Naudinga

Širšės puola, arba siuprizas rekuperacinėje sistemoje

Atsargumas gėdos nedaro. Šio posakio teisingumu neseniai įsitikino viena Vilniaus gyventoja, savo namuose, esančiuose daugiabučio penktame aukšte, užtikusi širšių lizdą rekuperacinėje sistemoje.

Pasak moters, kenkėjai įsitaisė rekuperatoriui skirtoje angoje tuomet, kai ji buvo išvykusi. Į neseniai įkurtus namus grįžusi po ilgesnės pertraukos, ji pastebėjo per sieną iš angos bėgantį įtartiną rudą skystį, nors jokių pašalinių garsų nebuvo.

„Girdėjau, kad širšių įkandimai gali būti labai pavojingi, be to, nežinia, kaip jos elgiasi tokiose situacijose, todėl pamačiusi, kad ertmė sienoje užpildyta kažkokiu rudu dariniu, nieko nejudinau. Tokioje padėtyje atsidūriau pirmą kartą, net tiksliai iš pradžių negalėjau pasakyti, kas toje angoje apsigyveno. Labiausiai baiminausi, kad vabalai ar vabzdžiai ims plisti po butą. Visgi kai per sieną nutekėjo antras skysčio takelis, supratau, kad problema didesnė nei tikėjausi, tad ilgiau nedelsdama ėmiau ieškoti profesionalios pagalbos“, – apie nekviestus „svečius“ namuose pasakojo vilnietė.

Anot UAB „Dezinfa“ kenkėjų kontrolės ir naikinimo specialisto, biologo L. Grigaliūno, vilnietės bute įsitaisiusios širšės buvo neutralizuotos, ertmė sienoje operatyviai išvalyta. Šeimininkei beliko rekuperacinės sistemos angą iš lauko užtaisyti tankesnėmis grotelėmis, kad vabzdžiai kitąmet pakartotinai „neatsikraustytų“.

Širšės ir vapsvos vis dar aktyvios

Kenkėjų kontrolės ekspertai pabrėžia, kad širšės ir vapsvos, net pavienės, kelia grėsmę sveikatai. Alergiškiems žmonėms vienintelis įgėlimas gali būti lemtingas. Tad susidūrus su šiais kenkėjais, problemą reikia spręsti nedelsiant.

Grigaliūnas taip pat primena, kad tęsiantis vasariškiems orams, širšės ir vapsvos vis dar labai aktyvios.

„Šiuo metu širšių ir vapsvų kolonijos yra  pasiekusios maksimalų savo dydį, vabzdžių jose būna iki keleto tūkstančių, todėl jie dažnai  dūzgia artimai prie gyventojų namų, o lizdus būna susukusios bet kokiose saugesnėse ertmėse: pastogėse, pašiūrėse, balkonuose ir, kaip minėtu atveju, net daugiabučių sienose“, – dėmesį atkreipia specialistas.

Su širšėmis ir vapsvomis kovoti patiems – labai pavojinga

Tai, kad kaimynystėje įsikūrė širšių kolonija, galima suprasti, jeigu kasdien vis matome aplinkoje skraidančias širšes. Kartais net pavyksta pamatyti ir vietą, per kurią jos patenka į lizdą ar jo prieigas. Jeigu sienoje, palėpėje, pastogėje ar kitoje vietoje girdimas dūzgimas ir krebždesys, labai tikėtina, kad ten apsigyvenusios širšės arba vapsvos.

Nors susidūrus su geliančiais vabzdžiais norisi greitai patiems jų atsikratyti, kenkėjų kontrolės žinovai rekomenduoja būti itin atsargiems, patiems nejudinti lizdų, netgi nepurkšti prekybos centruose įsigytų preparatų.

Jei pastebėjote aplinkoje nuolat skraidančias vapsvas, atsargiai apžiūrėkite namus, landas tarp sienų, palangėse. Radę lizdą, jo nelieskite, nebaidykite vapsvų, nenaudokite purškalų, neleiskite prie lizdo artintis vaikams ar augintiniams. Staigūs judesiai, širšių aplinkoje neįprasti veiksmai, kvapai tik dar labiau jas erzina, todėl tikimybė būti sugeltiems išauga. Tad verčiau nerizikuoti nei savo, nei aplinkinių sveikata.


UAB „Dezinfa“ – kenkėjų kontrolės ekspertai

Įmonė „Dezinfa“ – kenkėjų kontrolės ekspertai, 20 metų nuosekliai formuojantys rinką. Nuo 2008 m. bendrovė priklauso didžiausiai pasaulyje kenkėjų kontrolės įmonių grupei „Rentokil“, turinčiai 60 metų patirtį kovoje su įvairiais kenkėjais. Profesionalios kenkėjų kontrolės paslaugos teikiamos visoje Lietuvoje. Šiuo metu UAB „Dezinfa“ dirba daugiau nei 80 kenkėjų kontrolės ekspertų. Daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas: www.dezinfa.lt arba www.rentokil.co.uk.

Pranešimą paskelbė: KRISTINA KUTKAITYTĖ, UAB Dezinfa