Grožis,  Naudinga

Dermatologė: aknės neišgydys nei dantų pasta, nei kosmetologai

Aknė vargina daugybę žmonių ir tai nėra vien tik paauglių problema – nuo spuogelių kenčia ir nemažai suaugusių žmonių. Dažnas nežino, kas aknę sukelia ir kaip ją gydyti, todėl negydydami ar gydydami neteisingai sukelia dar daugiau problemų. Kodėl aknės neišgydysite česnaku ar dantų pasta? Ar kosmetika bei cukrus gali sukelti šią ligą? Kodėl spuogelių negalima spaudyti? Kokia yra efektyviausia priemonė aknės paliktiems randeliams naikinti? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus „Kardiolitos“ klinikų Dermatologijos ir estetinės chirurgijos centro gydytoja dermatologė Renata Kliunkienė.

Anot specialistės, pagrindinė priežastis, kuri sukelia aknę – Propion acne bakterija. Aknės atsiradimui svarbią reikšmę turi endokrinologinės ligos, skydliaukės patologija, padidėjęs odos riebaluotumas dėl gausesnio sebumo išsiskyrimo, hormonų disbalansas ar netinkama odos priežiūra. Tačiau gydytoja teigia kasdien vis dar susidurianti su daugybe mitų apie tai, kas aknę sukelia ir kaip ją gydyti.

Kosmetika ir netinkama mityba aknės nesukelia, bet gali paaštrinti

Dažnas mano, jog aknę sukelia kosmetika arba nesubalansuota mityba ir nustemba, kai atsisakius kosmetikos produktų ar pakeitus mitybą spuogeliai neišnyksta. Pasak dermatologės,  didesnis nei įprastai rekomenduojamas cukraus kiekis mityboje gali paūminti ligos eigą, bakterijų kiekis didėja, nes cukrus yra jų maisto šaltinis, tačiau tai nereiškia, kad pats cukrus spuogelius ir sukelia. Svarbu atskirti, kurie faktoriai yra tiesioginė aknės priežastis, o kurie tik pablogina jau egzistuojančią problemą, sudarydami sąlygas bakterijoms daugintis.

„Jeigu kosmetikos priemonių sudėtyje  yra dažų, kvapų, parabenų bei konservantų, ji dažnu atveju paaštrina aknę – užkemša poras, didina odos riebaluotumą, atsiranda „riebalo plėvelė“, po kuria greičiau dauginasi aknės bakterijos. Tačiau kosmetikos tikrai nereikia atsisakyti, nes sergant akne pacientai dažnai būna lydimi  psichologinių problemų, nepasitikėjimo savimi. Svarbu kosmetiką naudoti saikingai ir ją švariai nuplauti vakare. Taip pat būtina rinktis kokybišką kosmetiką su kuo mažiau kenksmingų priedų, todėl geriau ją pirkti iš vaistinės. Vaistinėse beveik visa parduodama kosmetika yra patikrinta dermatologiškai, sertifikuota kaip saugi kūno priežiūros priemonė“, – teigia R. Kliunkienė.

Liaudiškos priemonės ir veido valymas – tiesiausias kelias į randelius

Svarbiausia gydant aknę – laiku kreiptis į gydytojus, kurie rekomenduos tinkamą gydymo būdą ir paskirs vaistus atsižvelgdami į ligos rimtumą. Jei aknė negydoma arba gydoma neteisingai, dažnai atsiranda randų ar didelių poodinių mazgų, primenančių „votis“, kuriuos gydyti yra dar sunkiau. Pasak gydytojos, didžiausia klaida – bandymas aknę gydyti savarankiškai, pritaikant liaudiškus metodus ar naudojant veido odai neskirtas priemones. Toks gydymas gali išprovokuoti ne tik randelių atsiradimą, bet ir alergijas, sukelti odos uždegimą.

