Naudinga

Subalansavus mitybą galima išvengti iki 70 proc. II-ojo tipo diabeto susirgimo atvejų

  • Parduotuvių lentynose daugėja specializuotų diabetinių produktų – per 2 metus pasiūla išaugo 60 proc.
  • Populiariausia prekė diabetinio maisto skyriuje – 1200 vnt. saldiklio pakuotė, jos kasmet nuperkama per 30 tūkst. vnt.
  • Specializuotų produktų diabetu sergantiems žmonėms pasirinkimas „Maximos“ parduotuvėse – per 60 prekių.

Jau 26-erius metus lapkričio 14–ąją kasmet yra minima Pasaulinė diabeto diena, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šią ligą, jos komplikacijas, prevenciją ir ligos kontrolę. Lietuvos diabeto asociacijos (LDA) prezidentė Vida Augustinienė atskleidžia, kad pakeitus mitybos įpročius galima išvengti iki 70 proc. II-ojo tipo diabeto susirgimo atvejų, svarbu maitintis subalansuotai ir mankštintis. Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ duomenimis, diabetinio maisto paklausa, kaip ir pasirinkimas, kasmet auga.

Cukrinis diabetas yra itin rimta ir gyvybei pavojinga lėtinė liga, kuria kasmet suserga vis daugiau žmonių. 2014 m. šia liga pasaulyje jau sirgo 422 mln. žmonių, prognozuojama, kad 2040 metais šis skaičius išaugs iki 642 mln.

Pasak V. Augustinienės, diabetu yra susergama dėl nepakankamos insulino gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose. „Tiek insulino stoka, tiek sutrikusi jo veikla gausina gliukozės kraujyje kiekį, dėl to ilgainiui pažeidžiamos organizmo kraujagyslės, įvairūs audiniai ir organai“, – teigia LDA prezidentė.

Kodėl svarbu tinkamai maitintis ir kas būdinga diabetiniams produktams?

Vida Augustinienė atskleidžia, kad antsvoris ir nutukimas didina riziką susirgti cukriniu diabetu, taip pat per didelis kūno masės indeksas apsunkina žmogaus, sergančiu cukriniu diabetu, gyvenimą. „Su tinkama dieta derinama mankšta padeda mažinti kūno masę. Sergančiųjų cukriniu diabetu kūno masė turėtų būti kuo normalesnė ir tokia išlikti visą gyvenimą. Reikėtų žinoti, kokia ji yra normali, ar privaloma mažinti, didinti ar išlaikyti esamą. Pats ligonis turi nepažeisti sveikos gyvensenos reikalavimų, mokėti elgtis hiperglikemijos, hipoglikemijos atvejais, suprasti mankštos, tinkamos mitybos naudą ir nenusižengti gydytojų reikalavimams – iniciatyvos svarbu imtis pačiam. Ligą galima sėkmingai valdyti, savikontrolės priemonėmis sekant bei koreguojant kraujo gliukozę, kad ji būtų kuo normalesnė“, – teigia LDA prezidentė.

„Maximos“ pirkimų departamento vadovė Vilma Drulienė atskleidžia, kad diabetinio maisto produktų paklausa kasmet auga. „Besirūpinantys sveikata žino, kokia svarbi yra subalansuota mityba. Tačiau sergantiesiems cukriniu diabetu įprastos mitybos taisyklės negalioja – skaičiuoti suvartojamo cukraus kiekį yra nelengva užduotis, todėl specializuoti produktai su gliukozės pakaitalais palengvina sergančiųjų kasdienybę. Dėl kasmet augančios paklausos, plečiame šios grupės prekių pasirinkimą – per dvejus metus specialiai pažymėtose lentynose diabetinio maisto produktų skaičius padidėjo beveik dviem trečdaliais“, – dalijasi V. Drulienė.

V. Augustinienė pasakoja, kad nebūtina visiškai atsisakyti cukraus, tačiau diabetu sergantys žmonės turėtų mažiau valgyti saldumynų, nes juose yra daug angliavandenių ir riebalų. Specializuoti produktai diabetu sergantiems žmonėms yra be cukraus, nekaloringi, tad jie vartojami maisto produktams saldinti ar pasiskaninti.

Prekybos tinklo „Maxima“ parduotuvėse galima rasti virš 60 skirtingų pavadinimų diabetu sergantiems žmonėms pritaikytų prekių. Pasirinkimas įvairus – nuo saldiklių, gėrimų bei šokoladinių saldainių be cukraus, iki vaflių, džemų, riešutų, trapučių su becukriu glaistu ar arbatų.  

Suvalgomas kiekis taip pat svarbus

LDA prezidentė Vida Augustinienė atskleidžia, kad net ir nusipirkus plytelę specializuoto šokolado, nereikėtų jos visos iškart ir suvalgyti.

„Vienu kartu specializuoto šokolado reikėtų suvalgyti ne daugiau kaip 3 gabaliukus. Nors tai ir yra specializuotas maistas, kuris palengvina cukriniu diabetu sergančių žmonių gyvenimą, piktnaudžiauti nederėtų, nes jie turi cukraus analogų – fruktozės ar sorbitolio. Sergant cukriniu diabetu svarbiausia tinkamai subalansuoti produktus ir jų kiekį, itin svarbu skaičiuoti tikslų per dieną suvartojamų angliavandenių kiekį“, – teigia V. Augustinienė.

Apie cukrinį diabetą

Lietuvos diabeto asociacijos duomenimis, 2015 m. Lietuvoje 20–79 m. amžiaus grupėje diabetas buvo diagnozuotas 116,9 tūkst. (5,5 proc.) gyventojų. Teigiama, kad 44,1 tūkst. sergančiųjų diabetu liga dar nediagnozuota, taigi ir  nėra gydoma, kas duoda impulsą vystytis komplikacijoms. Nustatyta, kad 70 proc. ankstyvos suaugusiųjų mirties atvejų lėmė paauglystėje susiformavę gyvensenos ir mitybos įpročiai. Manoma, kad galima išvengti iki 70 proc. II-ojo tipo diabeto susirgimo atvejų, pakeitus mitybos įpročius. Dėl diabeto ligos vien 2015 m. Lietuvoje mirė per 1,74 tūkst. 20–79 m. amžiaus žmonių.

Apie bendrovę „Maxima LT“

Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ šiemet mini savo 25-erių metų veiklos sukaktį. Tradicinės „Maximos“ stiprybės – mažos kainos ir platus, ypač lietuviškų prekių, pasirinkimas. Tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“ yra didžiausia lietuviško kapitalo įmonė, viena iš didžiausių mokesčių mokėtojų bei didžiausia darbo vietų kūrėja Lietuvoje. Šiuo metu Lietuvoje veikia 238 „Maximos“ parduotuvės, kuriose dirba daugiau nei 15 tūkst. darbuotojų ir kasdien apsilanko daugiau kaip 550 tūkst. pirkėjų.

Pranešimą paskelbė : Rūta Pastarnokienė, Fabula Hill+Knowlton Strategies