Naudinga

Inkocentras: raginame šeimos gydytojus nebijoti diagnozuoti šlapimo nelaikymą

VšĮ Inkocentras sulaukia vis daugiau pacientų ir slaugytojų nusiskundimų. „Žmonės skundžiasi tuo, kad pasikeitus šlapimo nelaikymą sugeriančių priemonių kompensavimo tvarkai, jiems kartais būna sunku gauti valstybės paramą. O slaugytojos stebisi šeimos gydytojų nenoru diagnozuoti pacientams šlapimo nelaikymą“, – sako VšĮ Inkocentras vadovė Jurga Misevičienė.

VšĮ Inkocentro organizuojamuose mokymuose dalyvavusios slaugytojos stebėjosi šeimos gydytojų nenoru patiems rašyti šlapimo nelaikymo diagnozę pacientams, kurie ne vienerius metus lankosi, turi sunkų ar vidutinį šlapimo nelaikymą. „Slaugytojos yra informuotos apie pasikeitusią situaciją, žino, kad žmonėms galima išrašyti daugiau priemonių, kad praplatėjo gavėjų ratas ir kai šeimos gydytojas tam užkerta kelią, jos, aišku, piktinasi“, – pasakoja Inkocentro vadovė.    

Sveikatos apsaugos ministerijoje suburta specialistų komanda dar praeitų metų pabaigoje priėmė naują šlapimo nelaikymo diagnostikos tvarką. Nuo 2017 m. lapkričio 1 dienos teisę į šlapimą sugeriančių priemonių kompensaciją turi visi, kam bus diagnozuotas šlapimo nelaikymas.

Pasak Inkocentro vadovės, nauja šlapimo nelaikymo diagnostikos tvarka galioja nepilną pusmetį, gal dėl to dalis medikų nėra gerai informuoti. „Šiuo metu yra ministro tvirtinimui ruošiama nauja šeimos gydytojo kompetencijų norma, kurioje bus įrašyta ir teisė diagnozuoti šlapimo nelaikymą. Galbūt tai galutinai panaikins šeimos gydytojų baimes?“ – svarsto J. Misevičienė.

Tačiau jau ir dabar šeimos gydytojams nevertėtų nerimauti dėl savo teisės diagnozuoti šlapimo nelaikymą. 2017 m. įsakyme Nr. V-871 „Dėl šlapimo nelaikymo ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais ir medicinos pagalbos priemonių skyrimo tvarkos apraše“ aiškiai nurodyta, kad „šlapimo nelaikymą diagnozuoja ir priemones išrašo pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugą teikiantis gydytojas, šeimos, vidaus ligų ar vaikų ligų gydytojas“.

Nuo 2018 m. liepos 1 dienos esant šlapimo nelaikymui (R32, N31, N39.3, N39.4,) yra tokia slaugos priemonių kompensacija:

  • esant sunkiam šlapimo nelaikymo laipsniui – 45 vienetai sauskelnių (arba prie 15 vienetų sauskelnių skiriama 60 įklotų ir 30 vienkartinių paklodžių; arba prie 30 vienetų sauskelnių skiriama 30 vnt. įklotų ir 15 vnt. vienkartinių paklodžių);
  • esant vidutiniam šlapimo nelaikymo laipsniui – 60 vienetų įklotų dėl šlapimo nelaikymo‘
  • per mėnesį esant išmatų nelaikymui (R15), išrašoma 45 vienetų sauskelnių arba 60 vienetų įklotų (arba prie 15 vienetų sauskelnių skiriama 60 įklotų ir 30 vienkartinių paklodžių; arba prie 30 vienetų sauskelnių skiriama 30 vienetų įklotų ir 15 vienetų vienkartinių paklodžių;
  • vaikams, kuriems iki 2005 m. liepos 1 d. nustatyta visiška negalia ir galiojimas nėra pasibaigęs, arba vaikams, kuriems po 2005 m. liepos 1 d. nustatytas sunkaus neįgalumo lygis, – 60 vienetų sauskelnių arba 60 vienetų įklotų, arba 60 vienetų vienkartinių paklodžių (arba 30 vienetų sauskelnių ir 30 vienetų įklotų, arba 30 vienetų sauskelnių ir 30 vienkartinių paklodžių, arba 30 vienetų įklotų ir 30 vienkartinių paklodžių).

„Šeimos medicinos gydytojas įtaręs vidutinį ar sunkų nelaikymą, gali siųsti žmogų pas specialistą patvirtinti diagnozę, tačiau tikrai vertėtų atsižvelgti į tokius dalykus kaip žmogaus gebėjimas judėti. Siuntimas pas urologą turėtų būti išrašomas tik tada, kai šeimos gydytojui neužtenka kompetencijų atskirti, pavyzdžiui, dirglios šlapimo pūslės sindromo nuo mišraus šlapimo nelaikymo (tokia situacija būdingesnė jaunesnio amžiaus pacientams). Tačiau jeigu tai yra vyresnio amžiaus žmogus, turintis, pavyzdžiui, Parkinsono ar Alzheimerio diagnozes, kam varinėti žmogų? Yra nemažai gulinčių, slaugomų pacientų, kurie patys negali atvykti pas gydytoją. Mes sulaukėme nemažai pacientų artimųjų  skambučių – jie piktinosi sumažėjusiu prieinamumu, išaugusiomis kliūtimis pacientams gauti jiems reikiamų priemonių. Todėl raginame šeimos gydytojus diagnozuoti šlapimo nelaikymą ir neužkirsti kelio pacientams gauti jiems taip reikalingų slaugos priemonių“, – sako J. Misevičienė.

Pranešimą paskelbė: Jurga Misevičienė, VšĮ Inkocentras