Naudinga

J. Olekas: „Turime apmokyti gydytojus ir pacientus, kaip pamatyti pirmus su vėžiu susijusios trombozės simptomus“

Trečiadienį Europos Parlamente (EP) (Briuselis) europarlamentaro Juozo Oleko iniciatyva buvo organizuota diskusija „Su vėžiu susijusi trombozė ir ES darbotvarkė gydant vėžį 2019 – 2024“. Prie diskusijos organizavimo prisidėjo Europos trombozės ir hemostazės sąjunga (EHTA). Su vėžiu susijusių kraujo krešulių (trombozės) identifikavimo ir gydymo klausimai Europai yra ypatingai svarbūs. Profilaktika ir ligos diagnozė Lietuvoje bei Europoje vis dar per silpni, teigė konferencijos globėjas J. Olekas.

„Turime būti labiau pasiruošę diagnozuoti, apmokyti gydytojus ir pacientus, kaip pamatyti pirmuosius simptomus. Žinoma, taip pat daug rimčiau žiūrėti ir užsiimti profilaktika, kad galėtume išvengti tokių mirčių, kurios nusineša žmonių gyvybes net ir tuomet, kai liga jau būna išgydyta“, – teigė socialdemokratas Juozas Olekas.

Konferenciją kartu organizavusios Europos trombozės ir hemostazės sąjungos (EHTA) atstovai ragino politikus ir sprendimų priėmėjus atkreipti dėmesį į su vėžiu susijusios trombozės identifikavimo svarbą ir ES pasirengimą užtikrinti sveikesnį europiečių gyvenimą.

„ETHA ragina visus politikos formuotojus imtis vėžio tyrimų iniciatyvos, į kurią būtų įtrauktas horizontalus visų vėžio atvejų mirštamumas. Glaudesnis ES bendradarbiavimas vėžio ir su vėžiu susijusios trombozės srityje yra gyvybiškai svarbus siekiant efektyvesnės ES sveikatos apsaugos ir ekonominės pažangos, EHTA yra pasirengusi bendradarbiauti su visomis suinteresuotosiomis šalimis užtikrinant, kad ES mokslinių tyrimų misija būtų vykdoma užtikrinti maksimaliai sveiką Europos piliečių gyvenimą“, – teigė EHTA atstovai.

Taip pat sąjungos atstovai diskusijoje tikino, kad teigiamai vertintų sistemą, kuri leistų glaudžiau sieti įvairius sektorius ir mokslo disciplinas, siekiant inicijuoti tyrimus, nustatyti trombozės poveikį vėžiui.

„Sumažinus vėžiu sergančių pacientų venų tromboembolijos (VTE) dažnį, sumažėtų mirčių ir negalios atvejų tarp vėžiu sergančių pacientų. Taip sumažėtų ir sveikatos priežiūros išteklių naudojimas šalyse narėse bei Europos Sąjungoje“, – teigė konferencijos globėjas J. Olekas.

VTE yra dažna vėžiu sergančių pacientų ligos komplikacija, kai kraujo krešulys dažniausiai susiformuoja giliosiose kojos, kirkšnies ar rankos venose ir keliauja krauju, nusėdant plaučių vėžyje. Vėžys didina trombozės vystymąsi: tyrimai rodo, kad vėžiu sergantys pacientai turi 4 kartus didesnę riziką, nei likusi dalis populiacijos, trombozės vystymuisi.

Europoje per metus su VTE susijusių mirčių skaičius apytiksliai siekia 544,000 gyventojų, 60 procentų jų miršta dar esant ligoninėje ar po gydymo joje.

Pranešimą paskelbė: Tomas Bilevičius, Europos Parlamento narys Juozas Olekas