Vanduo sudaro 80 proc. žmogaus smegenų masės. Atrodytų, akivaizdu, kad įmonės turėtų rūpintis tuo, kokios kokybės vandenį ir kaip dažnai vartoja darbuotojai. Tačiau profesinės sveikatos ekspertai pastebi, kad kompanijos mieliau nemokamai darbuotojus girdo kava, kuri paskatina dehidrataciją. Tuo tarpu edukacijos apie vandens svarbą – labai trūksta.
Vanduo – geriau už kavą
Anot VšĮ „Svarbus žingsnis“ direktoriaus, profesinės sveikatos specialisto Oskaro Medzevičiaus, labiausiai neramina tai, kad daugelis mūsų šalies įmonių vadovų vis dar nesupranta savo atsakomybės prieš darbuotojus, kai kalba pakrypsta apie vandens vartojimą.
„Tarptautinės kompanijos puikiai žino, kad žmogaus, kuris per dieną neišgeria reikiamo kiekio vandens, darbo našumas krenta. Dėl to užsienyje jau įprasta tapo praktika dalinti samdomiems darbuotojams vandens gertuves. Tuo tarpu daugelis Lietuvos įmonių vis dar konkuruoja tarpusavyje, bandydamos suvilioti specialistus kuo prabangesniais kavos aparatais. Žinau vieną lietuvišką įmonę, kuri didžiuojasi, kad jų turi kiekviename padalinyje. Bet juk protinį darbą dirbantiems žmonėms pirmiausia reikia gerti ne kavos, kuri skatina dehidrataciją, o vandens. Būtent jis sudaro 80 procentų smegenų struktūros, jo trūkumas lemia lėtesnę smegenų veiklą“, – samprotauja O. Medzevičius.
Jis pastebi, kad ydingas požiūris į reikiamų skysčių vartojimą kelia nerimą visos šalies mastu ir pateikia iškalbingą pavyzdį: „Birželio pradžioje vyko gerai žinomos organizacijos šimtmečio minėjimas. Buvo itin karšta diena, kepino saulė, o renginys vyko lauke. Nepaisant to, niekam nešovė į galvą, kad tokiomis aplinkybėmis būtina dalinti vandenį susirinkusiems. To pasekmė? Nualpo šešiasdešimt septyni žmonės. Nors skaičius stulbina, tačiau su tokiais atvejais tenka susidurti nuolat – įmonių vasaros švenčių metu jų pasitaiko itin dažnai.“
Taisyklė – viena, bet svarbi
- Medzevičius pabrėžia, kad norint išvengti su vandens trūkumu siejamų sveikatos problemų, kiekvienam iš mūsų svarbu prisiminti paprastą taisyklę: 1 kilogramui žmogaus svorio per parą turėtų tekti 30 ml vandens.
„Mūsų laikais vien internete galima prisiskaityti pačių įvairiausių straipsnių. Vienuose rašoma, kad vandens reikia atsigerti prieš valgį, nes taip skrandis geriau paruošiamas virškinimui, kituose priešingai, teigiama, kad vanduo atskiedžia skrandžio rūgštis. Pilna įvairiausių teorijų ir net mitų, tačiau galutinio atsakymo nėra. Vis dėlto vieną dalyką galima pasakyti drąsiai – žmogui itin svarbu palaikyti tinkamą vandens balansą organizme. Idealiu atveju, vanduo tiek darbe, tiek namuose, turėtų būti vartojamas mažais kiekiais, daugmaž kas 20 minučių. Koks tai vanduo, – gazuotas, negazuotas, iš čiaupo ar dar koks nors, – taip pat nedaro esminio skirtumo. Svarbiausia nepamiršti jo nuolat gerti“, – sako sveikatos dėstytojas.
- Medzevičius pataria suvartojamų skysčių kiekį ypač griežtai stebėti tiems, kurių darbo grafikas gausiai nužymėtas komandiruočių ir kitų vizitų užsienyje. Anot jo, staigiai pasikeitusios aplinkos sąlygos žmogaus organizmui gali turėti lemtingų padarinių.
„Prisiminkime „Dviračio žynių“ kūrėjo Gintaro Ruplėno atvejį. Žinomas vyras, būdamas vos 49-erių metų, mirė Jordanijoje, sustojus širdžiai. Staigiai šoktelėjusi oro temperatūra, kelionės metu padidėjęs fizinis aktyvumas ir kavos suvartojimas bei, žinoma, nepakankamas vandens kiekis organizme – tai pagrindiniai rizikos veiksniai, tokiose situacijose atliekantys esminį vaidmenį.“
Atrodytų, atvejis išskirtinis – bet argi panašių pokyčių nepatiria tūkstančiai biurų darbuotojų, kurie iš vėsių ofisų po darbo valandų puola sportuoti – išbėga į įkaitusį miestą pabėgioti ar paminti dviračio pedalų? Jei prieš tai organizmas nebūna tinkamai aprūpintas skysčiais, jis patiria milžinišką stresą.
Verslo centre – idealus vanduo
Lietuvoje visgi jau yra įmonių, kurios atkreipė dėmesį darbuotojų vartojamo vandens kokybę. Nenuostabu, labiausiai tuo rūpinasi verslo centrų valdytojai – jų valdomų pastatų biuruose įsikūrę daug įmonių, į darbus kasdien eina tūkstančiai darbuotojų.
Vienas iš pavyzdžių – verslo centras „3BURĖS“, turintis „LEED Platinum“ bei „LEED O&M Platinum“ aplinkosaugos sertifikatus. Pastato savininko Švedijos įmonės Eastnine AB užsakymu šiame verslo centre išsamūs vandens tyrimai atliekami kiekvienais metais.
LEED vertintojas Mindaugas Mikolainis neabejoja, kad biurų kompleksų, įvertintų aukštesnius pastato priežiūros reikalavimus keliančiais sertifikatais, darbuotojai gali būti visiškai ramūs dėl vandens kokybės.
Palyginimui – Lietuvoje įprastai tiriama iki penkių vandenyje esančių cheminių elementų. Tuo tarpu „3BURĖS“ biurų komplekse ištiriama daugiau nei dvidešimt cheminių elementų. Rugpjūtį pakartoto tyrimo metu nustatyta, kad vandens kokybė – ideali.
Išskirtiniai žingsniai vandens kokybės užtikrinimui – dar ne viskas. Verslo centre rūpinamasi ir darbuotojų edukacija, kaip vartoti vandenį darbo metu. Be to, nuo šių metų čia prasidės ir daugiau sveikos gyvensenos programos renginių. Pasak „3BURĖS“ komplekso atstovų, tokios programos Švedijoje jau kasdienybė – dabar jos ateina ir į Lietuvą.
Pranešimą paskelbė: Vilius Mackonis, „Virtuozai”, rinkodaros ir komunikacijos agentūra (MB Virtuosus)