Dirbantiems gyventojams, kuriuos šią žiemą gripas ir peršalimo ligos paguldė į ligos patalą, priklauso ligos išmoka – atlyginimo, kurio jie neteko dėl ligos, kompensacija. Tačiau pasiimti išmoką suskubo ne visi. „Sodros“ duomenimis, kas dešimtas sirgęs apdraustasis nepateikia prašymo ligos išmokai gauti.
„Suprantame, kad, galbūt, ne visi prisimena, jog norint po ligos gauti išmoką, reikia pateikti prašymą, todėl pastaraisiais metais ėmėmės iniciatyvos supaprastinti šį procesą.
Nuo šiol žmogus prašymą ligos išmokai gauti gali pateikti vieną kartą visiems laikams ir po kiekvienos ligos jo teikti nebereikės. Prašymo mums reikia tam, kad tiksliai žinotume, į kokią sąskaitą reikia pervesti pinigus. Be to, pasitaiko atvejų, kai žmogus dėl vienokių ar kitokių priežasčių išmokos gauti nenori, todėl ją skiriame tik pateikus prašymą“, – sako „Sodros“ Klientų aptarnavimo skyriaus vedėjas Evaldas Mikutis.
„Sodros“ duomenimis, per pastaruosius 12 mėnesių buvo užfiksuoti 37 tūkstančiai nedarbingumo atvejų, kurių trukmė ilgesnė nei dvi dienos, ir už kuriuos „Sodra“ negavo prašymų skirti ligos išmokas.
Dalis sirgusiųjų ar slaugiusių vaikus į „Sodrą“ nesikreipė, nes žinojo, kad išmoka jiems nepriklauso, nes neturi reikiamo stažo ligos išmokai gauti. Nepaisant to, jie raginam pateikti neterminuotą prašymą ligos išmokai gauti, kad to daryti nereikėtų ateityje.
„Dabar, kai prašymą galima pateikti vieną kartą visiems laikams, tikimės, daugelis žmonių suskubs tai padaryti. Apskritai ragintume tokį prašymą pateikti nelaukiant ligos. Tiesiog pasirūpinti dabar, kad ateityje nebereikėtų sukti galvos“, – aiškina E. Mikutis.
Tokius prašymus jau yra pateikę beveik pusė iš 1,4 mln. apdraustųjų. Daugelis jų tai padarė net neišėję iš namų, o internetu prisijungę prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui gyventojai.sodra.lt. Tai padaryti galima ir apsilankius „Sodros“ klientų aptarnavimo skyriuje.
Kiek išmokų jau gavo
„Sodros“ duomenimis šią žiemą – nuo gruodžio pradžios iki vasario pabaigos išduoti 962 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų – šiek tiek mažiau nei praėjusią žiemą. Palyginti, tuo pačiu laikotarpiu prieš metus išduota 996 tūkst. nedarbingumo pažymėjimų.
Tačiau šią žiemą peršalimo ligų ir gripo epidemija įsismarkavo vasarį, kai kiekvieną savaitę buvo fiksuojama po 40 tūkst. ir daugiau ligos atvejų, o pernai ligos labiau siautėjo sausio mėnesį.
Praėjusį gruodį ir šį sausį ligos išmokas iš viso gavo beveik 150 tūkst. gyventojų, jiems per šiuos du mėnesius išmokėta beveik 50 mln. eurų. Vidutinė vienos dienos išmoka siekia 25,7 euro. Apskritai, tiek išmokų gavėjų, skaičius, tiek pačių išmokų dydžiai kasmet nuosekliai auga.
Išmokų gavėjų skaičius paprastai išauga nuo spalio iki kovo. Tuomet jų skaičius svyruoja nuo 70 iki 100 tūkst. per mėnesį, kai vasaros mėnesiais nesiekia 50 tūkst.
„Ligų sezono metu visuomet sulaukiame daugiau klientų užklausų, kurie domisi, kaip galėtų gauti ligos išmoką, ar ji jiems priklauso. Iš tiesų pasitaiko atvejų, kai žmonėms išmokos priklauso, bet jie jų nėra gavę, nes nepateikė prašymo.
Neretai būna, kad pateikus neterminuotą prašymą, juos pasiekia ne tik išmoka po ligos šią žiemą, bet ir pinigai už ankstesnius nedarbingumo laikotarpius per pastaruosius metus“, – sako „Sodros“ Klientų aptarnavimo skyriaus vedėjas Evaldas Mikutis.
Pranešimą paskelbė : Saulius Jarmalis, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SODRA)