Ne paslaptis, kad šiltuoju metų laiku saulės akiniai labai dažnai tampa neatsiejamu mūsų stiliaus aksesuaru, kuris turi ne tik labai didelę reikšmę mūsų pasirinktam įvaizdžiui, tačiau taip pat ir regėjimui. Kita vertus, tikrai ne kiekvienas žmogus saulės akinių pasirinkimui ir jų naudojimui skiria pakankamą dėmesį. Dėl šios priežasties verta pakalbėti apie tai, ar saulės akiniai šiomis dienomis gali apsaugoti nuo kenksmingų ultravioletinių saulės spindulių ir kodėl juos būtina pasirinkti.
Kaip žinia, ultravioletiniai saulės spinduliai yra patys pavojingiausi (pavojingesni už infraraudonąją ir regimą spinduliuotę). Dėl šios priežasties būtinas tam tikras nuo jų apsaugantis filtras. Būtent tuomet į pagalbą ir atkeliauja saulės akiniai. Kaip bebūtų, būtina suprasti, kokią didelę žalą mūsų regėjimui gali padaryti saulės spinduliuotė.
UV-B spindulių ilgalaikis poveikis yra labai žalingas. Dėl jų yra tikimybė susidurti su ragenos nudegimu ir netgi konjunktyvitu. Tuo tarpu UV-A mūsų akims yra dar pavojingesni, nes jie įsiskverbia į akies audinius, pažeidžia akies lęšiuką ir tinklainę. Galiausiai gali išsivystyti katarakta.
Nemaža dalis žmonių yra įsitikinę, kad kenksmingi ultravioletiniai saulės spinduliai kenkia tik mūsų odai. Tačiau toks požiūris yra ne tik labai klaidingas, tačiau ir labai žalingas. Jei mūsų akys ilgą laiką yra veikiamos tiesioginių ir intensyvių saulės spindulių, taip pat „sensta“ ir akys. Ką jau kalbėti apie tai, kad UV-A spinduliai gali nulemti ir senatvinės tinklainės distrofijos išsivystymą (o tai trumpiau tariant yra apakimas). Todėl naudoti saulės akinius yra ne tik rekomenduojama, tačiau ir būtina, jei norite kaip įmanoma ilgiau išsaugoti savo gerą regėjimą.
Visa tai labai akivaizdžiai parodo, kad nenaudojant saulės akinių, neilgai trukus gali tapti būtini ir korekciniai akiniai. Tuo tarpu sužinoti ar jūsų regėjimas reikšmingai pasikeitė gali padėti reguliari ir profesionali akių patikra, kurią atlieka tiek ligoninėse ir poliklinikose dirbantys okulistai, tiek ir okulistai, dirbantys optikos salonuose.
Kada būtina dėvėti akinius nuo saulės?
- Jei ilgą laiką praleidžiate lauke. Manėte, kad saulės akiniai yra būtini tik tuomet, kai kaitriai šviečia vidudienio vasaros saulė? Deja, bet labai klydote. Saulės akiniai yra būtini net ir tais atvejais, kai diena būna debesuota. Ultravioletiniai saulės spinduliai prasiskverbia ir pro debesis, todėl kartu nereikėtų pamiršti ir tinkamos savo odos apsaugos.
- Nuo 10 val. iki 16 val. dienos. Jau seniai nustatyta, kad ultravioletinė saulės spinduliuotė tarp 10 val. ryto ir 16 val. vakaro yra pati intensyviausia ir aktyviausia, todėl tokiu metu ne tik būtina dėvėti saulės akinius, tačiau taip pat reikia vengti tiesioginių saulės spindulių.
- Esant prie vandens telkinio ar būnant snieguotoje vietovėje. Jei daugiau laiko praleidžiate prie vandens telkinių arba vietose, kuriose yra snieguota, nepamirškite, kad ultravioletinių saulės spindulių neigiamas poveikis būna daug stipresnis. Dėl šios priežasties saulės akiniai yra privalomi.
- Lankantis atogrąžų kraštuose. Ne paslaptis, kad šiomis dienomis žmonės labai aktyviai keliauja po įvairias egzotiškas užsienio šalis, todėl būtina pasirūpinti tinkama savo akių apsauga, dėvint kokybiškus saulės akinius. Jei jūs keliaujate į užsienio šalį, kuri yra atogrąžų klimato juostoje, nepamirškite, kad jūsų akys sugers daugiau kenksmingų ultravioletinių saulės spindulių.
- Esant aukštai virš jūros lygio. Kuo aukščiau – tuo aktyvesnė yra ultravioletinė spinduliuotė. Apskaičiuota, kad kylant kas 1000 m. aukštyn – ji padidėja apytiksliai 5 proc. Todėl jei esate vietovėje, kuri yra gerokai aukščiau jūros lygio ar mėgstate kopinėti kalnais – nepamirškite saulės akinių.