Naudinga

Garsi vėžio mokslinių tyrimų grupė pelnė 2018 metų Europos sveikatos apdovanojimą

Belfasto karališkojo universiteto ir Lidso universiteto mokslininkų grupė, priklausanti visos Europos partnerystei ECC® (Europos vėžio sutartis – European Cancer Concord), laimėjo prestižinį 2018 m. Europos sveikatos apdovanojimą. Jis skiriamas už iniciatyvas, padedančias spręsti svarbiausias Europos sveikatos apsaugos problemas. Apdovanojimą pelnęs projektas „Europos vėžiu sergančių pacientų teisių aktas: prielaidos pokyčiams ir vėžiu sergančių pacientų įgalinimo priemonė visoje Europoje“ kalba apie lygiavertę partnerystę tarp vėžiu sergančių pacientų, sveikatos priežiūros specialistų ir onkologinius susirgimus tiriančių mokslininkų.

Šią naujieną pranešė mokslo naujenų portalas eurekalert.org ir ją su džiaugsmu sveikino tūkstančiai pacientų, sergančių onkologinėmis ligomis. Tarp jų – ir Lietuvos pacientų organizacijos.

„Ir labai simboliška, kad šis apdovanojimas skirtas spalio mėnesį, kuris tradiciškai skiriamas atkreipti dėmesį į sergančiųjų metastazavusiu krūties vėžiu situaciją“, – kalbėjo Zita Zamžickienė, Onkologinėmis ligomis sergančiųjų asociacijos vadovė.

Vienas iš svarbiausių mokslinių tyrimų rezultatų buvo „Vizija 70:35“, t.y. pasiekti 70 proc. visų vėžiu sergančių pacientų ilgalaikį išgyvenimą Europoje iki 2035 m.

„Mūsų „Vizijos 70:35“ pagrindas – tarpvalstybinis ir tarpdisciplininis bendradarbiavimas,  dalijimasis geriausia praktika ir užtikrinimas, kad moksliniai tyrimai bei inovacijos duotų pacientams realią naudą, – sakė Lidso universiteto vėžio medicinos profesorius ir ECC prezidentas Peter Selby. – Tai puikus pavyzdys, kaip bendradarbiavimas ir geriausios praktikos tarp skirtingų Europos šalių sklaida gali tapti aukščiausio lygio apdovanojimų vertomis iniciatyvomis”.

Jo mintį pratęsė kolega – profesorius Mark Lawler, Belfasto karališkojo universiteto taikomųjų vėžio tyrimų vadovas ir ECC viceprezidentas: „Vėžys nepaiso sienų, tad turime kartu dirbti ieškodami būdų, kaip spręsti Europoje vėžio nelygybės problemas. Aš labai didžiuojuosi, kad priimsiu šį apdovanojimą ne tik mūsų komandos, pastaruosius penkerius metus dirbusios prie šios iniciatyvos, vardu. Aš jį priimsiu ir vardu milijonų Europos piliečių, gyvenančių su vėžiu bei šalia jo, ir kiekvieną dieną patiriančių nelygybę.”

Apdovanojimą pelnęs projektas suvienijo daugiau kaip 60 suinteresuotųjų šalių iš 25 Europos valstybių. Teigiama, kad esminė projekto dalis buvo glaudus bendradarbiavimas su Europos pacientų organizacijomis ir profesinėmis draugijomis.

 „Mes, Europos vėžiu sergančių pacientų koalicija (European Cancer Patient Coalition (ECPC)), džiaugiamės, kad esame šios bendros sėkmės dalis, – teigė ESPC vadovė Lydia Makaroff. – Mūsų koalicija – svarbi Europos vėžiu sergančių pacientų teisių akto projekto partnerė nuo tada, kai jis buvo paskelbtas Europos Parlamente 2014 m. minint Pasaulinę vėžio dieną. Visą tą laiką dirbome, ieškodami  būdų, kaip sumažinti nelygybę, kurią patiria vėžiu sergantys pacientai.”

Per apdovanojimo ceremoniją profesorius M. Lawler sakė: „Bendradarbiavimas yra šios iniciatyvos raktas. Mes turime ne konkuruoti tarpusavyje, o visi kartu kovoti su mūsų bendru priešu – vėžiu“.

„Labai džiaugiamės šiuo apdovanojimu ir šio projekto idėjomės – tai, kad visiems onkologiniams pacientams Europoje būtų prieinamas efektyvus gydymas. Labai gaila, bet dalis pacientų Lietuvoje iš tiesų dar patiria nelygybę. Vienas pavyzdžių galėtų būti prieš beveik dvejus metus Europos Sąjungoje registruotas naujas vaistas gydyti moterims, sergančioms metastazavusiu HR+/HER2- krūties vėžiu. Lietuvos pacientėms jis kol kas neprieinamas“, – atkreipė dėmesį į lietuviškas realijas Z. Zamžickienė.

Parengta pagal: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-10/qub-lcr100118.php

Pranešimą paskelbė: Vaida Samuolytė, –