo savimi.

Pašnekovas dalinasi, kad jį patį neprarasti optimizmo labiausiai motyvuoja svajonės ir pats gyvenimas. O diabetu sergantiems žmonėms jis norėtų palinkėti priimti save tokį, koks esi ir nenustoti rūpintis savimi.

„Diabetas nėra tik diagnozė. Mes – tokie pat žmonės kaip ir visi kiti. Ligų, kūno ar talentų nepasirenkame, kiekvienas esame autentiškas, todėl linkiu tapti geriausia savęs versija ir pamilti visą „komplektą“, su kuriuo atėjome į šį pasaulį. Galime liūdėti ir guosti save, kad mus negailestingai talžo gyvenimo bangos, arba griebt banglentę ir čiuožt bangomis, kurias jis mums atpūtė“, – tikina Matas.

*Norint naudoti Dexcom ONE, pirmiausiai reikia įsitikinti, kad jūsų telefono operacinė sistema palaiko šią aplikaciją. Visų suderinamų telefonų sąrašą galite rasti čia: https://www.dexcom.com/lt-LT/compatibility

**Jei gliukozės įspėjimai ir „Dexcom ONE” rodmenys neatitinka simptomų ar lūkesčių, naudokite gliukozės matuoklį, kad priimtumėte sprendimus dėl diabeto gydymo.

Apie „Dexcom“:

Nuo 1999 m. „Dexcom, Inc.“ suteikia žmonėms galimybę valdyti diabetą, naudojant naujoviškas nuolatinio gliukozės stebėjimo (CGM) sistemas. Diabeto valdymo technologijų lyderė „Dexcom“ yra įsikūrusi San Diege, Kalifornijoje, ir veiklą vykdo visoje Europoje. Atsižvelgdama į naudotojų, globėjų ir paslaugų teikėjų poreikius, „Dexcom“ supaprastina ir tobulina diabeto valdymą visame pasaulyje.

Pranešimą paskelbė: Eglė Girdauskaitė, UAB „coagency”
Diabetu sergantis multimedijų specialistas Matas Žoginas: renkuosi čiuožti bangomis, kurias atpūtė gyvenimas