Nepaisant šiuolaikinės medicinos pažangos, infekcinės ligos vis dar išlieka rimta mirtingumo ir sergamumo priežastimi, – pradėdamas savo sveikinimo kalbą Nacionalinės užkrečiamųjų ligų konferencijos dalyviams sakė eurokomisaras dr. Vytenis Povilas Andriukaitis.
„Kaip užkirsti kelią infekcinių ligų plitimui, kaip jas tinkamai diagnozuoti, gydyti ir kontroliuoti, kaip stiprinti vakcinaciją, kaip užkirsti kelią bakterijų atsparumui antibiotikams – tai mūsų svarbiausi šios dienos uždaviniai”, – pažymėjo V.P. Andriukaitis.
Pasak V.P. Andriukaičio, infekcinių ligų plėtrą įtakoja daugybė veiksnių, dėl kurių epidemiologinė situacija pasaulyje keičiasi – intensyvus žmonių judėjimas, gyvulių ir maisto produktų eksportas bei importas, klimato kaita, oro tarša. Prieš 20 metų epidemiologinė situacija buvo daug ramesnė.
Eurokomisaras atkreipė dėmesį, jog Europos Komisija pateikė daug pasiūlymų, susijusių su šiandien konferencijoje aptariamomis temomis. Tai veiksmų planas kovoje su antimikrobiniu atsparumu, nustatyti tikslai kovojant su ŽIV/AIDS, tuberkulioze ir hepatitu, pateikti pasiūlymai vakcinacijos strategijai bei siūlymus ir dėl e.sveikatos.
V.P. Andriukaitis pažymėjo, kad būtent skaitmeninės technologijos kovojant su infekcinėmis ligomis gali stipriai pasitarnauti. Tai padeda apjungti Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro bei šalių narių infekcinių ligų valdymo centrus, jų apskaitos duomenis.
„Bene svarbiausia elektroninės informacijos apie pacientą infekcinių ligų valdyme dalis yra skiepijimas. Europiečiai tampa vis mobilesni. Labai svarbu, kad mes būtume geriau informuoti apie skiepų situaciją visuomenėje, kad galėtume efektyviau spręsti su tuo susijusias problemas”, – akcentavo V.P. Andriukaitis. Pasak jo, savo Komunikate Europos Komisija siūlo keletą „pilotinių akcijų”, skirtų praktinėms problemoms spręsti. Viena iš jų skirta infekcinėms ligoms, siekiant geriau nuspėti epidemijas ir nustatyti kylančias tarpvalstybines infekcines grėsmes. Šiame Komunikate taip pat daugiausia dėmesio skiriama efektyvesniam sveikatos duomenų surinkimui ir naudojimui. Tai ypač svarbu epidemiologijai.
Pasak eurokomisaro V.P.Andriukaičio, naudodami didelius informacijos kiekius iš įvairių duomenų saugyklų, galime geriau prognozuoti infekcinių ligų plitimą, tinkamiau įgyvendinti pasirengimo ir kontrolės priemones. Komisija planuoja vystyti elektroninės sveikatos paslaugų infrastruktūrą, skirtą greitai reaguoti ir veiksmingai keistis informacija.
V.P. Andriukaitis savo kalboje pažymėjo, jog viena iš sričių, kurią Komisija finansuoja pagal mokslinių tyrimų programą, yra pažangių kompiuterinių technologijų naudojimas atsekant infekcinių organizmų genomą. Tai atvers galimybes geriau apibūdinti infekcines grėsmes, geriau atsekti jų paplitimą ir greičiau prognozuoti vakcinas ir vaistus, kurie gali būti naudojami prieš juos.
Baigdamas savo sveikinimo kalbą, EK komisaras V.P.Andriukaitis sakė „tikiuosi, kad minėtos Komisijos iniciatyvos tokiose konferencijose atvers daugiau inovatyvių kelių kovojant su infekcinių ligų keliamais iššūkiais”.
Nacionalinės užkrečiamųjų ligų konferencijos Lietuvoje – tai Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) aktyvios iniciatyvos, kuriomis siekiama skatinti tarpsektorinį, tarptautinį bendradarbiavimą, kelti specialistų kvalifikaciją, dalintis mokslo ir praktikos pažangos naujovėmis. Šiemet vystanti konferencija yra šeštoji. Per šešerius metus šios ULAC organizuojamos konferencijos sutraukė virš 3 tūkst. dalyvių bei pranešimus skaitė 150 lektorių – ekspertų iš Lietuvos ir kitų šalių.
Šių metų dviejų dienų trukmės Nacionalinėje užkrečiamųjų ligų konferencijoje užsiregistravo 350 dalyvių.
Visą V.P.Andriukaičio kalbą bus galima rasti Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro interneto svetainėje.
Konferencijos PROGRAMA
Pranešimą paskelbė: Gintarė Bazevičiūtė, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras