Buitis

Blakių karantinas neveikia

Kaip praneša Prancūzijos sveikatos priežiūros įstaigos, patalinių blakių išplitimo atvejų per pastaruosius du metus šalyje padaugėjo nuo 140 tūkst. iki 400 tūkstančių. JAV su patalinėmis blakėmis kovojama visose valstijose, didesnis šio kenkėjo plitimas fiksuojamas ir kone kiekvienoje Europos valstybėje. Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ pažymi, kad pastaruoju metu, nepaisant pasaulinės pandemijos ir judėjimo suvaržymų, patalinių blakių atvejų Lietuvoje skaičius nemažėja.

Patalinės blakės pasaulinės pandemijos kontekste

Kaip skelbia Niujorko dienraštis „The New York Times“, vienas iš penkių amerikiečių susiduria su patalinėmis blakėmis, o didžiausias užkrėstumas fiksuojamas Vašingtone, Baltimorėje, Čikagoje ir Los Andžele. Prancūzijoje net įsteigta karštoji telefono linija, skirta teikti pagalbą nukentėjusiems nuo patalinių blakių.

„Lietuvoje jau kuris laikas stebime didelį kiekį nusiskundimų būtent patalinėmis blakėmis. Vasarą patalinės blakės į naujas teritorijas patenka su žmonių daiktais jiems keliaujant, tačiau kelionių ribojimai dėl koronaviruso nesumažino šių kenkėjų plitimo. Šią vasarą iškirtinai dažnai vykstame į namus ir įstaigas, kuriose, kaip vėliau pasitvirtina, „apsistojusios“ patalinės blakės. Per mėnesį gauname daugiau nei 100 užklausų dėl patalinių blakių. Palyginę iškvietimų skaičių su tuo pačiu laikotarpiu 2019 m., matome, kad pandemijos suvaržymai ir kelionių atšaukimas iš tikrųjų įtakos patalinių blakių plitimui praktiškai neturėjo“, – situaciją komentuoja UAB „Dezinfa“ eskpertas Žygimantas Žalenrauskas.

Patalinių blakių radare – net prabangūs viešbučiai ir ligoninės

Pasak eksperto, patalinės blakės gali sukelti itin didelių finansinių problemų ir daugiabučių gyventojams, ir verslui, išskirtinai viešbučiams. Kasmet išleidžiamos įspūdingos sumos, kad būtų surastos ir sunaikintos ištisos patalinių blakių kolonijos, užtikrinta prevencija. Kaip perspėja kenkėjų kontrolės profesionalas, patalinės blakės gali rastis net pačiame švariausiame kambaryje pačiame prabangiausiame viešbutyje, viloje ar netgi ligoninės palatoje.

„Patalines blakes naikinti sudėtinga, jos plinta su mūsų daiktais, baldais, drabužiais, tokiu būti gali keliauti iš vienos vietos į kitą itin sparčiai, apkrėsdamos vis didesnes teritorijas. Šie kenkėjai yra itin atsparūs ir ištvermingi – be maisto šaltinio (žmogaus kraujo) patalinės blakės gali išgyventi net kelis mėnesius, prisitaiko išlikti net tada, kai naikinamos cheminėmis medžiagomis. Viena patalinės blakės patelė per dieną paprastai padeda nuo 2 iki 5 kiaušinėlių. Tad tereikia vienos patelės ir kolonija atsikuria per labai trumpą laiką“, – apie neeilinę kovą su patalinės blakėmis kalba Ž. Žalnerauskas.

Patalinės blakės – kas jos ir kaip kovoti?

Mažos, šviesiai rudos, plokščios, dydžio sulig obuolio sėkla patalinės blakės paprastai slepiasi tamsiose vietose, tokiose kaip sienų įtrūkimai ir siauri plyšiai, lagaminai, patalynė, jų greičiausiai randama ant miegamojo lovos čiužinių, lovos rėmų, po grindjuostėmis arba tapetais, elektros jungikliuose ir pan.

Anot kenkėjų kontrolės eksperto, patalinės blakės „veikia“ tamsiuoju paros metu: jos maitinasi žmonių krauju, todėl jei po nakties kamuoja niežulys, pastebite mažas įkandimo žymes ant kūno ar kraujo dėmelės ant patalynes, rekomenduojame nedelsiant atlikti nuodugnią namų apžiūrą arba kviesti kenkėjų kontrolės profesionalus. Nors patalinės blakės neplatina infekcijų, visgi jos kelia didelį psichologinį diskomfortą, o jų padaryta žala gali kainuoti iš ties daug.

„Daug klientų kreipiasi į mus teigdami, kad patalinės blakės atkeliauja į jų namus iš kaimynų. Tai visiškai reali situacija, jei pas kaimynus bute patalinių blakių tikrai daug. Tuomet jos per plyšius, rozetes gali lengvai perkeliauti ir į kaimyninius butus. Žinoma, patalinės blakės iš vieno būsto į kitą gali patekti tiesiog per daiktus (jei skoliname ką nors kaimynams), per drabužius (jei svečiuojamės kituose namuose). Esame susidūrę su itin sudėtingais atvejais, kai buto šeimininkams tekdavo net ir baldus, drabužius ir daiktus mesti lauk. Tad mes rekomenduojame kilus bent menkiausiam įtarimui delsti ir kreiptis į specialistus, kad vėliau netektų imtis drastiškų priemonių“, – sako Ž. Žalnerauskas.

Prevencija būtina

Kaip teigia ekspertas, apsisaugoti nuo patalinių blakių galima taikant paprastus metodus. Drabužius skalbdami aukštesnėje temperatūroje, palaikydami švarą ir tvarką, kruopščiai tvarkydami miegamąjį, reguliariai vėdindami, siurbdami ir valydami čiužinius, galime sumažinti tikimybę susidurti su patalinėmis blakėmis. Be to, keliaujant reikėtų atkreipti dėmesį į nakvynės vietoje esančius baldus, patalynę, lovos čiužinio būklę ir prireikus keisti kambarį, o grįžus iš kelionių apžiūrėti daiktus, išvėdinti, išvalyti lagaminus.

Pranešimą paskelbė: KRISTINA STRAKAUSKIENĖ, UAB Dezinfa