Naudinga

Speciali eilių valdymo sistema kardinaliai pakeitė endoprotezavimo eiles

55 proc. – tiek sutrumpėjo vidutinė kelio sąnario keitimo operacijų laukimo trukmė nuo 2014 m. iki šiandien. Dar daugiau – 93 proc. per kelis metus sumažėjo vidutinė klubo sąnario keitimo operacijų laukimo trukmė. Tokių – esminių – pokyčių pavyko pasiekti dėka prieš trejus metus įdiegtos specialios eilių valdymo sistemos, leidžiančios pacientui tuoj pat sužinoti reikiamą informaciją. Specialistai prognozuoja, kad ateityje endoprotezavimo operacijų laukimo eilių gali apskritai nebelikti.

Laukiantys suplanuotos kelio ar klubo sąnario keitimo operacijos pacientai jau keletą metų vienu mygtuko paspaudimu gali patys, be specialistų pagalbos pasitikrinti savo vietą eilėje endoprotezavimo operacijai. Taip pat pacientai gali sužinoti, kurioje gydymo įstaigoje laukimo eilė yra trumpiausia bei kitą rūpimą informaciją. Tam 2015 m. buvo įdiegta speciali eilių valdymo sistema, leidžianti taupyti paciento laiką ir skausmus kenčiančiam žmogui sulaukti savo eilės operuotis greičiau.

Iki eilių stebėsenos sistemos įdiegimo, norint sužinoti svarbią informaciją, reikėdavo kreiptis į Valstybinę ligonių kasą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK). Dabar tai padaryti galima elektroniniu būdu, todėl pacientams nebereikia vykti ir skambinti į ligonių kasas ar gydymo įstaigas.

„Eilių stebėsenos sistema suteikia daugiau skaidrumo, užkerta galimybę piktnaudžiauti ar pažeisti eilės tvarką. Be to, taupomas ir medikų laikas, nes jiems nebereikia pildyti tiek daug dokumentų, atsakinėti į pacientų klausimus. O svarbiausia, kad šios elektroninės sistemos dėka, žmonės gali matyti nuolat atnaujinamą informaciją apie tai, kiek laiko konkrečioje gydymo įstaigoje pacientams tenka laukti sąnario endoprotezavimo. Tokiu būdu suteikiama galimybė žmogui pasirinkti operacijai tą gydymo įstaigą, kurioje laukimo eilė yra trumpiausia“, – elektroninės sistemos privalumus vardijo VLK direktoriaus pavaduotoja Neringa Bernotienė.

Jos teigimu, iki įdiegiant eilių valdymo sistemą, sąnarių keitimo operacijų laukimo trukmė buvo kur kas ilgesnė. Tik pradėjus naudotis šia sistema įvyko akivaizdus lūžis – palaipsniui laukimo eilės ėmė kasmet mažėti. Pavyzdžiui, 2014 m., kuomet dar nebuvo naudojama eilių valdymo sistema, kelio sąnario keitimo operacijų žmonės laukdavo vidutiniškai 9 mėnesius. Tuo tarpu šiais metais laukimas vidutiniškai užtrunka 4 mėnesius. Kardinalus pokytis matomas kalbant ir apie klubo sąnario keitimo operacijas. Pavyzdžiui, 2014 m. jų žmonėms tekdavo laukti vidutiniškai 14 mėnesių, o šiais metais – vos 1 mėnesį.

Pasak N. Bernotienės, jei tendencijos nesikeis, netolimoje ateityje kelio sąnario keitimo operacijų eilės dar labiau trumpės, o klubo sąnario endoprotezavimo eilių gali visai nebelikti. Prie to prisidėti gali ir patys pacientai, jei prieš įsirašydami į eiles rimtai apsispręstų dėl operacijos ir jos neatidėliotų. „Pastebime, kad net 30 proc. žmonių atsisako operacijos, kai jos sulaukia. Pacientai, kuriems jau paskirta endoprotezavimo operacijos data, turi žinoti, kad jie operaciją gali atidėti tik vieną kartą ir ne ilgiau kaip metams. Tokiu atveju į šią eilę sugrįžtama savo pirminio prašymo registracijos data, o nepasinaudojusiems šia teise – į eilę tenka registruotis iš naujo“, – primena VLK direktoriaus pavaduotoja.

Ligonių kasų duomenimis, per pastaruosius kelerius metus ne tik akivaizdžiai sutrumpėjo laukimo eilės, bet ir smarkiai išaugo endoprotezavimo operacijų skaičius. Jei 2014 m. buvo atlikta virš 6 tūkstančių pirminių klubo ir kelio sąnarių keitimo operacijų, tai pastaraisiais metais jų atliekama po daugiau nei 8 tūkstančius. Anot N. Bernotienės, prie to reikšmingai prisidėjo ne tik eilių valdymo sistemos įdiegimas, bet ir nuo 2015 m. 20 proc. padidintas finansavimas sąnarių endoprotezams įsigyti bei apmokėti jų keitimo operacijoms. Pastaruosius trejus metus šiai sričiai kasmet skiriama apie 6 mln. eurų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų. Ne mažesnę sumą planuojama skirti ir 2018 m.

Daugiau informacijos apie sąnarių endoprotezavimą rasite čia.

 

Rūpimus klausimus galima pateikti info@vlk.lt arba 8 700 88888.

Pranešimą paskelbė : Vita Lyskoitienė, Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos