Buitis

Ar žinai kaip prižiūrėti odinius gaminius

Odiniai aksesuarai, papuošalai, batai, rankinukai, diržai – odinių gaminių mūsų spintose tikrai netrūksta. Tačiau vien džiaugtis kokybišku nauju gaminiu nepakanka. Jį reikia ir prižiūrėti. Dažniausiai kalbama apie batų priežiūrą, žinoma, jiems tenka daugiausia purvo, vandens, sniego, šalčio, dulkių. Tačiau ir kiti odiniai daiktai ne muziejuje už stiklo rymo, jiems taip pat reikia valymo, priežiūros ir rūpesčio. Tad šiame straipsnyje aptarsime odos priežiūros taisykles, kurios pritaikomos visiems odiniams dirbiniams – odiniai diržai, odinės apyrankės, rankinės, batai it kitiems.

Odinius gaminius pirmiausia reikia impregnuoti

Pirmiausia įsigijus odinį aksesuarą reikia jį impregnuoti. Geriausia kelis kartus, prieš tai, žinoma, nuvalius dulkes ir purvą (ypač aktualu batams ir rankinėms). Impregnavimas padeda apsaugoti odinius gaminius nuo neigiamo aplinkos poveikio ir ilgiau išlaikyti juos kaip naujus.

Odai kenkia karštis

Taip kaip žmogaus odai kenkia stiprūs temperatūrų pokyčiai, taip ir odiniams gaminiams jie gali būti kenksmingi. Todėl odinius gaminius vasaros metu itin nerekomenduojama palikti karštame automobilyje. Karštis automobilyje saulėkaitoje gali pakilti ir iki 60 laipsnių, o tai stipriai išsausina odą, ji gali pradėti skeldėti, blukti, deformuotis. Lygiai taip pat nereikėtų nešioti odinės apyrankės ant riešo einant į sauną ar degintis prie jūros.

Odiniams gaminiams reikia kvėpuoti

Odai reikia kvėpuoti, tik taip ji išlaiko savo grožį ir gaminys ilgiau išlieka kaip naujas. Todėl odinių gaminių geriau nelaikyti plastikiniuose maišeliuose, šiems geriau tinka popieriniai, medvilniniai, lininiai maišeliai, medinės dėžutės ar talpos, kurios nėra visiškai sandarios ir į jas patenka oras.

Odinių aksesuarų atnaujinimas

Jei oda sukietėjo, tampa mažiau elastinga, reikia patepti glicerinu. Nedidelis kiekis glicerino greitai įsigeria, suminkština odą ir svarbiausia netepa aplinkiniu daiktų. Tad faktiškai patepus galima beveik iškart odinį daiktą dėvėti. Lengvai apsitrynusias vietas galima atgaivinti patrynus apelsino žievele.

Jei odinis aksesuaras sušlapo

Lietuje permirkusią odinę apyrankę atrodo lengviausia pusvalandžiui užmesti ant radiatoriaus ir vėl užsisegti. Tačiau drėgmė ir karštis nėra geriausias derinys. Pirmiausia reikėtų nuvalyti purvą, o tuomet palikti džiūti kambario temperatūroje.