„Dažnai kreipiasi žmonės, kurie bandė gydyti aknę liaudiškais metodais – citrina, česnaku, soda ar net dantų pasta, nes internete apstu tokių patarimų. Šie produktai gali išprovokuoti randų atsiradimą, nes juos užtepus ant uždegiminio spuogo, aplinkinė oda sureaguoja, atsiranda kontaktinė alergija ir bakterijos dauginasi dar greičiau. Aišku, pasitaiko sėkmės atvejų, kai spuogas nuo dantų pastos ir natūralių žolelių tepalo išdžiūna, tačiau tokie atvejai yra reti ir rizikuoti tikrai neverta – galite prisidaryti daugybę bėdų. Blogiausia, kai atsiranda ir alergija, ir aknė, nes tuomet tenka rinktis, ką gydyti – gydant viską vienu metu, ligos dar paūmės“, – įspėja R. Kliunkienė.

Esant uždegiminei aknei negalima spuogelių spaudyti pačiam ar eiti pas kosmetologą veido valymo procedūroms. Pasak dermatologės, spuogų spaudymas yra labai pavojingas, nes galima įspausti spuogą giliau į audinius ir taip išprovokuoti labai rimtas infekcijas, kurios gali baigtis ir stacionariniu gydymu, o sugiję pūliniai neabejotinai paliks randus.

„Gydymo metu, esant odos uždegimui ir aknei būdingam  bėrimui, negalima naudotis jokių kosmetologų paslaugomis, nes spaudymai ar veido valymai rūgštimis, jei trumpam ir palengvins odos būklę, vėliau viskas dar labiau paūmės. Po gydymo, kuomet nebelieka pūlingų papulių bei pustulių (aknei būdingų odos bėrimų), inkštirų ar uždarų komedonų, šias procedūras atlikti netgi rekomenduojama. Apskritai, esant uždegiminei aknei, odą reikia prižiūrėti kuo paprasčiau – užtenka naudoti švelnų prausiklį, drėkinantį kremą ir vaistą, kurį išrašė gydytojas“, – sako specialistė.

Aknės randelių atsikratyti padės lazeris

Aknės randeliai gali susiformuoti ne tik spaudant spuogelius, tačiau net ir taikant tinkamą gydymą – viskas priklauso nuo pažeidimo gylio ir kada imta spręsti šią problema. Kuo aknė sunkesnė ar buvo ilgiau negydyta, tuo didesni bus randeliai. Gydytoja priduria, kad įvairios rūgštys randelių išnaikinti nepadės – jos gali nebent pašvelninti ir pagyvinti odą. Efektyviausias randelių naikinimo metodas – šlifavimas lazeriu.

„Ši procedūra atliekama frakciniu lazeriu, kurio skleidžiamą šviesą sugeria vanduo. Kodėl toks veikimo principas? Faktiškai visa ląstelė yra sudaryta iš vandens, todėl kai iš jos išgarinamas vanduo, taip nušlifuojamas viršutinis odos sluoksnis. Priklausomai nuo randų gylio, mes pasirenkame, ar daryti švelnesnį ar stipresnį  frakcinį šlifavimą – pastaruoju atveju prireiks 1-2 procedūrų, o švelnesniam šlifavimui – 3. Geriausia procedūras atlikti prieš savaitgalį, nes po jų nusilupa viršutinis odos sluoksnis, veido oda neatrodo labai estetiškai. Taip skatinama kolageno sintezė ir odos atsinaujinimas. Šis procesas vyksta apie 2-3 savaites, o jeigu rezultato trūksta, procedūros kartojamos“, – teigia R. Kliunkienė.

Pasak gydytojos, procedūros visai neskausmingos – jų metu pacientas gali jausti šilumą ir lengvą dilgčiojimą. Po procedūros dažnai jaučiamas minimalus diegimas, paraudimas, gali atsirasti pavienių šašiukų ar pūslyčių, tačiau jų reikia neliesti ir jos sugis.

 

Pranešimą paskelbė: Goda Diečkutė, UAB Headline agency